MojAndroid

Nakupovanie online je veľmi pohodlnou možnosťou ako sa rýchlo a lacno dokážeme dopracovať k vytúženému tovaru. 

Namiesto toho, aby sme museli fyzicky obehnúť viacero obchodov, čo si môže vyžadovať značný čas a úsilie, stačí len otvoriť webový prehliadač a preklikať sa ponukou viacerých e-shopov. Nájdenie najvýhodnejšej ponuky je v praxi otázkou nanajvýš desiatky minút.

Hoci je to celé veľmi pohodlné, aj pri online nákupoch treba dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby sa celý ten zážitok zbytočne nezmenil na jednu veľkú nočnú moru.

Jedna z dobrých myšlienok pritom ide v podstate proti samotnej premise online nakupovania – pri výbere e-shopu nepozerajte len na cenu. Má to svoj význam

Príliš lákavá cena je varovaním

Online nakupovanie je síce pre väčšinu akousi výpravou za nájdením najlacnejšej ponuky na požadovaný tovar, no najlacnejšia nemusí v konečnom dôsledku znamenať najvýhodnejšia. Spôsobené je to jednoducho tým, že do hry vstupujú aj nečestní obchodníci a kriminálne živly

Cena môže byť hlavným faktorom, no nemala by byť jediným. Nemalo by to skĺznuť do stavu, kedy okamžite skočíme po každej lákavej ponuke bez najmenšieho zaváhania. 

Práve podvodné e-shopy lákajú na obľúbený tovar za podozrivo nízke ceny. A tu sa hneď ukazuje platnosť myšlienky, že tá najlákavejšia ponuka vás nakoniec môže vyjsť najdrahšie.

Svoju pozornosť zbystrite hlavne v prípadoch, kedy extrémne nízke ceny na inak drahý tovar odôvodňuje akási časovo limitovaná akcia – výpredaj, likvidácia zásob a podobne.

To môže byť v úplnom poriadku pri veľkých a známych obchodoch, no ak na takúto ponuku narazíte pri neznámom obchode, mal by to byť varovný znak. O to viac ak je tam rovno aj odpočet, ktorý vyvíja tlak na urýchlené vykonanie nákupu.

Ak v online priestore nenakupujete zo známych obchodov, ktoré majú na trhu vybudované zázemie a dobré meno, tak buďte poriadne obozretní. Rozhodne sa nerozhodujte len podľa ceny, dodržiavajte základné tipy ako nakupovať online a bezpečne.

Ako hľadať najvýhodnejšiu ponuku

Pri hľadaní najlepšej ponuky môžete okrem postupnej návštevy známych obchodov, či systematického vyhľadávania cez Google siahnuť po etablovaných porovnávačoch cien ako Heureka či Pricemania. 

Tie dokážu byť skvelým pomocníkom hneď z dvoch dôvodov. Jednak tu nájdeme prehľad cenovej ponuky aj s históriou z viacerých obchodov, no súčasne tu dochádza k určitému overovaciemu mechanizmu. 

Porovnávače cien totiž majú s obchodmi, v ktorých vyhľadávajú uzatvorené zmluvné vzťahy, čo znamená, že nemajú najmenší záujem do svojej ponuky zaradiť podvodné živly.

Kvôli obchodným vzťahom tu síce nenájdete všetky známe obchody, no stále ide o rozumný základ. Tých pár ďalších si môžete prebehnúť ručne. Aspoň už získate základnú predstavu v akej cenovej relácii by ste sa mali pohybovať.

S cenovými porovnávačmi je spojený aj ďalší prvok, na ktorý sa odporúča pri nakupovaní prihliadať. Nájdete tu hodnotenia zo strany zákazníkov, ktorí v nich často poukážu na prípadné problémy s daným obchodom. 

Kto to vlastne predáva?

Pri poctivých obchodov nesmie byť najmenší problém s identifikáciou základných údajov ako je predajca, adresa, kontaktné údaje, fakturačné údaje či všeobecné obchodné podmienky a pravidlá pre reklamácie. Ak to na stránke obchodu nájsť neviete, tak by ste odtiaľ mali okamžite odísť. 

Naopak, ak tieto údaje nájdete, tak je dobrým zvykom preveriť si ich cez Google. Veľký pozor si dávajte na firmy, ktoré majú sídlo a kontakt v zahraničí, o to viac ak je to mimo EU. Nemusia byť automaticky podvodné, no môže dôjsť k problému s dodaním tovaru či prípadnou reklamáciou.

Prehnaná opatrnosť neexistuje

Do online nakupovania, menovite do platobných operácií, sa určite nepúšťajte cez verejné Wi-Fi siete, radšej si to nechajte pekne na doma. V prípade, že overenú ponuku potrebujete využiť čo najskôr, tak radšej siahnite po mobilných dátach.

Vo všeobecnosti taktiež platí, že ak pri procese uhradenia platby nemáte istotu, tak radšej zvoľte dodanie na dobierku. To síce môže stáť o pár € viac, no pokoj na duši nižšou cenou nevyvážite.

Zariadenie, z ktorého idete nakupovať, by ste mali chrániť aspoň základným bezpečnostným riešením. Taktiež si overte, či webová stránka obchodu používa zabezpečenie. Ide o vec, ktorej sa nevyhne žiaden seriózny predajca. Najjednoduchšie to identifikujete tak, že adresa začína “https://” a v ľavej časti adresného riadka je zobrazená ikona zámku. 

Dodatočná vrstva ochrany

Keď do krvi dostanete popísané základné princípy, tak sa pre Vás svet online nákupov stane o niečo prívetivejším. Nikdy však netreba skĺznuť do pocitu falošného bezpečia. Stále sa držte hesla dôveruj ale preveruj.

Napriek tomu, že daný obchod poznáte a na trhu má vybudovanú solídnu povesť, nič by ste nemali nechať na náhodu. To platí dvojnásobne v prípade, že za objednaný tovar plánujete zaplatiť online. 

Práve v týchto situáciách príde vhod každá dodatočná ochranná vrstva. Jednou z tých veľmi efektívnych je funkcia Ochrana platieb, ktorú nájdete napríklad aj v riešení ESET Mobile Security. Tá vytvára dodatočnú vrstvu ochrany, ktorej cieľom je chrániť vaše online transakcie a finančné údaje pred zneužitím.

Tento článok vznikol v spolupráci s

21.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+