Predstavte si, že svoje používané zariadenie chcete predať. Ako by sa vám ale páčilo, keby si budúci používateľ vedel bez problémov pozrieť vaše osobné údaje a kontakty, a to aj napriek tomu, že ste na svojom zariadení vykonali reset na výrobné nastavenia? Ten totiž nestačí. Dôkazom toho môže byť aj nedávne zistenie spoločnosti Avast, ktorej sa z používaných smartfónov aj po resete na výrobné nastavenia podarilo obnoviť viac ako 40 000 fotografii, 750 e-mailov, SMS správ a 250 kontaktov. Ak sa chcete dozvedieť, ako zneužitiu takýchto osobných údajov predísť, pokračujte v čítaní nižšie. Prinášame vám jednoduchý návod ako dáta bezpečne odstrániť natrvalo.
1. Šifrovanie
Údaje v zariadení nie sú štandardne šifrované a útočník sa k nim môže jednoducho dostať. Ak si svoje zariadenie ale necháte zašifrovať, bude to preňho už omnoho ťažší oriešok. Obyčajný PIN či heslo vás tak môže uchrániť od zneužitia údajov a ušetriť vám nervy a v mnohých prípadoch aj nemalé peniaze. Svoj telefón/tablet si pritom zašifrujete úplne jednoducho. Stačí ak vojdete do nastavení, zvolíte možnosť „Zabezpečenie" a kliknete na položku „Šiftrovanie zariadenia“. V závislosti od výrobcu sa umiestnenie tejto možnosti môže odlišovať. Napríklad v zariadení HTC One M8 ju môžete nájsť v sekcii venovanej pamäti. Týmto spôsobom budú dáta v bezpečí aj pri pokuse o ich obnovenie po resete na výrobné nastavenia. Na ich prečítanie bude totižto potrebný kľúč, ktorým by sa dali dešifrovať.
2. Reset na výrobné údaje
Túto možnosť nájdete v nastaveniach v sekcii Zálohovanie a resetovanie. Po zvolení tejto možnosti vás následne Android upozorní na fakt, že tento krok sa nedá vrátiť a doživotne prídete o všetky svoje údaje. Po potvrdení resetu začne proces obnovy, ktorý môže trvať niekoľko minút.
3. Fiktívne údaje
Pred predajom je vhodné telefón po resete opäť zapnúť a nahrať doň falošné údaje, resp. kontakty. Prekryjete tak svoje pôvodné údaje, ku ktorým by sa šikovný útočník mohol dostať. Pozor! Nikdy nezadávajte pravdivé čísla vašich známych, rovnako ani ich ďalšie údaje.
4. Opätovný reset na výrobné údaje
Teraz je váš spoločník plný falošných a vymyslených údajov. Dôležitý je samozrejme opätovný reset na továrenské nastavenia. Ak však chcete byť skutočne pedantní, tak krok 3 a 4 môžete zopakovať hneď niekoľkokrát.
Pre bezpečné resetovanie na výrobné nastavenia v podstate stačí, ak zariadenie zašifrujete a následne spravíte reset na výrobné nastavenia. Ako sme spomínali už v úvode, prípadný záujemca by musel na ich prečítanie poznáť dešifrovací kľúč, ku ktorému sa už v podstate nemá šancu dostať, a uhádnuť ho je v mnohých prípadoch takmer nemožné. Vaše údaje by mali byť v bezpečí.
Zdroj: Cnet
Takže keď ho zašifrujem nemusím ho po HR prepisovať? A čo aplikácie ktoré potrebujú údaje napr. z kontaktov. Budú fungovať alebo sa musí povoliť a zadať kód…dá sa zrušiť šifrovanie bez problémov bude všetko fungovať ako pred šifrovaním?
DIK
Kod na odsifrovanie zadas pri starte telefonu, potom pamat do restartu funguje normalne.
