MojAndroid

V dnešnej dobe rôznych fit náramkov má svoje výrazné zastúpenie Mi Band od spoločnosti Xiaomi. V jeho poslednej verzii Xiaomi Mi Band 2 ponúka okrem štandardných možností ako sledovanie spánku a srdcového pulzu, upozorňovanie na prijaté správy, hovory alebo aj iné notifikácie systému na 0,42” OLED displeji. Oficiálna aplikácia Mi Fit ani zďaleka neponúka také široké možnosti ako jej konkurencia. Pozrieme sa spolu na Notify & Fitness for Mi Band vo verzii 5.2.0.

Spustenie aplikácie Notify & Fitness for Mi Band po prvýkrát.

Notify & Fitness for Mi Band Úvodná obrazovka pri zapnutí aplikácie
Úvodná obrazovka pri zapnutí aplikácie

Ak ste ešte neaktualizovali firmware Mi Band 2, tak to odporúčam ešte urobiť v oficiálnej aplikácii Mi Fit, potom už Mi Fit aplikáciu nepotrebujeme a môžete ju pokojne odinštalovať. Po prvom spustení Notify & Fitness aplikácie je samozrejme potrebné ju spárovať s náramkom. Párovanie je jednoduché a takmer totožné s párovaním v oficiálnej aplikácii. Ako druhý krok odporúčam vyplniť profil používateľa, pohlavie, dátum narodenia, výška, hmotnosť. Môžete zmeniť vzorec výpočtu BMI a zadať obvod krku, pásu a bedier, slúžia len na doplnkové výpočty podielu tuku v tele.

Nastavenie ponúka veľmi veľa možností prispôsobiť vzhľad a funkčnosť aplikácie.

Môžeme prejsť na nastavenia. Nastavenie je delené kartami na základné, UI  / funkcie, prehľad, notifikačný panel a pokročilé. V základných nastaveniach ako prvé môžeme nastaviť vlastnosti samotného Mi Band 2. A teda to, aké údaje sa budú zobrazovať na displeji zariadenia. Formát času, kroky, vzdialenosť či spálené kalórie ale taktiež aj to, či sa má rozsvietiť displej po zdvihnutí ruky alebo oznámenia o dosiahnutých cieľoch. Zaujímavou funkciou je upozornenie na to, keď sa preruší spojenie s telefónom a taktiež oznámenie o jeho opätovnom spojení.

Ďalej je možné zmeniť režim napájania, na výber sú tri rôzne režimy. Ak všetko funguje v poriadku nie je potrebné nič meniť. Už dlhší čas je za novú funkciu označovaná funkcia pre odoslanie zmeškaných upozornení po znovupripojení zariadenia. Výborná funkcia. Samozrejme treba aj nastaviť, kde nosíme Mi Band. Na pravej či na ľavej ruke, prípadne na krku. Môžeme si nastaviť časový interval kedy spíme, aby nás v tom čase Mi Band nerušil svojím vibrovaním a zároveň tak šetril batériu. Dá sa nastaviť rôzny čas pre pracovný týždeň a víkend. Prípadne, ak je telefón v režime nerušiť, či má nás upozorňovať Mi Band aj naďalej, potichu a diskrétne.

Osobne mám na telefóne všetky zvukové upozornenia vypnuté, už ani neviem, aké mám zvonenie na telefóne. Rovnako sa mi upozornenia odosielajú, len keď je vypnutý displej, veď ak je zapnutý, mám ho v ruke a hneď vidím, kto mi čo píše. Môžeme si tu aj zapnúť automatickú zálohu na Google Drive, prípadne spustiť ručnú zálohu alebo tiež obnoviť údaje po pre inštalovaní aplikácie či celého telefónu.

Miniaplikácie na domácej obrazovke sú graficky atraktívne a podporujú zmenu veľkosti.

