MojAndroid

Spoločnosť Meta prináša do svojej aplikácie na posielanie textových správ Messenger novú funkciu, ktorú ocenia rodičia a možno skritizujú ich deti. Podľa portálu Gizmodo umožní rodičom sledovať, s kým ich dieťa v aplikácii Messenger komunikuje.

Ochrana detí na internete je stále nedostatočná

Bezpečnosť deti sa pre sociálne siete a internetové služby stáva stále viac dôležitejšie. A v prípade spoločnosti Meta, ktorá dostala už množstvo pokút za nedostatočné zabezpečenie svojich služieb, to platí dvojnásobne. Tentokrát sa pritom zamerala na jednu zo svojich dvoch aplikácií na posielanie textových správ – Messenger (druhou je WhatsApp).

V aplikácii Messenger sa momentálne môžu registrovať len osoby staršie ako 13 rokov.  Aj keď sa môže niekomu zdať táto veková hranica vysoká, tak stále do nej patria aj neplnoleté deti. A okrem posielania nevhodného obsahu alebo dezinformácii sa k nim môžu dostať aj správy od ľudí, ktorí by ich chceli nejakým spôsobom zneužiť.

Rodičia budú poznať kontakty svojich deti

Práve takým prípadom chce zabrániť nová funkcia rodičovskej kontroly. Rodičia a opatrovníci deti budú môcť vidieť, koľko času deti trávia používaním aplikácie, prezerať si zoznamy ich kontaktov a dostávať upozornenia, ak ich dieťa niekoho nahlási. V tomto prípade využijú aj diskusie medzi rodičmi a tínedžermi priamo prostredníctvom oznámení, ak budú ich kontá synchronizované.

Facebook Messenger
Rodičovská kontrola kontaktov deti | Zdroj: Gizmodo.com

Podobné funkcie ochrany deti sa objavia aj v ďalších službách spoločnosti Meta. Sociálna sieť Facebook začne deti a mladých ľudí vyzývať, aby po 20 minútach ukončili jej aplikáciu. Ďalšia sociálna sieť Instagram im  zase navrhne, aby zatvorili aplikáciu, ak počas nočných hodín príliš dlho sledovali príspevky či videá.

Facebook Messenger
Čas strávený používaním aplikácie | Zdroj: Gizmodo.com

Spoločnosť Meta tým reaguje aj na nové zákony v USA. V Texase nedávno schválený zákon, ktorý poskytuje rodičom rozsiahlu kontrolu nad účtami detí tým, že im umožňuje kontrolovať osobné identifikačné údaje deti a požiadať o ich vymazanie. V Utahu zašli ešte ďalej a schválili zákon, ktorý zakazuje osobám mladším ako 18 rokov, používať sociálne siete od 22:30 do 6:30.

Messenger
Messenger
Price: Free
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
Náš tip
Smartfón je možné hacknúť už za pár stoviek eur. Slováci vyvinuli nástroj, ktorý vás ochráni
30.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+