MojAndroid

V dnešnej dobe informatizácie spoločnosti a s neustálym rastom počtu používateľov internetu sa nájde čoraz viac takých ľudí, ktorí chcú uškodiť iným. Tento problém sa len do nedávna týkal najmä počítačov, no s narastajúcim počtom smartfónov na trhu sa vytvorilo nové prostredie pre útoky. Android v súčasnosti narástol do takej miery, že jeho podiel na thu je dostatočne veľký na to, aby zaujal hackerov a útočníkov, ktorí by radi získali čo najviac osobných údajov. V súčasnej dobe ostražitosti nikdy nie je dosť! O tom ako sa brániť sme písali aj v článkoch “5 rád ako ochrániť pred škodlivým softvérom” a “Android market: ako sa chrániť pred malware“. Neoddeliteľnou súčasťou bezpečnosti vášho Androidu by teda mal byť aj Antivírus, ktorý vás ochráni pred škodlivým kódom v aplikáciach. Do nášho testu sme zahrnuli 5 antivírusových aplikácii, ktoré sú dostupné na Android Markete zadarmo. Do testu sme zatiaľ nezaradili platenú verziu Kaspersky Mobile Security 9 pre Android. Nedávno sme vás informovali aj o pripravovanej aplikácii ESET Mobile Security pre Android, zatiaľ sa nám však nepodarilo získať testovaciu verziu na odskúšanie.

Ako sme testovali

Otestovať antivírus na Androide nie je žiadna hračka. Neexistuje žiadny dokonalý spôsob, ktorým sa dá určiť, že práve tento konkrétny je najlepší. Všetko totižto závisí od aktualizácií vírusovej databázy a rýchlosti reakcie developerov na novovzniknuté hrozby. Najlepším merítkom kvality je teda vaša samotná skúsenosť, s ktorou sa môžete podeliť s ostatnými v diskusii na konci článku.

V našom teste porovnáme postupne 5 antivírusov, ktoré podrobíme jednoduchému testu, v ktorom bude ich úlohou detekovať potenciálne nebezpečnú aplikáciu. V našom prípade sme z Android Marketu stiahli programy EICAR Test Virus a Antivirus TESTFILE , ktoré budú simulovať záškodnú aplikáciu. Tieto sme nainštalovali ešte pred inštaláciou samotného antivírusu, a pri ďalšom teste iného antivírusu sme ich preinštalovali. Taktiež sme otestovali tzv. “Real time” ochranu alebo rezidentný štít, ktorý by mal zabrániť používaniu nebezpečných aplikácií. V článku sa pozrieme aj na doplnkové funkcie týchto piatich aplikácií. Poďme nato.

Antivirus Security Free (AVG)

Ako každý dobrý antivírus aj tento po nainštalovaní začne svoju činnosť skenovaním súborového systému, aplikácií, nastavení a médií vo vašom smartfóne. Antivirus Security tento proces však nezačne automaticky, ale až na vašu požiadavku. Po skončení skenovania som bol upozornený na prítomnosť škodlivých aplikácií, tak ako som očakával. Pri prvom pohľade nie je jasné, ktorá aplikácia je infikovaná, to sa dozviete až po kliknutí na niektorú z akcií “Ignore” (ignorovať hrozbu) alebo “Fix” (oprav). Po kliknutí na Fix sa ponúkne možnosť na odinštalovanie danej aplikácie – v mojom prípade Eicar Test Virus. Ak ju odstránite prebehne automaticky ďalší sken. Tentokrát našlo aj druhú aplikáciu. Okrem toho ma AVG upozornil aj na potenciálne nebezpečné nastavenie Androidu tzv. Debug mode a na povolené inštalovanie aplikácií z neznámych zdrojov. Antivirus Security Free testom prešiel.

Dôležitým kritériom hodnotenia kvality antivírusu je aj jeho schopnosť zabrániť v inštalácii nebezpečnej aplikácie. Pri zapnutom Real Time Skeneri som inštaloval spomínané škodlivé aplikácie. Antivírus ma o tejto udalosti náležite informoval s ponukou pre pokračovanie v inštalácií alebo odinštalovanie danej aplikácie.

Antivírusy pre Android však nie sú obmedzené len na funkcionalitu samotného zneškodnovania nebezpečných programov, ale ponúkajú aj komplexné funkcie. Antivírus Security Free disponuje funkciami ako sú TaskKiller (vynútené ukončenie bežiacich aplikácií) a záloha dát (SMS, MMS, záložky, systémové nastavenia, nastavenia aplikácií,  záznamy hovorov a kontakty). Ďalšími vymoženosťami je aj záloha .apk súborov vašich aplikácií, ktoré môžete zároveň cez program obnoviť a zámok aplikácií, ktorý som však z nejakého dôvodu nedokázal spojazdniť. Aplikácia disponuje aj radou nastavení akými sú nastavenie aktualizácie vírusovej databázy, frekvenciu automatického skenovania a nastavenie, či sa majú prehliadať aj textové správy. Výhodou pre veľa užívateľov je aj český preklad aplikácie.

