MojAndroid

Regulačný úrad registruje narastajúcu závažnosť nevyžiadanej komunikácie voči občanom Slovenskej republiky. Ak vám niekto telefonicky alebo emailom ponúkal tovar alebo služby bez vášho predchádzajúceho súhlasu, môžete túto skutočnosť nahlásiť.

Telefonáty alebo emaily môžu obsahovať napríklad ponuky lacnejšieho odberu plynu alebo elektriny, telekomunikačných služieb, zmeny zdravotnej poisťovne a podobne. Svoje skúsenosti môžete smerovať priamo na regulačný úrad prostredníctvom tohto emailu: prieskum@teleoff.gov.sk. V správe by ste mali uviesť čo najviac detailov a najmä telefónne číslo, z ktorého vám volali.

Marketingové volania nemusia byť len nelegálne

Marketingové volania môžu byť aj legálne. Pokojne sa mohlo stať, že ste na ne udelili súhlas niekedy v minulosti, prípadne ste si odovzdanie súhlasu ani neuvedomili. Mohlo sa to stať napríklad pri uzatváraní zmlúv počas rôznych marketingových kampaní a podobne. Ak vás takéto správy obťažujú, máš súhlas môžete kedykoľvek odvolať.

Zákon o elektronických komunikáciách uvádza:

“Na účely priameho marketingu je dovolené volanie alebo používanie automatických volacích a komunikačných systémov bez ľudského zásahu, telefaxu, elektronickej pošty vrátane služby krátkych správ účastníkovi alebo užívateľovi len s jeho predchádzajúcim súhlasom, pričom tento súhlas musí byť preukázateľný. Udelený súhlas možno kedykoľvek odvolať. Povinnosť predchádzajúceho súhlasu sa vzťahuje na účastníkov a užívateľov, ktorí sú fyzickými osobami.”

Do boja proti nevyžiadaným marketingovým hovorom sa včera pustil aj operátor O2 a spustil platformu Nevolajtemi.sk.

Portál funguje veľmi jednoducho. Používateľ pri návšteve zadá telefónne číslo, ktoré si chce overiť. Pokiaľ sa číslo nachádza v databáze, zobrazí sa prehľad s informáciami od ostatných používateľov. Ak číslo ešte nebolo evidované, môže k nemu pridať potrebné informácie.

Náš tip
Nevolajtemi.sk: Boj proti nevyžiadaným marketingovým hovorom naberá na sile
1.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+