MojAndroid

Mobilná dátová prevádzka sa v Európe do roku 2028 strojnásobí, píše agentúra Reuters. Stane sa tak v dôsledku zavádzania 5G a migrácie do 4G, ktoré naďalej vytvárajú tlak na investície do sietí podľa skupiny telekomunikačného priemyslu GSMA.

Zvýšený dopyt po mobilnom internete

Skupina GSMA, ktorá združuje viac ako 1 000 mobilných operátorov a podnikov, uviedla, že predplatitelia 5G majú záujem o rozšírenie služieb a viac širokopásmového obsahu, keďže rastie dopyt po vysokokvalitných hrách, rozšírenej realite a audiovizuálnom obsahu.

Prenos mobilných dát v západnej Európe sa do roku 2028 zvýši na 56 GB mesačne v porovnaní s 20 GB v minulom roku. V strednej a východnej Európe sa zvýši na 37 GB mesačne zo 14 GB v roku 2022, uviedla skupina vo svojej výročnej správe o mobilnej ekonomike.

Investície do mobilných sietí

GSMA tvrdí, že rastúci dopyt znamená, že operátori budú musieť naďalej investovať do mobilných sietí. Už teraz sa očakáva, že do roku 2030 vynaložia na modernizáciu svojich sietí viac ako 198 miliárd eur.

Pravdepodobne však budú musieť počkať do roku 2025, kým budúca Európska komisia rozhodne, či navrhne pravidlá na tento účel, uviedla v októbri agentúra Reuters.

“Sme povzbudení, že európski politici sa s touto skutočnosťou vyrovnávajú a skúmajú možnosti zmysluplnej zmeny politiky v oblastiach, ako je konsolidácia, harmonizácia frekvenčného spektra a vytvorenie spravodlivejších investičných modelov pre infraštruktúru,” uviedol vo vyhlásení Daniel Pataki, vedúci európskeho oddelenia GSMA.

Počet používateľov mobilných dát rastie

Podľa GSMA bolo v roku 2022 k mobilnému internetu pripojených viac ako 460 miliónov Európanov, čo predstavuje 85 % populácie.

Náš tip
5.5G: Vylepšené 5G by malo prísť už v budúcom roku

27.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+