MojAndroid

Pochybnú alebo priam podvodnú webovú stránku je potrebné spoznať skôr, než bude neskoro. Po tom, ako z nej stiahnete a spustíte súbory alebo na ňu zadáte osobné údaje či číslo platobnej karty síce stále máte možnosti záchrany, no čaká vás zbytočný stres a nie vždy garantovaný úspech. 

Kontaktovanie banky, vybavovanie novej karty či prípadné odstraňovanie škodlivého kódu zo svojho zariadenia nie je ničím príjemným. Na to, aby ste sa podobným situáciám vyhli pritom stačí tak málo. Stačí poznať základné princípy ako rozpoznať nebezpečnú stránku

Ak ich budete kombinovať s bezpečnostným softvérom, dobre nastaveným prehliadačom a rozumným postojom, tak sa po internete budete pohybovať prakticky neohrozene. 

Radšej buďte “prehnane” opatrní, než by ste mali zbytočne riskovať. Všetko si poriadne preverujte a v momente, keď sa vám niektorá stránka nepozdáva, tak ju opustite. 

Základné znamenia

Ako rozpoznať stránku, ktorá nie je bezpečná? Veľkými pomocníkmi sa v tomto smere stali moderné bezpečnostné riešenia a webové prehliadače. 

Samozrejme, že nejde o zázračnú technológiu, ktorá vás vždy zachráni, no pred najčastejšími podvodmi dokáže varovať pomerne efektívne. Aby ste svoju ochranu posilnili, tak sa zoznámte s možnosťami ako zvýšiť bezpečnosť prehliadača a pozrite si aj najčastejšie formy útokov

Pri návšteve neznámych webových stránok buďte skeptickí. Prvým znakom nebezpečnej stránky je chýbajúce zabezpečenie vo forme šifrovaného spojenia s platným certifikátom. 

Ak v adresnom riadku chýba symbol zámku, adresa sa nezačína časťou “https://” alebo vás varuje aj samotný prehliadač, tak niečo asi nebude tak celkom v poriadku. Na takomto webe nezadávajte žiadne údaje. Prezerať si ho v princípe môžete bez väčších obáv, no nič tu nevypĺňajte. 

Medzi ďalšie znaky nebezpečnej webovej stránky patrí nenápadne upravená adresa. Napríklad v nej chýba písmeno, prípadne je tu písmeno navyše alebo inou formou dochádza k imitovaniu známej značky. 

Rovnako tak môže byť veľmi podobný celkový dizajn stránky, no kde-tu sa objavujú mierne nezrovnalosti ako zlé zarovnanie, obrázok s nesprávnym rozmerom či strojovo preložený text. Ak intuitívne cítite, že niečo nesedí, tak web radšej opustite.

Foto: unsplash.com

Lákavé ponuky, softvér zadarmo

Väčšina podvodných stránok bude ponúkať nejakú formu veľmi lákavej odmeny. Pri podvodných e-shopoch napríklad ide o extrémne lákavé ceny. Iné stránky zase môžu zadarmo ponúkať rôzny softvér alebo “garantované” recepty na zbohatnutie či zníženie hmotnosti. 

V niektorých prípadoch sa chcú len obohatiť predaním nezmyslu, niekedy je cieľom infikovanie zariadenia obete s cieľom získania citlivých informácií alebo vydierania cez ransomvér. Opäť platí, že ak niečo znie príliš dobre, tak to bude na 99% podvod.

Na stránkach hľadajte informácie o autorovi, prevádzkovateľovi a možnostiach ako ich kontaktovať. Falošné stránky tieto informácie nezvyknú uvádzať, prípadne na nich nájdete len veľmi generický e-mail alebo firmu registrovanú kdesi na pochybnej adrese.

Znakmi nebezpečnej stránky môžu byť aj prítomnosť množstva vyskakovacích okien, blikajúcich banerov či prvkov, ktoré používateľa priam nútia na kliknutie. 

Napríklad ide o symbol krížika, ktorý v skutočnosti reklamu nevypne ale otvorí v novom okne. Ako som spomínal, s niektorými týmito zákernosťami si dokážu moderné webové prehliadače poradiť, pričom používateľa rovno upozornia, že niečo nesedí.

Foto: unsplash.com

Psychologické triky a používateľ

Nebezpečné stránky zvyknú používať aj klasické psychologické triky. Zvýraznené a vysvietené prvky, rôzne časové odpočty či viacero tlačidiel so symbolom pre stiahnutie obsahu, ktorý už  sám o sebe môže byť extrémne rizikovým. Najrozumnejšie je takéto stránky rovno opustiť, a to bez toho, aby ste na nich klikli na akýkoľvek prvok. 

Ani webový prehliadač so zvýšenou úrovňou ochrany nezabráni  iniciatívnemu používateľovi v tom, aby si stiahol najnovšiu časť obľúbeného seriálu, hoci má príponu .exe. 

Prehliadač môže upozorniť, no v konečnom dôsledku je rozhodnutie v rukách človeka. Tí, ktorí poznajú najčastejšie formy útokov a vedia rozpoznať nebezpečnú stránku majú vyhraté. Ostatní sa poučia až po tom, čo sa popália. 

Téma bezpečného používania moderných technológií je veľmi komplexná. Pravidelne sa jej venuje portál bezpecnenanete.sk, kde nájdete vždy aktuálne informácie z tejto oblasti.

Náš tip
Bezproblémový nákup online: Nepozerajte sa len na ceny

1.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+