MojAndroid

Podľa portálu thehackernews.com Facebook v tichosti spustil skrytý nástroj, ktorý používateľom umožní odstránenie ich kontaktných informácií, ktoré boli nahrané inými používateľmi. Nachádza sa v Centre pomoci, kde sú zobrazené aj ďalšie možnosti ako si upraviť nastavenie zdieľania kontaktov v zariadení.

Tento nástroj je podľa viacerých zdrojov dostupný už od 29. mája tohto roku. Celá situácia vznikla kvôli tomu, že si používatelia synchronizujú zoznamy kontaktov na svojich zariadeniach s Facebookom. Kontaktné informácie používateľov tak Facebook pridá do svojej databázy bez toho, aby udelili svoj súhlas. Samozrejme o takejto aktivite ich spoločnosť žiadnym spôsobom neinformuje a tým porušuje ich ochranu osobných údajov.

odstránenie kontaktných informácií
Formulár na odstránenie kontaktných informácii | Zdroj: Facebook

Ak sa vaše kontaktné informácie nachádzajú na Facebooku alebo Instagrame, môžete požiadať o ich vymazanie z databázy adresára.  Meta však tvrdí, že k tomu potrebuje kópiu telefónneho čísla alebo e-mailovej adresy z dôvodu pridania týchto údajov do tzv. “black listu”. Zabrániť by sa tak malo ich opätovnému zverejneniu a odstránenie kontaktných informácií by malo byť trvalé. Aj keď je tento nástroj primárne zameraný na ľudí, ktorí nie sú používateľmi sociálnej siete, umožňuje každému jednému používateľovi zabrániť zdieľaniu kontaktných informácií zo zoznamov svojich priateľov.

Ako môžeme vidieť, toto je len príkladom toho, že ďalšia spoločnosť priznáva, že zbiera údaje, ktoré by zbierať nemala. A aby toho nebolo málo, zodpovednosť prenáša na svojich používateľov, aby ich vo vlastnom záujme odstránili. Ochrana súkromia by v tomto prípade mala byť na prvom mieste. Spoločnosť Meta by preto mala pridať dodatočnú úroveň kontroly pre používateľov a zabránila by tak zverejňovaniu zdieľaných informácií, ktoré môže zverejniť o používateľovi iná osoba.

Náš tip
Smart Poisťovňa 2022: Sociálne siete ako náhrada call centier | Porovnanie

9.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+