MojAndroid

Virtuálna realita sa minulý rok po prvýkrát dostala medzi zákazníkov a my sme mohli byť svedkami počiatočného vývoja tejto platformy. V blízkej budúcnosti môžeme očakávať novšie a novšie technológie ako napríklad bezdrôtové headsety alebo lepšie simulácie pohybu. Jednou z organizácií, ktoré sa snažia tieto novinky dostať na trh, je Virtual Reality Venture Capital Alliance od Vive.

Náš tip
HTC Vive k príležitosti prvého výročia spúšťa novú službu s predplatným

Redaktorom z Engadget sa podarilo dostať na štvrtý VRCA meeting, vďaka čomu sa mohli nazrieť do budúcnosti už teraz. Zistili, že jedna spoločnosť teraz pracuje na vylepšenom adaptéri navrhnutom výhradne pre aplikácie pre viac používateľov. TPCast predstavili tzv. Business Edition, ktorá umožní používanie Vive headsetu bezdrôtovo. Keďže používateľov už nemusí trápiť kábel pripojený k PC, majú tak viac slobody pri používaní headsetu a nemusia sa báť, že by náhodou zavadili. To znamená, že teraz bude možné hrať VR hry aj cez multiplayer.

Ostatní členovia VRCA aliancie pracujú, napríklad, na prepojení “spoločenských priestorov digitálneho sveta”. Spoločnosť ObEN uzavrela partnerstvo s populárnou čínskou chatovacou aplikáciou WeChat. Ich cieľom je vytvoriť virtuálne prostredie založené na umelej inteligencii, ktorá umožní VR používateľom jednoducho komunikovať s WeChat používateľmi na mobile.

Vývojári zatiaľ predstavili systém, ktorý dokáže z obyčajnej selfie fotky vytvoriť realistický avatar, a využitím chytrých text-to-speech programov sa bude dať priamo vo virtuálnej realite odpovedať na správy bez použitia klávesnice. V príprave je aj aplikácia pre mobily, s ktorou sa bude dať ovládať avatar bez toho, aby si užívateľ musel nasadzovať headset.

Ďalšou inovatívnou firmou je 7Invensun, ktorá predstavila aGlass eye-tracking upgrade kit. Toto vylepšenie pozostáva z dvoch senzorových prstencov a tie keď sa nasadia na šošovky HTC Vive, dokážu monitorovať, kam sa užívateľ svojimi očami pozerá. Vďaka tomuto dokáže kompatibilný softvér ovládať aj oči avatara, takže môžete s druhými dokonca nadviazať očný kontakt a komunikácia sa tak stane o niečo viac osobnejšou. Avšak ešte dôležitejšou informáciou je, že táto technológia dokáže znížiť minimálne požiadavky pre PC. Poďakujme za to foveated rendering, čo je grafická technika, ktorá zvýši renderovanie len na miestach, kam sa užívateľ práve pozerá.

Ak si myslíte, že tento rozdiel bude len zanedbateľný, tak v Engadget spravili pokus a táto technológia dokázala zvýšiť počet FPS na low-end zariadení z 45 FPS na 90 FPS. To je až dvojnásobné zlepšenie!

Tieto novinky sú ešte stále vo vývoji, ale očakáva sa, že by mali prísť koncom roka ako upgrade pre súčasne HTC Vive headsety. Aplikácie možno budú zo začiatku veľmi obmedzené, ale tak to bolo vždy pri revolučných novinkách.

Zdroj: Engadget

30.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+