MojAndroid

Poslednou obcou zo zoznamu 511 bielych miest, ktoré sa operátor dobrovoľne zaviazal pokryť vysokorýchlostým internetom, bola Príkra. Naplnilo sa tak Memorandum o spolupráci, ktoré O2 s inými operátormi podpísali so štátom v roku 2018.

 „V rámci uvedeného Memoranda sme nad rámec svojich komerčných plánov a na svoje vlastné náklady pokryli až 511 obcí zo zoznamu bielych miest. To, k čomu sme sa zaviazali, sme splnili ešte v roku 2019. Výnimkou bola práve posledná obec Príkra, ku ktorej pokrytiu sme pristúpili v lete tohto roka a od 1. decembra sme v tejto lokalite zaradili do prevádzky nový 2G/4G vysielač vysoký 40 metrov, vďaka čomu získajú prístup k službám aj susedné obce Bodružal, Nižný Komárnik a Krajná Bystrá.“

Igor Tóth, generálny riaditeľ O2

Výstavba sietí v O2

Operátor aktuálne pokrýva 4G sieťou 97,4 % obyvateľstva Slovenska. Základný 2G signál je dostupný pre vyše 99,7 % populácie a operátor sa momentálne sústreďuje aj na novú 5G sieť, ktorú momentálne poskytuje v 15 lokalitách Slovenska.

„Hoci kvalitné telekomunikačné siete prinášajú v 21. storočí nesporné výhody pre obyvateľov krajín, čo sa ukázalo najmä počas pokračujúcej pandémie, nie vždy výstavba nových vysielačov prebieha ľahko. Za najväčšie prekážky budovania sietí považujeme najmä administratívnu náročnosť povoľovacích procesov spolu s vysokou náročnosťou hľadania dohôd o zdieľaní sietí. Rovnako sa však stretávame s problémom, že takmer každý má záujem o kvalitný signál, ale zároveň vysielač vo svojom okolí nevíta s nadšením. V neposlednom rade je v súčasnosti jednou z najväčších prekážok aj neochota samosprávnych stavebných úradov hľadať flexibilné riešenia na budovanie nových vysielačov. Aj vzhľadom na našu službu verejnosti, ako aj fakt, že prinášame siete do ekonomicky neatraktívnych destinácií, by sme očakávali od štátu pomocnú ruku v podobe verejnej osvety o výhodách, ktoré so sebou elektronické komunikačné siete prinášajú, a hlavne v zjednodušení byrokratických procesov, ktoré sú s povoľovaním výstavby sietí spojené.“

 Igor Tóth, generálny riaditeľ O2

Náš tip
Súťaž: Vyhraj Samsung Galaxy A52s či licencie ESET Smart Security Premium a ESET Mobile Security
10.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+