MojAndroid

Odomknutie Android smartfónu nakreslením vzoru sa stalo veľmi populárne. Zabezpečenie, ktoré spočíva v kreslení vzoru po mriežke tvorenej z viacerých bodov údajne používa až 40 percent používateľov Androidu . Skupina výskumníkov z Lancaster University, University of Bath a Northwest University v Číne vypracovala štúdiu, na základe ktorej snímali a detegovali nakreslené vzory od používateľov. Použili na to algoritmus počítačového videnia a predpokladu, kde sa práve nachádza prst človeka na displeji telefónu.

Zabezpečenie_dát_a_súkromia_na_tablete_doma_aj_v_práci_-_YouTube

Štúdia snímala 120 používateľov a až 215 rôznych vzorov pre odomknutie. Softvér pre sledovanie bol úspešný do piatich (dovolených) pokusov až pri šokujúcich 95% sledovaných zariadení. Iróniou ostáva, že čím zložitejší sa na prvý pohľad nakreslený vzor zdal, tým jednoduchšie bolo pre sledovací softvér jeho odhalenie. Ten by mal tiež dokázať zúžitkovať napríklad informácie zo zrkadlovky vzdialenej až 9 metrov od samotného smartfónu. Väčšina používateľov si je však pravdepodobne vedomá, že tento spôsob zabezpečenia nie je zďaleka najbezpečnejší.

Náš tip
Google spustil novú stránku pre vývojárov. Vzdeláva o bezpečnosti aplikácií
Náš tip
Synaptics zvyšuje bezpečnosť prihlasovania. Kombinuje odtlačok s rozpoznávaním tváre

Ak sa vám tento postup zdá príliš zložitý, áno je tomu tak a častokrát dokáže človek človeku osobne odsledovať nakreslený vzor a následne ho napríklad zneužiť na preniknutie do smartfónu. Ak chcete svoje dáta uchovať naozaj v bezpečí, skúste pravidelne využívať odomykanie odtlačkom prsta či skenerom očnej dúhovky a ako alternatívny zámok prinajhoršom používať číselný PIN kód.

Zdroj : androidauthority.com

28.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

6 odpovedí na “Odomknutie smartfónu nakreslením vzoru nie je bezpečné”

  1. ja vzor používam len preto, lebo bez neho sa mi mobil vo vačku hocikedy sám odomkol, inak ma to hrozne otravuje pri každom zapnutí obrazovky dávať vzor…

    • kup si telefon so snimacom odtlackov prstov, je to jednoznacne najlepsi a najpohodlenejsi sposob zabezpecenia

      • jediny mobil, ktory sa ako tak blizi mojim poziadavkam a ma senzor odtlackov, je Sony Xperia X Performance, lenze je zbytocne drahy a 5″ je pre mna vela z hladiska komfortu
        (mam Z3C a som s nim spokojny)

  2. Pouzivam odtlacok, ktory na S7 funguje velmi spolahlivo a rychlo, no v dnesnej dobe nie je bezpecne nic, kazda ochrana sa da obist. A vzor je tiez fajn v domacom prostredi, len ten dost znacne spomaluje.

  3. Jednoznačne odtlačok, inak pin, na domácej wifi nic :)

  4. Na viacerých mobiloch vidno aj odtlačok používateľa ako kreslil vzor na obrazovku. Tak som “hackol” bratovú S3. Osobne najbezpečnejšie je používať PIN/heslo alebo odtlačok a meniť tie heslá aspoň raz do mesiaca.

+