Vybrať si nový smarfón nie je vždy jednoduché. Trh je doslova preplnený modelmi rôznych cenových kategórií. Najnáročnejší používatelia samozrejme siahnu po aktuálnych vlajkových lodiach s najlepšou výbavou, no zároveň aj vysokou cenou, ktorá bez problémov prekročí hranicu 1000 eur.
My sa v tomto článku pozrieme na to, či sa oplatí radšej investovať do ročnej či dvojročnej vlajkovej lode namiesto aktuálnej strednej triedy smartfónov. Toto je dilema používateľov, ktorí síce chcú kvalitný a výkonný model s výborným fotoaparátom, no ich rozpočet je obmedzený.
- Toto sú TOP smartfóny, ktoré ponúkajú najdlhšiu výdrž
- Najlacnejšie 5G smartfóny, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku
- Najlepšie smartfóny Sony, aké si viete kúpiť v roku 2020
Výkon a procesor
Rok či dva roky staré vlajkové lode stále ponúkajú vyšší výkon ako aktuálne modely strednej triedy. Pokiaľ nepočítame zariadenia, ktoré síce patria do strednej triedy, no sú osadené vlajkovým čipsetom. Áno, aj také sú na trhu. Dnešná stredná trieda je dostatočne výkonná na všetky základné úkony a zvládne aj nejakú tú hru.
Avšak výkonnejší procesor spolu s výkonnejšou grafikou sa naplno prejavia pri náročnom používaní. Prostredie je plynulejšie, multitasking zvláda výkonnejší procesor tiež lepšie a samozrejmosťou je aj podstatne lepší herný zážitok.
Na druhú stranu, staršie modely síce majú procesor výkonnejší, no zároveň je menej úsporný. To znamená rýchlejšie vybíjanie batérie pri rovnakých činnostiach. Aktuálnym trendom (aj v strednej triede) sú čipsety vyrobené 7 nm výrobnou technológiou, najaktuálnejšie vlajkové lode prechádzajú na 5 nm čipsety. Staršie vlajkové lode majú staršie procesory, ktoré sú vyrobené 8 nm, 10 nm či 11 nm technológiou.
Rozdiely vo fotoaparáte
Ďalšou výhodou je aj kvalita fotoaparátu. Staršie vlajkové lode možno obsahujú menej snímačov na zadnej strane, no zväčša sú kvalitnejšie. Aktuálnym trendom strednej triedy sú minimálne 3 alebo 4 objektívy, pričom dva z nich sú nepoužiteľné. Ide o snímač hĺbky a makro objektív. Makro sa dá jednoducho nahradiť kvalitným ultra-širokouhlým snímačom s automatickým zaostrovaním a rozostriť pozadie dokážu smartfóny aj softvérovo, objektív navyše k tomu nie je potrebný.
Staršia vlajková loď tieto zbytočné snímače nepotrebuje. Väčšinou sa spolieha na kvalitný hlavný snímač, ultra-širokouhlý snímač a teleobjektív. Napríklad taký Samsung Galaxy S10+ či Huawei P30 Pro (dvojročné vlajkové lode) sú stále veľmi schopnými zariadeniami s dobrým výkonom a kvalitnými fotoaparátmi, ktoré je možné zohnať veľmi výhodne.
Kvalita spracovania
Zabudnúť nesmieme ani na to, že vlajkové lode boli aj v minulosti tým najlepším, čo výrobcovia v tom čase vedeli vyrobiť. To znamemná, že sa samozrejme zamerali aj na kvalitu spracovania. Ročná či dvojročná vlajková loď určite ponúkne sklenené telo a kovový rám. A nechýba jej ani zvýšená odolnosť voči vode. Kombináciu týchto vlastností v aktuálnej strednej triede väčšinou nenájdeme.
Na druhú stranu, v samotnom dizajne môžu mať trochu navrch aktuálnejšie modely zo strednej triedy. Trend zmenšovania rámikov okolo displeja je nezastaviteľný. Dvojročné vlajkové lode napríklad zvyknú mať výrez v hornej časti displeja pre selfie fotoaparát, zatiaľ čo novšie modly ho majú priamo v displeji.