Súčasťou bezpečnosti AVG antivírusu je aj ochrana proti odcudzeniu alebo strate telefónu. Po zaregistrovaní cez samotnú aplikáciu sa stačí prihlásiť na webovej adrese ‘FindR’ Central, ktorá vám poskytne možnosť váš telefón nájsť pomocou GPS alebo mobilnej siete, zablokovať (aby nikto nemohol používať vašu SIM kartu) , vymazať dáta (len v PRO verzii), nastaviť Lockscreen správu a pridať alebo odobrať aplikácie. Všetky tieto úkony sa dajú vykonať aj pomocou SMS správy v špeciálnom tvare – napríklad pre nájdenie telefónu pošlete správu v tvare “FindMyPhone 9CVP823456”. Práca s webovým rozhraním bola trochu problematická najmä kvôli funkcionalite. V mojom prípade sa mi podarilo cez webové rozhranie iba nájsť telefón a spravovať aplikácie, ostatné funkcie som nedokázal otestovať (nefungovali).

Lookout Mobile Security

Ďalším adeptom na testovanie je antivírus Lookout, ktorý je medzi Android fanúšikmi veľmi populárny. Po jeho nainštalovaní a spustení nás automaticky prevedie troma hlavnými nastaveniami Security (zabezpečí ochranu proti nebezpečným aplikáciam, aktualizáciu databázy a po každom uplynulom týždni vykoná automaticky skenovanie), Backup (zálohuje alebo obnoví vaše kontakty, históriu volaní a obrázky na server myLookout.com) a nakoniec Missing Device, ktorý podobne ako je to pri AVG nájde váš stratený mobil a navyše poskytne možnosť prezvoniť si a to aj v prípade ak ste mali nastavený tichý režim. Pre zabezpečenie funkcionality posledného nastavenia je potrebné sa zaregistrovať.

Po dokončení nastavenia a registrácie sa automaticky spustí test Androidu. Lookout našiel naše nastražené aplikácie a prehľadne nás informoval aj o ich názvoch spolu s ponukou na ich odinštalovanie. Taktiež rezidentná ochrana pri inštalovaní týchto aplikácií fungovala bezproblémovo. S nastavením konta počas prvotného nastavenia aplikácie sme získali aj prístup k webovému rozhraniu aplikácie na lookout.com.

Web nás informuje o našich aktivitách spojených s antivírusom, o stave ochrany, môžeme spravovať naše zálohované dáta, nájsť stratený telefón alebo si prezvoniť. Všetky spomínané funkcie fungovali bezproblémovo.

Lookout zaujme svojou prehľadnosťou a jednoduchosťou vo všetkých ohľadoch. Neponúka síce toľko funkcií ako AVG, ale to z neho nerobí menejcenného protivníka.

Dr. Web Antivirus

V poradí tretí antivírus na test je Dr. Web Antivirus. Zopakovali sme podobný postup ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Skenovanie sa po spustení automaticky nespustí a pred samotným začatím testovania je dobre dať aktualizovať databázu. Po stlačení tlačítka Scanner sa nám ponúknu tri formy skenovania: Quick scan (rýchle), Full scan (úplné) a Custom scan (voliteľný). Quick scan oskenuje len nainštalované aplikácie zatiaľ čo Full scan vykoná celkový sken súborového systému. Custom scan je obdobou Full scan, ale sami si vyberiete, ktoré adresáre sa majú kontrolovať.

Škoda len, že Dr. Web nedokázal detekovať aplikáciu s škodlivým kódom Antivirus TESTFILE – ani rezidentná ochrana pri inštalácii nič nedetekovala. Druhú aplikáciu zachytil Dr. Web korektne.  Okrem funkcie antivírusu Dr.Web okrem rozšírených nastavení (pre testovanie súborových archívov alebo pamäťovej karty po jej vsunutí) neponúka žiadne doplnkové funkcie.

Norton Mobile Security (beta)

Norton je vo svete počítačov už dobre známy pojem a ako vidíte spoločnosť sa začala angažovať aj v oblasti mobilných technológií. Pre Android vyvinula spoločnosť antivírus s názvom Mobile Security. Aj túto sme podrobili nášmu jednoduchému testu. Po spustení a odsúhlasení licenčných podmienok sa automaticky spustí test systému. Na moje prekvapenie však Norton nenašiel žiadnu z našich nastrežených vírusových aplikácií. Spočiatku som si myslel, že to bude zastaralou databázou a preto som ju obnovil no nakoniec sa nič nezmenilo. Veľké mínus pre Norton.