Pokiaľ moje znalosti neklamú, tak pamäte používané v smartphonoch sú čipy, na ktoré sa dáta ukladajú. Vzhľadom na to, že čipy nefungujú ako mechanické disky IDE/SATA a pod., vo flash pamati po formáte, resp. hard resete – wipe all data/cache žiadna dáta ostať nemôžu (za prepokladu , že prebieha aspoň základný formát pamäte prepisom núl, pri HDD je ešte aspoň z časti možná spätná obnova). Dešifrovcí kľúč považujem za čisto marketingový ťah, nič viac. Ak sa mýlim, prosím opravte ma
Data si vies bez problemov obnovit aj z usb kluca, alebo pamatovej karty, pokial niesu prepisane.
A ako to presne robíš? Myslím po formáte samozrejme
uz som obnovoval fotky z SD karty aj USB kluca po formate a ide to.
Aj mne sa to už podarilo pár krát, neviem, aký systém formátu majú v sebe foťáky, ale odtiaľ sa väčšina dá spätne obnoviť, ale z kvalitne sformátovaného USB už to nie je sranda. Pokiaľ formát zároveň zapisuje na sektory nuly, tak je to vlastne prepis novým údajom, kedy starý zaniká, preto nie je formát ako formát v jednotlivých zariadeniach. + flash pamäte sú úplne odlišné od klasických platňových zariadení.
Aj flash-pamat ak prepises novymi udajmi, tak tie predchadzajuce nemas odkial “obnovit”, pretoze tam uz nie su. A oproti pevnym diskom maju flash-pamate vyhodu vo vyssej rychlosti. Ak chces komplet prepisat klasicky disk velkosti 1TB, tak pri jeho rychlosti zapisovania 100MB/s to bude trvat ~3 hodiny. Pri SSD ktore ma rychlost ~500MB/s len nieco vyse 30min…
Kazdopadne samotne formatovanie sa datovej oblasti nijako nedotyka. Ani ked zvolis “plne” formatovanie. Na to aby si uplne prepisal vsetky data (resp. u flash-media dosiahol “factory-default reset”) ti formatovanie nestaci. Na to potrebujes ine nastroje…
Pri HDD je možná úplná obnova aj po siedmich formátovaniach, flash disky je možné obnovovať tak isto, A pri HDD je jediná istota úplného zničenia dát totálne fyzické zničenie HDD.
To by ma zaujímalo koľko HDD si reálne obnovil po x formátoch, keď toto tvrdíš…
Úprimne nie veľa :) ale netvrdím to ja ale, Cisco Networking Academy, ktorej certifikát mám momentálne v ruke. A môžeš si to nájsť len si nie som istý aby sa tí čo zostavovali všetko to učivo mýlili.
ako sa daju data spatne obnovit? je na to nejaky program ?
ak neporiešiš napr mbr tak….
HDD sa NEdá obnoviť, ak ho sformátujem a naplním balastom a znova sformátujem. Ak mám 1 TB fotiek , HDD sformátujem a nahrám 1Tb balastu, následný formát už moje pôvodné fotky spoľahlivo zlikvidoval a z takéhoto HDD ich neobnoví ani Bily Gates, lebo vždy sa dá obnoviť LEN posledný krok. Ak vyleješ z 0,5 litrovej plechovky všetko pivo, vypláchneš ju a naleješ tam 0,5 litra kofoly, určite po vypití obsahu, nebudeš opitý.
Ale veď to je blbosť! Jedno si odporuje druhému. Pri položke na zašifrovanie telefónu je jasne napísané že zrušenie zašifrovania telefónu je možné len vynulovaním na výrobcom predvolené údaje, pri ktorom budú z telefónu všetky údaje vymazané. To znamená že telefón sa dostane do takého stavu v akom bol pred šifrovaním. Šifrovanie sa vlastne zruší. Tak načo je to potom dobre zašifrovať telefón, keď vynulovaním údajov sa zruší…
zasifrovane asi budu len data uzivatela. ak telefon hodis do tovarenskych, tak sice bude vsetko po starom, ale data uzivatela, ktore by “sikovny utocnik” za normalnych (bez sifrovania) okolnosti vedel precitat, budu v tomto pripade sifrovane a budu mu tym padom naprd.
Aha, tak jedine že by to bolo tak…