Predajné balenie
Vlajkové lode mali v balení vždy niečo navyše. Či išlo o ochranný obal, výkonnejší nabíjací adaptér alebo kvalitné slúchadlá. tieto veci môžu v balení aktuálnej strednej triedy chýbať. A aktuálnym trendom je, že balenia smartfónov sa scvrkávajú. Balenie niektorých vlajkových lodí roka 2021 už nebude obsahovať ani len nabíjací adaptér. Prvý s tým prišiel Apple, Xiaomi Mi 11 už adaptér v balení tiež neponúka a rovnaký osud postihne aj Samsung.
Kvalita displeja
Honba za najvyšším rozlíšením už nadobro skončila. Výrobcovia sa predbiehajú v tom, kto ponúkne displej s vyššou obnovovacou frekvenciou. 90 či 120 Hz displeje sa už dostávajú aj do strednej triedy. Stále však platí, že staršia vlajková loď väčšinou ponúkne kvalitnejší panel.
Či už ide o podanie farieb alebo o samotnú technológiu. Stredná trieda ešte stále ponúka LCD displeje, zatiaľ čo vlajkové lode už dávno prešli na modernejšie OLED. Ich jedinou nevýhodou zostáva len štandardná obnovovacia frekvencia. A to je parametre, v ktorom má navrch aktuálna stredná trieda.
Podpora a aktualizácie
Jeden z najdôležitejších parametrov. Mať neaktualizovaný smartfón neznamená len to, že nemôžem využívať všetky výhody nového operačného systému. Znamená to aj vyššiu zraniteľnosť. A to určite nechceme. Vo všeobecnosti platí, že vlajkové lode výrobcovia podporujú dlhšie ako strednú triedu.
Ročná vlajková loď sa môže aktualizáciami merať s aktuálnou strednou triedou. Určite ju čaká nejaký ten update na nový Android a bezpečnostné záplaty budú chodiť pravidelne. Pri dvojročnej vljakovej lodi to už také isté nie je. Tu je pravdepodobné, že nový Android už nedostane. Samotné bezpečnostné aktualizácie pravdepodobne tiež prestane dostávať skôr ako aktuálne modely strednej triedy. Nie je to pravidlo, ale aj na toto si treba dávať pozor.
Výdrž batérie
Veľmi dôležitý parameter. Výrobcovia sa snažia do svojich smartfónov vložiť čo najväčší akumulátor pri zachovaní kompaktných rozmerov a príjemnej hrúbky zariadení. Takže dnes sa väčšinou, až na pár výnimiek, stretávame s jednodennou, možno dvojdennou výdržou.
Všeobecne na tom budú novšie modely v rámci výdrže o niečo lepšie. Opäť musíme pripomenúť, že toto pravidlo nie je stoprecentné. No úspornejšie procesory spolu s väčšími batériami hovoria jasne v prospech novších modelov.
Ak napríklad starší smartfón kupujete z druhej ruky, celkový stav batérie je otázny. Určite už nevydrží tak dlho, ako keď bolo zariadenie nové. Na to si tiež musíte dať pozor.
Kúpiť nový smartfón strednej triedy alebo staršiu vlajkovú loď?
S určitosťou sa to povedať nedá. Každý používateľ je iný, špecifický a každý potrebuje iné funkcie. Pre tých, ktorí majú radi svoj smartfón vždy aktuálny, bude lepšou voľbou aktuálny model strednej triedy. Rovnako aj pre tých, ktorí vyžadujú vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja aj za cenu jeho celkovej nižšej kvality či IPS panelu namiesto OLED. Novší model na tom tiež bude lepšie aj z pohľadu výdrže na jedno nabitie.
Staršie vlajkové lode majú zase výhody v kvalite spracovania a majú aj kvalitnejšie displeje. Okrem toho ponúknu vyšší výkon a nejaké tie funkcie navyše, ako napríklad vodoodolnosť, stereo reproduktory či kvalitnejšie fotoapaáty. Problémom môže byť slabšia podpora zo strany výrobcu, keďže predsalen už nejde o nové modely a pomaly padajú do zabudnutia.