MojAndroid

Otázka mentálneho zdravia ľudí v súvislosti s internetom je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Práve preto sa Oxfordský internetový inštitút rozhodol vypracovať štúdiu, v ktorej sa zameral práve na túto oblasť. Portál The Crunch prináša zaujímavé informácie, ktoré zahŕňajú výsledky tejto štúdie.

Mentálne zdravie a internet

Profesori Andrew Przybylski a Matti Vuorre sa rozhodli do štúdie zahrnúť výsledky, ktoré zistili skúmaním dvoch miliónov ľudí vo vekovom rozmedzí 15 – 89 rokov. Účastníci štúdie pochádzajú zo 168 rôznych krajín, a práve preto je táto štúdia veľmi rozmanitá. Podstatným zistením bolo, že internet samotný nie je až tak oprávnene vinený za psychickú ujmu osôb. V posledných dvoch dekádach totiž došlo iba k malým zmenám v oblasti duševného zdravia v súvislosti s rozvojom internetu.

Touto štúdiou sa profesori snažili dokázať, že dlho spájaný mýtus nebezpečenstva s nadmerným používaním sociálnych sietí nie je až tak pravdivý. Avšak to nie je úplne potvrdené, keďže nemali prístup priamo k dátam zo samotných platforiem.

Instagram titulka
Instagram | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tínedžeri často spájajú Instagram so zvýšeným výskytom úzkosti a depresie. Toto tvrdenie však čiastočne vyvrátila štúdia, ktorú vypracoval Frances Haugen. Tvrdí, že Instagram znižuje sebavedomie jednej z troch dievčat. Toto tvrdenie ale vyvrátil profesor Przybylski, pretože ho považuje za nelegitímne.

Profesor sa v rámci svojej štúdie zapojil do neplatených konzultácií so spoločnosťou Meta a teda pripúšťa to, že táto téma a výskumy s ňou spojené sú spochybňované. Taktiež ich brzdia aj metodologické nedostatky. Práve z tohto dôvodu nie sú širšie dôsledky internetu na mentálne zdravie úplne relevantné.

Spoločnosť Meta vytvorila vlastný prieskum

Prostredníctvom prieskumov v oblasti duševného zdravia sleduje spoločnosť reakcie ľudí a porovnáva ich s reálnym správaním na rôznych sociálnych sieťach. Tiež sa sústredí aj na to, koľko času trávia používatelia na jednotlivých platformách a v neposlednom rade sleduje to, akým obsahom sa zaoberajú.

Problémom tejto témy je aj to, že Meta zbiera dáta od používateľov, ktorí ešte nedosiahli vek 13 rokov, čo je nelegálne. Avšak registrácia na Facebooku je povolená až od 13 rokov, čo znamená, že problémom platformy je aj nedostatočná kontrola veku. S témou mentálneho zdravia súvisí aj odstránenie platformy TikTok z USA.

facebook redmi note 10 pro titulka
Facebook aplikácia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keďže k informáciám o používateľoch má väčšinou prístup iba spoločnosť, ktorá platformu vlastní, akademickí výskumníci sa už dlhú dobu snažia o vyššiu transparentnosť platforiem. Je to hlavne z dôvodu, že bez adekvátnych informácií nedokážu vedci pochopiť vzájomné prepojenie duševného zdravia s používaním sociálnych sietí. Kým sa tieto informácie nestanú prístupnejšími, dopad internetu na duševné zdravie ostane nepreskúmaný.

Náš tip
Spotify Wrapped 2023 je tu. Čo ste počúvali najčastejšie?

30.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+