MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia – žiadne problémy

Po stránke konektivity sú rozdiely vo výbave smartfónov čoraz menšie. Ak ich aj nájdeme, väčšinou ide o extra funkcie vlajkových lodí, ktoré väčšina používateľov aj tak nevyužije. Dobrý telefón potrebuje v tomto smere iba pár vecí – stabilné pripojenie k Wi-Fi a mobilnej sieti, základnú výbavu senzorov a najmä musí byť v tomto smere spoľahlivý.

Tieto nároky spĺňa Moto M do bodky. Telefón ponúka pripojenie Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac aj s podporou dual-band, takže môžete naplno využiť svoj drahý router a optické pripojenie k internetu. Nechýba ani Bluetooth v4.1, štandardné lokalizačné služby GPS, A-GPS, GLONASS a aj BDS. Oceňujeme aj použitie moderného portu USB-C, ktorý nie je v strednej triede zariadení ešte vôbec samozrejmosťou.

Moto M_-8_výsledok

Telefónu nechýba ani akcelerometer, gyroskop, proximity senzor a kompas. Z nadštandardnej výbavy tu nenájdeme iba IR vysielač. S rastúcou popularitou platieb mobilom zamrzí neprítomnosť NFC, no väčšina používateľov zariadení strednej triedy si tento fakt ani nevšimne.

Po stránke stability pripojenia nemáme žiadne výčitky. Wi-Fi, mobilný a aj Bluetooth signál boli rovnako kvalitné a stabilné ako na ktoromkoľvek ďalšom telefóne. Telefonáty boli dostatočne čisté a zreteľné, čo potvrdila aj druhá strana. Celkovo tak v tomto smere nemáme telefónu Moto M čo vytknúť a musíme ho pochváliť za použitie USB-C aj dual-band Wi-Fi.

Fotoaparát – dobrý, no nekonzistentný

Moto M ponúka 16 MP hlavný fotoaparát s minimálnou clonou f/2.0 a 8 MP predný snímač. Predný fotoaparát má slušné 1,12µm pixely. Vďaka nim sú fotografie dobre osvetlené, no ako pri mnohých predných fotoaparátoch, aj tu chýbajú detaily. To ale pri fotografiách určených pre Snapchat či Instagram väčšinou nebude problémom.

Zaujímavejší je hlavný snímač. Ten, naopak, ponúka dostatok detailov. Je schopný produkovať skutočne veľmi detailné fotografie. Horšie je to s farbami, kde automatický režim nie vždy zvládne vyváženie bielej. Pri optimálnych podmienkach je ale možné s Moto M spraviť skutočne veľmi pekné fotografie.

Moto M_-7_výsledok

Podľa očakávania je to horšie v šere a horších svetelných podmienkach. Tu nastupuje skutočne veľké množstvo digitálneho šumu a tieto fotografie už ani zďaleka nie sú také kvalitné, ako fotografie vytvorené pri dennom svetle. V malom formáte, napríklad ako príspevok na sieti Instagram, sú použiteľné aj tieto fotografie.

Zaujímavý je aj HDR režim. Ten podľa našich skúseností skôr uberá na kvalite fotografií, aj keď to závisí od podmienok. Ak ho používate v takej situácii, na ktorú je určený (napr. protisvetlo), výsledok skutočne vylepší. Jeho aplikácia ale trvá niekoľko sekúnd, počas ktorých nesmiete vôbec hýbať telefónom. V opačnom prípade vidíte efekt tzv. ghosting, kedy je fotografia zvláštne rozmazaná.

Dobrou správou je, že klasický automatický režim je pomerne schopný a často vám bude stačiť. Horšie je, že nie v každej situácii funguje rovnako dobre. Niekedy fotografiu zbytočne rozjasní a inokedy zasa zvolí príliš tmavé nastavenia. Pozitívne je ale to, že Moto M je skutočne schopná spraviť pekné fotografie, aj keď to niekedy bude vyžadovať istú dávku trpezlivosti. Čo sa týka kvality videa, tá je iba priemerná. Testovacie video bolo prekvapivo tmavé, aj napriek tomu, že sme ho natáčali počas obeda. Napriek Full HD rozlíšeniu mu chýbajú detaily, a tak Moto M zrejme nebude tým telefónom, ktorý budete používať na zaznamenávanie dôležitých životných udalostí na videu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+