MojAndroid

Google na svojej konferencii Google I/O predstavil novú technológiu nazývanú Google Lens. Tá spája umelú inteligenciu s fotoaparátom v smartfónoch tak, že zariadenie nebude len vidieť to čo vidíte vy, ale bude tomu aj rozumieť.

Google novinku demonštroval na niekoľkých príkladoch. Ak fotoaparát namierite napríklad na kvet, Google ho dokáže rozpoznať. Podobne môže fungovať napríklad aj odfotenie názvu WiFi siete a hesla na routeri. Ak ho dokáže Google identifikovať, tak používateľovi ponúkne, aby sa k sieti pripojil jediným ťuknutím.

Iným príkladom môže byť fotografia podniku. Z nej dokáže Google analyzovať jeho názov a vzápätí poskytnúť ďalšie informácie a hodnotenia, a to priamo prostredníctvom karty nad fotografiou.

 

Google zatiaľ bližšie nešpecifikoval kedy bude Google Lens dostupný pre všetkých používateľov. Jedine čo prezradil je, že príde už čoskoro.

Zdroj: techcrunch

17.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Efan

  No toto môže byť v určitých prípadoch veľmi zaujímavé. Som zvedavý či to bude dobre fungovať a teším sa :)

 • Niečo podobné ako Bixby

 • kubina

  Bixby nestihol ani zažiariť a už sa stal zbytočným…

 • vlk

  no neviem, ale taka aplikacia tu uz je takmer od zaciatkov androidu a to priamo od google a volala sa “google goggles”, tak nechapem co za novinka to je?

  • kubina

   Máš pravdu. Velmi presne to glosovali na zive.cz: “Další aplikací A.I., která letos dorazí k uživatelům, bude technologie Lens – jakési strojové oči. Demoukázky z úvodní keynote I/O připomínaly někdejší aplikaci Goggles. Kameru telefonu tedy stačilo někam namířit a Google se pokusil odhalit, co je to za stavbu, předmět a tak dále.
   Goggles byl sice efektní, ale nikoliv efektivní. Skoro nic neuměl. Byla to ale první ochutnávka a po bezmála deseti letech od prvního uvedení je právě Lens jeho evolučním pokračovatelem. Lens toho má umět mnohem více. Když namíříte telefon na billboard s reklamou koncertu rockové hvězdy, nabídne koupi lístků a uložení události do kalendáře, a když jej namíříte na houbu v lese, zobrazí její záznam z Wikipedie. Technologie Lens dorazí v průběhu roku a opět lze předpokládat, že dostatečně dobře bude fungovat především v USA.”

+