MojAndroid

Edward Snowden je meno muža, ktorého zrejme všetky svetové bezpečnostné úrady nenávidia. Najnovšie verejnosti odhalil dokumenty z rokov 2011 – 2012, ktoré hovoria o otvorenom pláne špehovania používateľov cez obchod Play a Samsung Galaxy Apps. NSA chcela na tento spôsob špehovania využiť malvér typu man-in-the-middle a doteraz nie je jasné, či tak urobila alebo to ostalo len vo fáze príprav.

Program nazývaný IRRITANT HORN mal fungovať na jednoduchom princípe. Do mobilného zariadenia mal dostať vírus vo fáze, keď pri sťahovaní novej aplikácie komunikoval s aplikačným serverom a vytvoriť tak zadné vrátka pre NSA, ktorá mala do zariadenia cez toto spojenie posielať menšie vírusy. Tie zo zariadenia vedeli odoslať na servery NSA zaujímavé informácie typu zoznam kontaktov, SMS správy či GOS poloha v (takmer) reálnom čase. Problémom pre NSA vraj bolo TLS šifrovanie, ktoré má obchod Play aj obchod Samsung Galaxy Apps. Niektorí bezpečnostní technici ale hovoria, že NSA mohlo vyvinúť spôsob, ako sa cez šifrovanie dostalo.

finding-app-servers.0

Snowden už na podobný problém upozornil v minulosti. Vtedy sa špekulovalo o tom, že NSA do zariadení vkladá vírusy cez kradnuté SIM karty. Všetko napovedá k tomu, že NSA aktívne hľadá cestu, ako prelomiť súkromie používateľov a zbierať od nich tzv. big data. Zatiaľ čo sa niektorí utešujú zakúpením rôznych dodatočných aplikácií na ochranu zariadenia, toto sú spôsoby, ktoré žiadna aplikácia nezastaví. Mali by sme NSA báť aj my?

Zdroj: TheVerge

22.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+