Norton ponúka aj služby spojené s ochranou proti odcudzeniu. Tieto sú však veľmi obmedzené a k dispozícii nie je ani webové rozhranie. Lokalizovať, zablokovať alebo vymazať dáta z telefónu je možné len prostredníctvom piatich vami zvolených priateľov, ktorý musia napríklad v prípade straty vášho telefónu poslať sms v tvare locate “vaše heslo”.

Novinkou proti konkurencii je funkcia blokovania hovorov a SMS. Pridaním kontaktu alebo ručne zadaného čísla do zoznamu blokovania sa tak môžete zbaviť napríklad nechcených reklamných SMS od vášho operátora a pod.

Norton v našom teste nevynikol okrem blokovania hovorov a SMS v žiadnom ohľade. Nebol schopný detekovať naše testovacie vírusové aplikácie a to ho radí na posledné priečky.

NetQin Antivirus Free

NetQin je známy komplexnou ponukou rôznych aplikácií pre optimalizáciu systému ako je aj nami recenzovaný Android Booster. V tejto ponuke nechýba ani Antivírus.

Po prvom spustení odsúhlasíme licenčné podmienky a môžeme začať testovať. Hneď na úvod nás NetQin automaticky vyzve ku skenovaniu. Aplikácia ponúka dva typy testovania – Full scan (úplný) a Cloud scan (kontroluje iba aplikácie), ale podobne ako to bolo u Dr.Web antivíruse ani NetQin nedokázal detekovať testovaciu aplikáciu EICAR Test Virus. Ani po ich odinštalovaní a opätovnom nainštalovaní rezidentný štít nezabránil v jej nainštalovaní.  Zaujímavosťou bolo, že pri prvotnom a Cloud skene NetQin nenašiel žiadnu z našich aplikácií, až Full scan a real time ochrana odhalili Antivirus TESTFILE.

NetQin je vybavený aj funkciou pre zálohovanie a obnovu kontaktov prostredníctvom vytvoreného NetQin konta. Proti ukradnutiu či strateniu telefónu je NetQin dostatočne vybavený, škoda len, že tu chýba webové rozhranie. Nastavením vás prevedie “wizard” v šiestich krokoch. Po úspešnom nastavení získate možnosť na diaľku prostredníctvom SMS svoj telefón zablokovať, lokalizovať (spätne sa odošlú SMS s údajmi o aktuálnej polohe),  vymazať údaje alebo spustiť alarm.

Záver

Čo dodať na záver? Zhrňme si základné funkcie jednotlivých antivírusov do nasledovnej prehľadnej tabuľky:

Antivírus


EICAR Test Antivirus Antivirus TESTFILE Záloha a obnova dát SMS/Webové rozhranie/funkcie Ostatné funkcie
Antivirus Security Free Detekoval Detekoval SMS, MMS, záložky, systémové nastavenia, nastavenia aplikácií,  záznamy hovorov, kontakty, inštalačky aplikácií .apk ano/ano/lokalizácia, zablokovanie, vymazanie dát, nastavenie lockscreen správy, správa aplikácií, TaskKiller, zámok aplikácií
Lookout Mobile Security Detekoval Detekoval kontakty, história volaní, obrázky nie/ano/lokalizácia, prezvonenie, správa zálohovaných dát —-
Dr. Web Antivirus Detekoval Nedetekoval nepodporuje nepodporuje —-
Norton Mobile Security Nedetekoval Nedetekoval nepodporuje ano/nie/lokalizovanie, zablokovanie, vymazanie dát blokovanie hovorov a SMS
NetQin Antivirus Free Nedetekoval Detekoval kontakty ano/nie/lokalizovanie, zablokovanie, vymazanie dát, spustenie alarmu —-

Ak by sme teda mali spomedzi testovaných vybrať to najlepšie, Security Free, ktorý poskytol veľmi dobrú ochranu a navyše obsahuje aj mnoho iných doplnkových funkcií, sem môžeme zaradiť s čistým svedomím. Rovnocenným výsledkom môžeme hodnotiť aj Lookout Mobile Security, ktorý je pre mňa osobne asi najväčším favoritom. Dúfame, že sme vám aspoň trochu uľahčili rozhodovanie pri výbere vhodného ochranného prostriedku. Ak máte iné skúsenosti podeľte sa s nami v diskusii.

20.3.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+