V UI / funkcie si môžeme meniť vzhľad samotnej aplikácie. Môžeme si vybrať biele rozhranie alebo čierne.  Čierne rozhranie však pôsobí veľmi rušivo, skôr si dovolím povedať, že vyzerá ako režim vysoký kontrast. Dá sa meniť farba a frekvencia mini aplikácií, ktoré máme umiestené na domácej obrazovke. Zároveň sa tu dajú vypnúť zobrazovania niektorých položiek, ktoré si neprajeme vidieť v úvodnej obrazovke, prípadne vypnúť animácie, či automatické spojenie s váhou pri otvorení karty “váha”.

V prehľade taktiež môžeme povoliť, respektíve zakázať, čo sa nám v ňom bude zobrazovať. Taktiež podrobné nastavenia vzhľadu aplikácie v notifikačnom paneli. Dá sa nastaviť farba textu aj samotného panelu, prípadne aj aké tlačidlá majú byť dostupné priamo z notifikačnej lišty. Pokročilé nastavenia slúžia na rôzne nastavenia správania aplikácie a taktiež na vymazanie všetkých údajov z aplikácie.

Výdrž batérie Mi Band 2 sa predĺžila približne o 20%.

V prehľade je súhrnný prehľad o zozbieraných údajoch za posledné obdobie a aj tlačidlá pre pridanie pripomienky, budíku či časovača. Zaujímavý je tiež údaj o stave nabitia batérie. Respektíve jej aktuálny stav, kedy bola naposledy nabíjaná a taktiež približný dátum, kedy sa vybije. S aktuálnymi nastaveniami, aké mám, sa dá dosiahnuť výdrž batérie cca 26 – 30 dní.

Ďalej tu máme kartu kroky. Pekné grafické zobrazenie prejdených krokov. Jednoduchá súhrnná štatistika urobených krokov, prejdenej vzdialenosti a spálených kalórií. Pre prípadnú analýzu vieme exportovať prejdené kroky za želané obdobie do CSV súboru. Vieme si nastaviť vlastnú dĺžku kroku alebo zapnúť synchronizáciu s Google Fit.

Karta spánok nám ponúka prehľad o tom, ako sme spali a taktiež veľké množstvo nastavení. Vyberiem len tie zaujímavé. Osobne aplikácia Mi Fit bola pre mňa bola nepoužiteľná na sledovanie spánku, keďže sledovala spánok len v noci. Ja, človek pracujúci v noci a spiaci cez deň, som začal používať túto aplikáciu práve aj preto, lebo je možné analyzovať celý deň, a teda aj keď spím od ôsmej do trinástej. Ak požadujete rovnakú vec treba si zapnúť túto možnosť. Ďalšia zaujímavá vec je detekcia námesačnosti. Upozorňujem na to, že výsledný spánkový graf sa výrazne líši od údajov z oficiálnej aplikácie alebo aj oproti údajom zo Sleep as Droid. Samozrejme, záleží aj na tom, aká je zvolená verzia analýzy spánku a aj jej úroveň.

Notify & Fitness for Mi Band - Karta Spánok 1/2
Notify & Fitness for Mi Band – Karta Spánok 1/2

Karta tepová frekvencia zobrazuje v grafickej podobe všetky namerané hodnoty tepu či už počas spánku alebo aj počas cvičenia. Taktiež si môžeme zapnúť nepretržitý monitor tepovej frekvencie.

V karte cvičenia môžeme sledovať svoju aktivitu počas cvičenia či behu. Počítajú sa teda prejdené kroky, zapne sa nepretržitý monitor tepu, prípadne, ak beháme von, môžeme zaznamenať v spolupráci s GPS aj prejdenú trasu.

Kalórie nám súhrnne zobrazia minuté kalórie za vybrané obdobie.

Notify & Fitness for Mi Band - Karta Kalórie
Notify & Fitness for Mi Band – Karta Kalórie

Ak si sledujeme hmotnosť, táto karta bude pre nás zaujímavá, no zrejme väčšina užívateľov ju preskočí. Za zmienku však stojí fakt, že ak máte doma osobnú váhu Xiaomi Mi Scale, tak je možné prenášať namerané hodnoty na váhe priamo do aplikácie.

