MojAndroid

Na výsledok benchmarku fotoaparátu v modeli Nokia 9 PureView boli isto zvedaví nielen fanúšikovia značky. Deviatka totiž prichádza s piatimi objektívmi, ktoré sú aktívne neustále a tri z nich snímajú monochromatický obraz.

Päť objektívov, jeden obraz

Snapdragon 845 od Qualcommu následne v spolupráci so špeciálnym koprocesorom obraz spojí, čo nie je práve štandardné riešenie. Na efekty ako bokeh prístroj využíva šiesty senzor na meranie vzdialenosti systémom typu time of flight. Za zmienku tiež stojí, že na video využíva Nokia 9 iba jeden z objektívov.

Fotoaparát sa podľa svetelných podmienok v nastavení od výrobcu prepína automaticky medzi dvoma režimami. Buď použije rovnakú hodnotu expozície pre viaceré objektívy, aby tak zvýšil úroveň detailov, alebo na dosiahnutie lepšieho dynamického rozsahu využije variabilné hodnoty na každý objektív. Rozsah, v ktorom dokáže telefón rozpoznať vzdialenosti, sa podľa Nokie pohybuje medzi siedmimi centimetrami a 40 metrami. Vďaka tomu dokáže zachytené informácie využiť aj pri simulovanom režime bokeh.

Nech prehovoria čísla

  • Hlavný fotoaparát s piatimi objektívmi – 2 RGB a 3 monochromatické.
  • 12 MP 1/2.9-palcové senzory s 1.24µ pixelmi na všetkých objektívoch.
  • Optika s clonou f/1.8 a dĺžkou zaostrenia ekvivalentnou 28mm na všetkých objektívoch.
  • Všetky objektívy sú aktívne v režime RGB, tri v monochromatickom a jeden pri snímaní videa.
  • Šiesty senzor na meranie vzdialenosti systémom time of flight.
  • Dual-LED dvojfarebný blesk.
  • 4K video pri 2160p/30fps.

Ako to dopadlo?

Celkové skóre 85 bodov v DxOMark Mobile nie je práve výsledok, ktorý by sa dal očakávať vzhľadom na rozruch, ktorý vyvolal inovatívny dizajn foťáku v Nokii 9. Je to výsledok porovnateľný so smartfónmi spred dvoch rokov a jediný parameter, ktorý dosiahol úctyhodné skóre je režim bokeh, v ktorom si systém viacerých objektívov vyslúžil 55 bodov. Spomenuté smartfóny spred dvoch rokov sú napríklad Apple iPhone 7 a LG V30. Prvý bol v tom čase pochválený za využitie duálneho fotoaparátu na rozmazanie pozadia a zaostrenie snímaného objektu. Druhý si zasa vyslúžil uznanie za udržanie farebnosti aj za zhoršených svetelných podmienok.

Pri Nokii 9 poteší tiež zaostrovanie s 90 bodmi, no skutočné sklamanie je skóre v zoomovaní, ktoré činí iba 27 bodov. To je napriek obrovskému rozlíšeniu, ktoré päť objektívov dokáže poskytnúť, horší výsledok, ako pri jednom objektíve modelu Pixel 3a.

Všimnite si oblohu

Pri videu sa v teste neočakávali žiadne prekvapenia, keďže sa na jeho snímanie používa iba jeden objektív. Vo všetkých kategóriách videa dosiahla Nokia 9 PureView v teste iba slabé výsledky, pričom výnimka je stabilizácia so slušnými 87 bodmi.

Podľa DxOMark treba pochváliť konzistentné správanie sa aparátu pri mierne podexponovaných záberoch a vo vysoko kontrastných scénach ponúka tiež správnu expozíciu. Farby sú však v tmavších častiach menej výrazné v porovnaní s telefónmi ako P30 Pro či Galaxy S10 Plus. Svetlé časti obrazu trpia stratami, opäť v porovnaní s P30 Pro, ako možno vidieť na obrázkoch s mostom. Naopak dobre obstál fotoaparát v oblasti farebnosti v exteriéroch, aj keď biela smeruje trochu do ružova a konzistentnosť tieňov tiež mierne trpí.

Celkovo teda možno povedať, že sa model dostal vyššie, ako minuloročná Nokia 8, ktorá dosiahla 68 bodov. Takisto je tu mierne zlepšenie kvality fotenia v porovnaní s Nokia 8 Sirocco, hlavne pre slušný bokeh. No v mnohých kategóriách vrátane videa je dosiahnuté skóre horšie.

Nokia 9 PureView na Slovensku

Ak si chcete model zaobstarať u nás, nájdete ho v ponuke Telekomu s doplatkom k paušálu od 2 do 9 eur mesačne. Alebo jednorazovo od 79 do 349 eur podľa úrovne paušálu a toho, či si model zakúpite v predajni alebo na webe.

10.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+