MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Plná výbava

Poďme ale pekne na začiatok a na najdôležitejšiu funkciu, prečo mobilné telefóny vlastne vznikli. Telefonovanie. Zariadenie zvláda všetky dôležité frekvencie sietí, nechýba, samozrejme, ani LTE. Kvalita hovoru je štandardná, zvuk čistý a druhá strana tiež nemala počas hovoru problém s tým, že by ma nepočula, prípadne zvuk by bol nekvalitný. Telefónny zoznam je štandardný, aký už poznáme z ostatných Androidov (samozrejme tých bez nadstavby). Jeho dizajn pekne ladí s celkovým používateľským rozhraním. Pri vytáčaní čísla nechýba ani rýchle vyhľadávanie kontaktov zo zoznamu na základe T9 alebo čísla, ktoré vyťukávate. Nemôžem nespomenúť Dual SIM funkcionalitu, jedná sa o plnohodnotný Dual SIM prístroj, ktorý zvládne naraz dve SIM karty a aj pamäťovú kartu.

Motorola One, samozrejme, obsahuje aj W-Fi, to nie je žiadnym prekvapením. Smartfón bez Wi-Fi pripojenia si v dnešnej dobe vieme len veľmi ťažko predstaviť – skôr nevieme. Príjemným prekvapením je prítomnosť NFC čipu, ktorá nie je štandardom ani v prípade omnoho drahších zariadení či vlajkových lodí. Fanúšikovia bezkontaktných platieb nemusia hľadať medzi drahšími zariadeniami, bude im na to stačiť smartfón za 249 €. Zároveň poteší aj USB-C konektor, ktorý sa nachádza na spodnej strane zariadenia. V tejto cenovej kategórii sa ešte stále stretávame so starším microUSB konektorom.

Pripojenie Bluetooth je prítomné vo verzii 5.0, čiže tej najnovšej. Tešiť sa tak môžete na kvalitný príjem signálu aj v prípade väčších vzdialeností s mojimi bluetooth slúchadlami fungovalo zariadenie veľmi dobre, rovnako aj s hodinkami, ktoré som k smartfónu pripojil taktiež pomocou tejto technológie. Párkrát som počas testovania Motoroly One išiel autom na Záhorie, takže som neváhal a vyskúšal aj navigáciu. Testoval som ju s aplikáciami Google Mapy, Sygic a, samozrejme, aj Waze. Všetko absolútne bez problémov, žiadna strata signálu, pozíciu som mal takmer ihneď a kompas bol nakalibrovaný správne.

Fotoaparát: Celkom slušné zábery

Na úvod môžem povedať, že od fotoaparátu telefónu za 249 € som veľa neočakával. O to príjemnejšie som bol prekvapený. Trend viacerých objektívov prišiel už aj do lacnejších zariadení. Motorola One obsahuje na zadnej strane objektívy dva. Ten hlavný disponuje rozlíšením 13 MP s clonou f/2.0 a rýchlym PDAF zaostrovaním. Ten sekundárny zase ponúkne rozlíšenie 2 megapixely, pričom sa jedná o snímač hĺbky. Zariadenie ho využije pri portrétovom režime, kde sa kladie dôraz na rozmazanie pozadia. Tento objektív disponuje nižšou citlivosťou na svetlo, konkrétne clonou f/2.4. Medzi oboma objektívmi si našiel miesto ešte LED blesk.

To by bolo z technických parametrov fotoaparátu všetko, teraz sa pozrieme na aplikáciu, ktorá fotoaparáty ovláda. Rozloženie ovládacích prvkov je klasické od Motoroly. V nastaveniach si môžete zvoliť rozlíšenie, pričom 13 MP zvládne smartfón len v pomere strán 4:3. V prípade, že si zvolíte iný pomer strán, dostanete rozlíšenie nižšie. Nechýbajú tu ani špeciálne funkcie, z ktorých vyzdvihnem tú s názvom Zvýraznená farba. Pomocou tohto efektu zvládnete urobiť veľmi zaujímavé fotografie, v ktorých bude zvýraznená len farba, ktorú si zvolíte, všetko ostatné bude čiernobiele.

Okrem toho tu nechýba ani portrétový režim či panoráma. V nastaveniach si môžete zvoliť či má zariadenie ukladať polohu snímky alebo si môžete nechať zobraziť mriežku. Podporovaná je aj funkcia Google Lens, o ktorej sme vás informovali v tomto článku.

Kvalitu fotografií by som označil za celkom podarenú, hlavne vzhľadom na to, že sa jedná o pomerne lacné zariadenie. Za dobrých svetelných podmienok vás Motorola One určite nesklame. Nepatrí síce medzi najlepšie, no to od nej ani neočakávame. Fotky sú však dostatočne ostré a ponúknu celkom pekné farby. V slabších svetelných podmienkach kvalita fotografií ubúda. Úplne zlé to ale vôbec nie je. Znovu platí to, že na najlepších sa nechytá, no vo svojej cenovej kategórii sa určite nestratí. Niekedy sa podarí naozaj veľmi pekná fotka s minimálnym šumom a slušnými farbami, niekedy sa zase úplne nepodarí. V každom prípade, žiadnu z nočných fotografií, ktoré som na zariadení urobil, by som neoznačil za nepoužiteľnú.

Selfie fotoaparát zvláda svoju prácu dobre. Fotografie sú pekné a dostatočne ostré, ich maximálne rozlíšenie je 8 MP pri pomere strán 4:3. Zvládne aj rozmazanie pozadia, no efekt nie je až taký výrazný, ako v prípade predného fotoaparátu.

Fotoaparát dokáže, samozrejme, nahrávať aj video. A to až v rozlíšení 4K pri 30 snímkoch za sekundu, v prípade zvolenia FullHD rozlíšenia sa dostávate až na 60 fps. Jeho kvalita je postačujúca, pri chôdzi je však značne roztrasené, jednoznačne by sa hodila optická stabilizácia obrazu. Musím však znovu podotknúť, že ide o zariadenie za 250 €, takže mu to môžem odpustiť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+