MojAndroid

Arytmia je porucha srdcového rytmu. Spôsobuje zrýchlený alebo spomalený rytmus srdca. Spoločnosť Google 11.4.2022 oznámila, že pre svoju značku Fitbit, ktorá vyrába smart hodinky, má oficiálne povolené používať novú funkciu. Tá používateľovi pošle upozornenie, v prípade, že hodinky zaznamenajú srdcovú arytmiu. Portál phoneArena zverejnil podrobné informácie ohľadom nového algoritmu.

Ako bude fungovať nový algoritmus od spoločnosti Fitbit?

Podľa celosvetovej štatistiky dokáže nová funkcia pomôcť až 33 miliónom ľudí na celom svete. Ľudia, ktorí často mávajú nepravidelný pulz, môžu byť náchylnejší na vážnejšie srdcové choroby.

V niektorých prípadoch by určite nová vymoženosť vďaka skoršiemu upozorneniu dokázala zachrániť množstvo ľudských životov. Novo schválený algoritmus deteguje nepravidelný rytmus srdca pomocou senzoru na spodnej strane hodiniek.

Spoločnosť Fitbit začala výskum ohľadom problematiky s nepravidelnými údermi srdca už v roku 2020. Po piatich mesiacoch sa vďaka ECG senzorom podarilo úspešne odhaliť 98 % prípadov arytmie. Najlepšie výsledky boli preukázané vtedy, keď boli osoby bez pohybu a v kľude. Najdôležitejšie je však sledovanie počas noci, s ktorým tieto senzory nemajú žiadny problém.

Fitbit Versa
Fitbit Versa | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Po schválení tohto algoritmu ponúka Fitbit dva rôzne spôsoby na kontrolu srdcového rytmu. Prvým z nich je samostatný test, ktorý si používatelia môžu urobiť kedykoľvek. Podľa zdroja bude možné tieto záznamy dokonca zasielať aj doktorom.

Druhou možnosťou je automatické nastavenie algoritmu. Ten po spriemerovaní každodenného pravidelného rytmu automaticky upozorní používateľa pri zachytení náhlej zmeny.

Nová funkcia pre zisťovanie nepravidelného srdcového rytmu bude onedlho vypustená do zariadení značky Fitbit, ktoré podporujú meranie pulzu pomocou senzorov. Spoločnosť Google sa dodatočne vyjadrila, že plánuje poskytnúť pomoc prostredníctvom dostupných smart technológií ľudom na celom svete.

Náš tip
Najlepšie slovenské Android aplikácie za mesiac (4/2022)

13.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+