MojAndroid

Národný bezpečnostný úrad na svojom facebookovom profile upozorňuje na nebezpečné aplikácie. V dnešnej dobe sa podvodníci veľmi jednoducho dokážu dostať k vašim súkromným informáciám. Práve preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, aké aplikácie sa vo vašom smartfóne nachádzajú. Využívate ich vôbec?

Mnohí z nás už určite stiahli aplikáciu, ktorú však využili iba raz. No napriek tomu sa v našom smartfóne stále nachádza a neodinštalovali sme ju. Riaditeľ odboru vzdelávania, podpory a medzinárodnej spolupráce SK-CERT Matej Šalmík odporúča niekoľko otázok, na ktoré by ste si mali dať odpoveď ešte pred tým, ako aplikáciu stiahnete.

Sústreďte sa na tieto veci

V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, či novú aplikáciu naozaj potrebujeme. V dnešnej dobe smartfóny poskytujú množstvo funkcií, o ktorých možno ani nevieme. Práve preto si pred stiahnutím aplikácie treba zistiť, či konkrétny účel nespĺňa už samotný smartfón, poprípade iná aplikácia, ktorú už nainštalovanú máte.

Obchod Google Play
Sťahujte aplikácie z overených zdrojov ako Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalej by ste si mali položiť otázku, ako často aplikáciu využívate. Váš smartfón určite disponuje funkciou, pomocou ktorej zistíte, ktoré aplikácie používate najčastejšie, a ktoré naopak vôbec. Práve takýmto spôsobom dokážete predísť tomu, že vo vašom smartfóne bude nainštalovaná aplikácia, ktorú už nepoužívate. Ak však potrebujete aplikáciu použiť iba raz, určite by ste mali zvážiť jej odinštalovanie hneď po jej použití.

Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na to, aké oprávnenia si aplikácia pri jej používaní pýta. Zamyslite sa napríklad nad tým, načo by hra potrebovala prístup k vašim kontaktom, správam alebo fotkám. V prípade, že si aplikácia pýta prístup k údajom, ktoré nepotrebuje, môže hroziť nebezpečenstvo.

Ako zistiť, či sú aplikácie nebezpečné?

Aplikácie, ktoré sťahujeme môžu byť nebezpečné. Práve preto treba dávať pozor na to, čo do smartfónu inštalujeme. Aj napriek tomu, že obchody s aplikáciami disponujú kontrolnými mechanizmami, podvodníci vedia tento systém obísť. Z tohto dôvodu nájdeme v obchode aj nebezpečné aplikácie až dovtedy, kým ich niekto za škodlivé neoznačí.

Note 10 Google Play
Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podvodníci používajú rôzne taktiky, medzi ktoré patrí napríklad aj zmena písmen alebo znakov v názve. Ak nie sme pozorní, takúto malú odlišnosť si nemusíme všimnúť a presne to je spôsob, akým nás dokážu podvodníci veľmi rýchlo oklamať. Všímať by sme si mali aj názov spoločnosti, ktorá aplikáciu vydala.

Ak si nechcete stiahnuť platenú aplikáciu, pretože vám príde pridrahá, určite by ste sa mali vyhnúť jej bezplatným napodobeninám. Tie môžu pre vaše zariadenie predstavovať hrozbu. Ďalším faktorom sú aj recenzie. V prípade, že sa vám aplikácia nezdá bezpečná, čítajte recenzie, ktoré na ňu napísali jej používatelia. Aj tie vám môžu pomôcť.

Nebezpečným aplikáciám sa treba vyvarovať hlavne z dôvodu, že môžu predstavovať hrozbu pre váš smartfón a vaše súkromie. Podvodníci prostredníctvom aplikácií dokážu získať prístup k vašim citlivým údajom, nahrávať vás a dokonca posielať správy alebo telefonovať, čo vás môže stáť nemálo peňazí.

Náš tip
Android Auto prichádza v najnovšej verzii. Aktualizácia je dostupná pre všetkých
17.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+