MojAndroid

Smartfóny a tablety sa v dnešnej dobe považujú viac za spoločníkov, ako za zariadenia pre telefonovanie alebo čítanie. Sprevádzajú svojich majiteľov naprieč celým dňom a obsahujú osobné informácie, ktoré by sa nemali dostať do nesprávnych rúk. Z tohto dôvodu je potrebné poznať spôsob, ako držať svoje dáta mimo dohľad, či už sa bavíme o fotografiách, videách alebo dokumentoch. Android v tejto súvislosti ponúka jednoduchú možnosť, ako sprístupniť niektoré súbory a priečinky len pre správcu súborov. Prinášame vám jednoduchý návod, ako na to.

Zrejme najzložitejším úkonom postupu je výber toho správneho súborového manažéra z Google Play, ktorý umožňuje zobraziť skryté súbory. V redakcii používame prevažne ES File Manager (ES Správca súborov), ktorý je dostupný zadarmo a ponúka skvelé možnosti a funkcie. V každej aplikácii tohto druhu je potrebné nastaviť zobrazenie skrytých súborov. V opačnom prípade nebudete schopní pristupovať k vašim súborom, ktoré upravíte podľa návodu!

navod ako skryt subory android

Ako skryť súbory a priečinky na Androide

  • otvorte správcu súborov a vyberte priečinok alebo súbor, ktorý chcete skryť
  • premenujte súbor alebo priečinok tým spôsobom, že na začiatku názvu pridáte bodku (napr. “.Camera”, “.MojAndroid”). Rovnaký spôsob funguje aj v prípade súborov. Stačí len pridať bodku na začiatku.
  • súbory alebo priečinky sú teraz skryté

navod ako skryt subory android

Ak ukryjete súbory alebo priečinky týmto spôsobom, systém nebude s nimi pracovať. To znamená, že ani aplikácie ich nebudú vedieť nájsť. Zoberme si ako príklad fotografie. Ak skryjeme napríklad priečinok, do ktorého sú ukladané snímky z fotoaparátu, vaša galéria na smartfóne ako aj iné aplikácie ich nebudú zobrazovať.

Ďalšou možnosťou, ako skryť súbory už existujúceho priečinka pred zobrazovaním v aplikáciách je vytvorenie špeciálneho súboru v jeho vnútri. Týmto spôsobom sú fotografie alebo videá síce viditeľné v správcovi súborov, no žiadna aplikácia ich nebude vidieť.

Ako skryť súbory z priečinka pred aplikáciami

  • spustite správcu súborov a otvorte priečinok, ktorého obsah chcete skryť pred aplikáciami
  • v tomto priečinku vytvorte nový súbor s názvom “.nomedia”
  • fotografie a videá v tomto priečinku už nie sú viditeľné pre aplikácie

navod ako skryt subory android

Nezabúdajte, že je nutné mať nainštalovaný vhodný manažér súborov. Inak nebudete schopní pristupovať k skrytým súborom. Nižšie si môžete stiahnuť napríklad spomínaný ES File Manager.

Verzia: 4.1.7.1.22
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.1.7.1.22
Aktuálna cena: Zdarma

30.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+