MojAndroid

Trh so smartfónmi sa v posledných rokoch ustálil. Neskladacie telefóny vo väčšine prípadoch prechádzajú len drobnými medzigeneračnými zmenami, ktoré sa týkajú menšieho vylepšenia hardvérovú alebo softvéru. Výrobcovia navyše začínajú predlžovať softvérovú podporu vybraných modelov a zákazníci aj vládne inštitúcie sa pomaly snažia presadiť lepšiu opraviteľnosť zariadení.

Tieto skutočnosti majú za následok to, že používatelia už nemenia telefóny tak často, ako kedysi. V minulosti sa pri životnom cykle smartfónov spomínalo číslo dva roky, dnes už to však dávno neplatí. A tento trend bude podľa spoločnosti Euler Hermes pokračovať aj naďalej.

Ako často meníte telefón vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Kým v roku 2016 bola podľa globálneho priemeru životnosť smartfónu 30 mesiacov, v roku 2021 to bolo už 55 mesiacov. Používatelia z Európy sa od tohto priemeru veľmi nevzďaľujú, v roku 2016 menili telefón každých 30 mesiacov, zatiaľ čo v roku 2021 každých 40 mesiacov.

Cyklus výmeny smartfónov
Cyklus výmeny smartfónov | Zdroj: eulerhermes.com

Výrobcovia dúfajú v zázrak. Najskôr však budú musieť zmeniť svoj biznis model

Keďže používatelia kupujú nové zariadenia menej často, celkové predaje smartfónov stagnujú alebo v horšom prípade až klesajú. Spoločnosť predpovedá, že do roku 2025 týmto výrobcovia prídu skoro o 14 miliárd eur ročne.

Tí momentálne dúfajú, že príchod 5G predaj smartfónov opäť zvýši, keďže zákazníci budú chcieť vymeniť svoj starší model za nový, s podporou najmodernejšie siete. Vývoj na trhu v Číne však naznačuje, že sa tak nestane. Aj napriek tomu, že krajina má jedno z najlepších pokrytí na svete, sa jej predaje smartfónov nezvyšujú už od roku 2019.

Je teda málo pravdepodobné, že nová technológia dočasne oživí predaje. Segment najskôr čakajú zmeny, ktorým sa výrobcovia budú musieť prispôsobiť.

Náš tip
Samsung Galaxy S22 Ultra: Privítajte kráľa

10.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+