MojAndroid

Malvér Joker opäť útočí. Portál Phone Arena informuje, že z obchodu Google Play bola odstránená  aplikácia s názvom Color Messages, ktorá používateľom umožnila pridávať emodži do textových správ. Medzitým sa jej však podarilo získať 500 tisíc stiahnutí.

Malvér aplikácií umožnil získať prístup k zoznamu kontaktov a prihlásiť používateľov na odber platených služieb prostredníctvom SMS správy. Taktiež sa zdá, že aplikácia komunikovala s ruskými servermi. Ide o klasické správania Jokera, no bohužiaľ je ťažké ho odhaliť včas. Všetky aplikácie pred pridaním do obchodu Google Play musia prejsť kontrolou, no tie infikované Jokerom pôsobia na prvý pohľad dôveryhodne.

Android Malvér
Zdroj: Phandroid.com

Škodu napáchajú až po prvom spustení a používateľovi môže chvíľu trvať, kým zistí, že sa niečo stalo. Hlavne v prípade, ak útočníci obete okrádajú o malé sumy alebo ak používateľ platí za telefón formou faktúry. Joker navyše skryje ikonu aplikácie, takže je jednoduché na ňu zabudnúť.

Dávajte pozor, čo inštalujete

Aplikáciu Color Messages už v obchode našťastie nenájdete, no môžu tam čakať iné, zatiaľ neodhalené škodlivé aplikácie. Keďže Google zatiaľ neprišiel na to, ako malvér Joker zachytiť včas, musíte dávať pozor na to, čo inštalujete. Hlavne v prípade, že ide o aplikácie od malých a neznámych vývojárov (pri inštalácií populárnych aplikácií napríklad od Googlu alebo Facebooku je riziko infikovania vírusom nízke).

Odporúčame pred stiahnutím aplikácie pozrieť jej hodnotenie a komentáre. Ak má veľmi nízke hodnotenie, radšej sa jej vyvarujte. V tomto prípade bolo na základe komentárov hneď jasné, že používatelia boli takmer okamžite prihlásení na odber platených služieb.

Náš tip
Súťaž: Vyhraj Samsung Galaxy A52s či licencie ESET Smart Security Premium a ESET Mobile Security

17.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+