MojAndroid

Batérie v našich smartfónoch sú často diskutovanou témou. Ich výdrž či kapacita stále nepatria medzi silné stránky mobilných zariadení a aj v roku 2015 majú od dokonalosti pomerne ďaleko. Akoby toho nebolo málo, s postupom času naše batérie v mobilných zariadeniach strácajú aj tie kvality, ktoré mali pri kúpe. Nie vždy sú ale známky poškodenia úplne viditeľné. V prípade zariadení, ktoré ponúkajú vymeniteľnú batériu, môže mať ale nový akumulátor blahodarné účinky pre fungovanie zariadenia. Preto si ukážeme niekoľko jednoduchých krokov, ako rozoznať poškodenú batériu v smartfóne.

Skontrolujte batériu pohľadom

Ak ste čakali nejakú odbornú radu, ktorá vám pomôže odhaliť poškodenú batériu, musíme vás sklamať. Najjednoduchším, no stále veľmi efektívnym spôsobom, ako rozoznať poškodenú batériu, je jednoduchý test pohľadom. Ak vlastníte smartfón s vymeniteľnou batériou, jednoducho ju vyberte a skontrolujte, či vyzerá navonok tak, ako by mala. Väčšinou by malo ísť o podlhovastý kváder s oblými či ostrými hranami, no steny sú spravidla ploché. Preto hľadajte akékoľvek nedokonalosti v podobe výstupkov či veľkých vypuklín, ktoré môžu symbolizovať výrazne poškodenú batériu. Ak je vaša batéria “napuchnutá” a steny sú nerovné, určite by ste ju nemali vracať späť do zariadenia. Ak je váš smartfón ešte v záruke, obráťte sa na predajcu. Ak nie, určite by ste si mali zohnať náhradnú batériu, pretože táto vám môže spôsobiť ešte oveľa väčšie problémy.

What-a-bad-battery-looks-like What-a-bad-battery-looks-like (1)

Otestujte batériu roztočením

Prvá rada, ktorú sme vám v tomto návode poskytli, je určená skôr do extrémnych prípadov. Počas dvoch rokov, po ktorých väčšina užívateľov svoje zariadenie vymení, sa iba málokedy stane, že by batéria utrpela takú výraznú ujmu a naozaj by zmenila svoj tvar z plochého na guľatý. To sa stane často pri chybných jednotkách, no opotrebovaním môže dôjsť k fyzickému poškodeniu, ktoré na prvý pohľad možno nezbadáte. Aj tu je ale k dispozícii veľmi jednoduchý test, ktorý odhalí aj drobnú preliačinu na hrane batérie. Položte preto batériu na vodorovný povrch, ideálne stôl a pokúste sa ju roztočiť tak, ako vidíte na obrázku. Ak sa batéria točí, znamená to, že má na hrane preliačinu, ktorá tento točivý pohyb umožňuje a pri ďalšom postupe platia rovnaké zásady, ako v prvom bode.

dead-lithium-battery

Sledujte, ako rýchlo sa vybíja batéria

Predchádzajúce dva tipy sú určené pre užívateľov, ktorí vlastnia zariadenia s odoberateľnými batériami. Ak ale takéto zariadenie nevlastníte, môžete využiť niektoré z nasledujúcich rád. Jedným zo základných spôsobov, ako zistiť, či máte poškodenú batériu, je sledovanie rýchlosti vybíjania. K tomu nepotrebujete ani žiaden špeciálny softvér, stačí vám jednoduché vnímanie. Vyhraďte si preto niekoľko hodín, počas ktorých nebudete so zariadením nič robiť, aby ste neovplyvnili rýchlosť vybíjania vy. Ideálne bude, keď vypnete všetky pripojenia k sieťam, aby nebol výsledok ovplyvnený aplikáciami a synchronizáciou. Ak sa aj v takomto stave vybíja batéria na pohľad veľmi rýchlo (rádovo niekoľko percent za hodinu), zrejme je niekde problém. Pri starších zariadeniach s batériou s nízkou kapacitou môže byť mätúci fakt, že takáto batéria jednoducho dlho nevydrží. Pri bežných zariadeniach s vypnutým pripojením k sieťam by sa ale mala výdrž batérie pohybovať na úrovni niekoľkých dní, preto by malo byť vybíjanie veľmi pomalé.

Použite softvérové pomôcky

Ak ste nič nezistili jednoduchým pozorovaním, možno vám pomôžu softvérové pomôcky. K dispozícii máte napríklad bezplatnú aplikáciu Battery. Tá pomôže aj vtedy, keď vaše zariadenie neumožňuje zobrazovanie percenta nabitia batérie v notifikačnom paneli. Ako bonus ale ponúka aplikácia informácie o batérii, ako aj o tom, v akom stave je “zdravie” batérie. Ak si ale nechcete nič inštalovať, môžete využiť skrytý kód, ktorý podporujú zariadenia s Androidom. Otvorte si aplikáciu Dialer a zadajte číslo *#*#4636#*#*, vyberte možnosť Informácie o batérii a skontrolujte tak zdravie a úroveň nabitia svojej batérie.

This-Android-code-gives-you-health-information-about-your-battery battery-1

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Veríme, že vám tieto jednoduché tipy pomohli a aj vďaka nim odhalíte, ak budete mať vo svojom zariadení poškodenú batériu. V prípade, že poznáte ďalšie spôsoby, ako diagnostikovať poškodenú batériu, môžete sa o ne jednoducho podeliť v diskusii aj s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: engadget

9.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+