MojAndroid

Línie smartfónov Moto G či Moto E zatiaľ existujú aj po akvizícii firmy Motorola spoločnosťou Lenovo. Dočkali sme sa ale aj niekoľkých nových zariadení a podľa všetkého aj úplne novej línie Moto M. Tá je veľmi zaujímavým stupienkom medzi dostupnejšou Moto G a výkonnejšou, no drahšou líniou Moto Z. Od tej si požičala najmä skutočne luxusný dizajn, ktorý je dominantou nového smartfónu.

Unboxing

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a dizajn – chce sa podobať na najlepších

Jednou z najväčších výsad Moto M je kvalita konštrukčného spracovania. Prémiový dizajn a zmysel pre detail zbadáte pri prvom pohľade a pocítite ho aj pri prvom uchopení telefónu. Mnohí výrobcovia v minulosti hlásali, že ich dostupný telefón má prémiový dizajn vlajkovej lode. Často ale šlo iba o kúsok kovu na mieste zadného krytu, ktorý sotva napodobnil precíznosť vlajkovej lode. Novinka od spoločnosti Lenovo je ale o niekoľko krokov vpred.

V prvom rade sme neostali iba pri kovovom zadnom kryte, ale kovové je celé telo telefónu. Nechýbajú elegantné zbrúsené hrany a plne kovový rám telefónu. Pocit luxusu dopĺňajú vynikajúce tlačidlá so zadosťučiňujúcou odozvou, ako aj 2.5D sklo na displeji. Poďme ale pekne postupne.

Moto M_-11_výsledok

Telefón má rozmery 151,4 x 75,4 x 7,9 mm a váži 163 gramov. To nie je na 5,5“ zariadenie vôbec málo a ide v podstate o mierne horší priemer. Teda ak je viac gramov negatívna vlastnosť. Vyššia hmotnosť sa ale podpísala pod batériu s rozumnou kapacitou a napriek väčším rozmerom je telefón veľmi dobre ovládateľný jednou väčšou rukou.Nebyť loga značky moto pod displejom, na prvý pohľad by ste výrobcu smartfónu zrejme neuhádli. Výrobca zrejme vypočul naše niekoľkonásobné prosby a konečne premiestnil skener odtlačkov prstov z prednej strany telefónu dozadu. Telefóny Moto boli dlho známe tým, že tento skener vpredu síce fungoval dobre, no neslúžil ničomu inému a výrazne predlžovať telo telefónu a zväčšoval bradu pod displejom. Žiaľ, tá zostala stále poriadne veľká. Našťastie, aspoň rám vedľa strán displeja je skutočne minimálny, a tak sa telefón drží v ruke veľmi dobre.

Vpredu okrem displeja nájdeme v hornej časti reproduktor pre volania, proximity senzor a prednú kameru. Ako sme už naznačovali, hrany displeja patria celokovovému zadnému krytu. Všetky ovládacie prvky nájdeme napravo – pod dvojtlačidlom hlasitosti sa nachádza tlačidlo napájania. Obe tlačidlá sú skutočne responzívne a sú umiestnené ideálne tak, že na ne dočiahnete a zároveň vďaka textúre na tlačidle napájania ich viete aj rozoznať jednoduchým hmatom.

Moto M__výsledok

V hornej hrane sa nachádza mikrofón a 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá. Naľavo nájdeme zásuvku pre SIM karty, resp. jednu SIM a jednu microSD kartu. Dole sa nachádza USB-C konektor a mriežka reproduktoru pre multimédiá. Hoci mriežka je dvojitá po oboch stranách vycentrovaného USB portu, reproduktor sa v skutočnosti nachádza iba na pravej strane. Pekný industriálny dizajn tu ale dotvárajú skrutky po bokoch USB portu.

Pri pohľade na zadnú stranu zariadenia by ste už skutočne neodhadli, že ide o telefón s cenovkou pod 300 EUR. V každom prvku tu cítiť luxus a zmysel pre detail. Nejde iba o použité materiály, ale aj o ich spracovanie. Ostré hrany sú v kontraste s príjemne zahnutým krytom, vďaka čomu sa telefón drží v ruke výborne aj pri dlhodobej sústavnej manipulácii.

Na mieste niekdajšej ikonickej priehlbiny je teraz okrúhly skener odtlačkov. Nad ním sa nachádza mierne vystúpený pliešok so šošovkou fotoaparátu a dvojtónovým LED bleskom. Celkom dole nájdeme logo Motoroly a certifikačné značky. My sme mali telefón k dispozícii v elegantnej zlatej farbe a v slabšom odtieni zlatej boli aj antény v hornej a dolnej časti zadného krytu, ktoré pozvoľne prechádzajú až do bočných hrán. Ide o veľmi elegantné spracovanie dôležitého prvku telefónu, pričom touto cestou sa v súčasnosti vydáva veľké množstvo výrobcov celokovových zariadení.

Moto M_-6_výsledok

Telefón je v tejto cenovej kategórii skutočným konštrukčným šampiónom. Mnohí čínski výrobcovia sa snažia o čosi podobné, no iba zriedka sa im to podarí. Ako sme už spomínali, použité materiály nie sú všetko. Dôležité je aj spracovanie a zmysel pre detail, ktorý Moto M určite nechýba. Vďaka tomu ide bez problémov o jedno z najkrajších zariadení s cenovkou pod 300 EUR, ak aj nie najkrajším.

Samozrejme, s kovovým krytom prichádzajú aj určité nevýhody, ktoré ale nie sú exkluzívne iba pre tento smartfón. Na mysli máme drobnosti ako chladný pocit pri uchopení do ruky, najmä v nedávnych extrémnych mrazoch, či pomerne šmykľavé telo. To sú ale iba drobné dane za to, ako telefón vyzerá a ako dobre sa drží v ruke. Bonusom je aj fakt, že vďaka hydrofóbnej vrstve je Moto M odolná voči ošpliechaniu vodou, no v žiadnom prípade nejde o plnohodnotnú odolnosť pri ponorení do vody.

Skener odtlačkov prstov – taký, aký má byť

Ako sme už spomínali vyššie, Lenovo konečne vypočulo naše prosby a presunulo skener odtlačkov prstov na zadnú stranu. Aj keď sa brada pod displejom radikálne nezmenšila, aspoň nás skener nebude balamutiť tým, že ho môžeme použiť aj ako tlačidlo Domov. Umiestnenie vzadu môže niekomu vyhovovať a niekomu inému nie, no ide o štandardné miesto, kde nájdeme skener aj na ďalších zariadeniach.

Dobrou správou je, že skener je rovnako funkčný a spoľahlivý, ako na iných zariadeniach s podobnou aj vyššou cenovkou. Zaváhania boli iba občasné a spravidla boli spôsobené nedostatočne precíznym umiestnením prstu na skener. Nejde ale o najrýchlejší skener na trhu a odblokovanie telefónu trvá necelú sekundu, no to nie je vôbec problém a nijako to nenarúša pohodlie pri používaní telefónu. Hoci skener neponúka žiadne ďalšie extra funkcie, svoju úlohu plní výborne a je skutočne spoľahlivý.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+