Hlavnou úlohou aplikácie je prenášať notifikácie do Mi Band, zvláda to na výbornú.

V karte aplikácie nastavujeme už samotné notifikácie pre aplikácie, ktoré sa nám zobrazia na Mi Band. Vieme si pre každú jednu aplikáciu v telefóne nastaviť rôzne správanie pre zobrazenie na Mi Band. V základnom nastavení vieme vybrať ikonu oznámenia, koľkokrát opakovať samotnú ikonu oznámenia a počet opakovaní. Môžeme zapnúť text notifikácie. Takže, ak nám napríklad niekto pošle SMS s textom, vieme si ju prečítať priamo na Mi Band bez toho, aby sme zapínali telefón. Treba sa trošku pohrať s nastaveniami a vyskúšať, ktoré z nastavení nám budú najviac vyhovovať. Kto potrebuje, môže si nastaviť aj vlastný vzor vibrovania.

Vo filtroch môžeme zapnúť filtrovanie upozornení, ktoré sa nám zobrazia na Mi Bande, oznámenia teda v prípade, ak obsahujú filtrované slovo, sa zobrazia na Mi Bande alebo práve naopak nebudú zobrazené. V pokročilých nastaveniach vieme pre jednotlivé upozornenia aj nastaviť iné parametre, ako sme zvolili v globálnych nastaveniach. Napríklad, ak máme zapnuté v globálnych nastaveniach, že počas spánku nechceme byť rušený žiadnym upozornením, tu môžeme zapnúť ignorovanie spánku a na Mi Band sa zobrazí oznámenie. Napríklad, ak nám manželka napíše SMS správu s textom súrne či dôležité. A nakoniec ešte časový filter, či chceme prijímať upozornenia v hociktorú hodinu a akýkoľvek deň. Jednotlivé už vytvorené pravidlá vieme vypínať a nemusíme ich tak mazať, ak ich v budúcnosti budeme chcieť opäť použiť.

Pre kartu hovory platí to isté ako pre aplikácie. Máme tu teda možnosť nastaviť oznámenia globálne pre všetky prichádzajúce hovory, zmeškané hovory a aj pre jednotlivé kontakty zo zoznamu.

Pripomienky slúžia na jednoduché upozornenia či v telefóne alebo aj na Mi Bande.

V karte budíky si vieme nastaviť viacero budíkov. Dokonca aj budík “ranné vtáča”, ktorý by mal zobudiť v najlepšej fáze spánkového cyklu.

Karta Tlačidlo je zaujímavá tým, že tlačidlom na Mi Bande sa dá spustiť určitá zvolená úloha. Napríklad stíšiť či odmietnuť hovor, alebo prepínať skladby v audio prehrávači, či vykonať úlohu z aplikácie Tasker.

V nástrojoch vieme zapnúť upozornenie na nečinnosť. Napríklad, ak sedíme dlhšie ako 60 minút, mali by sme sa ísť prejsť. Či časovač odpočítavania či stopky. Prípadne zapnúť upozornenia na nízky stav batérie v telefóne. Môžeme spárovať Mi Band priamo s telefónom a využívať tak funkciu Smat Lock.

Aplikácia ešte stále nie je kompletne preložená do slovenčiny (na preklade stále pracujem), čo je však len chybou krásy, nie funkčnosti. Avšak verím, že napriek tomu. že sa nájde sem-tam nepreložený text, neodradí vás to od jej používania. Práve naopak, vývoj aplikácie stále žije a aktualizácie sú niekoľkokrát do mesiaca. Na záver len menšia štatistika, akú prácu urobila aplikácia Notify & Fitness for Mi Band pre mňa.

Verzia: 5.5.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.5.4
Aktuálna cena: Zdarma
11.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+