MojAndroid

Po vzore Google Chrome aj prehliadač Microsoft Edge pridáva funkciu, ktorá mu umožní automaticky spájať karty do určitých skupín. Prehliadač v roku 2021 dostal pre používateľa možnosť spájať otvorené karty do skupín podľa používateľovho uváženia. Tento rok Microsoft obohacuje svoj internetový prehliadač aj o umelú inteligenciu. Informáciu dodal portál Ghacks.

Väčšina moderných webových prehliadačov podporuje tieto takzvané “skupiny kariet“. Doteraz museli používatelia vytvárať takéto skupiny sami. Pre príklad používatelia Microsoft Edge potrebujú kliknúť pravým tlačidlom myši na kartu a v ponuke vybrať možnosť „pridať kartu do novej skupiny“, aby ju vytvorili. Skupiny kariet môžu mať vlastné názvy, farby a ďalšie znaky uľahčujúce identifikáciu. Ďalšie karty pridáte do novovytvoreného zoskupenia tak, že ich jednoducho potiahnete smerom k cieľovému zhluku. Systém je jednoduchý a efektívny vďaka možnosti rozbaliť a zbaliť skupiny kariet v prehliadači.

Prehliadač Vivaldi má dokonca implementovanú podobnú funkciu, ktorá podporuje zoskupenia kariet usporiadané do dvoch riadkov. Používatelia si môžu vybrať vlastný preferovaný štýl stránok v skupinách a ich zobrazenie na obrazovke. Nová verzia tejto funkcie, bude vaše karty usporiadávať automaticky s využitím umelej inteligencie. Tá má vyhľadávať karty s podobným obsahom a postupne ich roztrieďovať.

Ukážka funkcie "zoskupiť podobné karty"
Ukážka funkcie “zoskupiť podobné karty” | zdroj: Ghacks.net

Ak chcete použiť túto funkciu, vyberte ponuku akcií karty na paneli s nástrojmi Microsoft Edge a vyberte položku “Zoskupiť podobné karty“. Keď je táto možnosť vybraná, Edge odosiela informácie o všetkých otvorených webových lokalitách na server spoločnosti Microsoft. AI spracuje požiadavku na serveri a po chvíli vráti svoje návrhy. K dispozícii sú možnosti prispôsobenia jednotlivých skupín. Existuje tiež možnosť zrušiť navrhovanú skupinu a preskočiť tak vytvorenie vlastnej skupiny keby sa vám návrh umelej inteligencie nepáčil.

Súkromie a anonymita

Keďže táto funkcia využíva umelú inteligenciu je jasné že bude vyžadovať neustále pripojenie na internet. Prehliadač pošle informáciu o vašich kartách na server Microsoftu kde tieto informácie spracuje umelá inteligencia a navrhne usporiadanie. Toto u mnohých môže vyvolať rôzne otázky týkajúce sa hlavne ochrany súkromia, pretože takýmto spôsobom bude mať Microsoft presné informácie o tom čo a kedy prehliadate. Samotná spoločnosť sa zatiaľ k tejto problematike nevyjadrila a tak nám ostáva len dúfať že budú konať s ohľadom na súkromie používateľov

Náš tip
Milión Slovákov využíva túto apku. Pozrite sa, prečo je taká populárna

7.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+