MojAndroid

V Bratislave spúšťa Liftago skúšobnú verziu svojej prepravnej služby. Už v minulosti sa start-up pokúšal preniknúť na náš trh, no prvý pokus bol neúspešný. Spoločnosť ale zmenila stratégiu a teraz prichádza na náš trh znovu. V priebehu prvých dní budú zo služby profitovať najmä zákazníci, ktorí môžu využiť skvelú zľavu.

Do soboty poludnia bude možné využiť akciu, kde za prvú jazdu v hodnote do 8 EUR neplatíte. Stačí, keď pred jazdou zadáte do mobilnej aplikácie promo kód ‘SOMPRVY’. Zaujímavé pritom je, že Liftago funguje na veľmi podobnom (aj keď nie rovnakom) princípe, ako známa služba Hopin. Aplikácia vám tiež umožní vybrať si šoféra a zobrazí vám informácie o ňom, jeho aute a jeho polohe, aby ste sa vedeli čo najlepšie rozhodnúť.

Situácia v Bratislave sa tak začína vyostrovať. Najviac rozruchu v posledných mesiacoch priniesla spoločnosť Uber, ktorá tu začala poskytovať svoje služby. Prakticky ihneď po spustení služby v Bratislave začali dostávať vodiči služby Hopin e-mail, ktorý ich upozorňoval na to, aby nevyužívali aj služby novej spoločnosti Liftago, inak bude zmluva s nimi ukončená bez možnosti dodatočného obnovenia. Na túto skutočnosť upozornil práve spoluzakladateľ start-upu Liftago Ondřej Krátky na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

Tento e-mail vyvolal vlnu nevôle, a tak sme požiadali Hopin o vyjadrenie. Predstavitelia spoločnosti uznali, že e-mail nebol napísaný najšťastnejšie, no jeho podstata nie je vôbec výhražná. Všetci vodiči služby Hopin majú totiž so spoločnosťou podpísanú zmluvu založenú na exkluzivite. Hoci taxikári sú slobodní podnikatelia a môžu teoreticky spolupracovať aj s inou spoločnosťou, porušili by pritom podmienky zmluvy so spoločnosťou Hopin. Bez tejto znalosti tak môže pôsobiť zachádzanie firmy ako neférové, no vodiči museli zmluvu s týmito podmienkami na začiatku spolupráce podpísať, a tak vedeli, do čoho idú.

“Samozrejme, ak niektorí z našich vodičov chcú jazdiť pod konkurenčnou značkou, nebudeme im brániť, sú to slobodní podnikatelia a sami sa môžu rozhodnúť, pre koho budú jazdiť. Myslíme si však, že ak sa k niečomu zmluvné strany zaviažu, je fér túto dohodu dodržiavať, čo sme chceli spomínaným e-mailom našim vodičom pripomenúť,” hovorí Martin Baran, jeden zo spoluzakladateľov služby Hopin.

Hopin tiež dodáva, že Liftago funguje na inom princípe, keď slúži ako akési trhovisko taxikárov, zatiaľ, čo biznis Hopinu funguje práve na exkluzívnych zmluvách s taxikármi.

“Priznávame, možno sme nezvolili najšťastnejšiu formu a rétoriku, napriek tomu sa len snažíme pochopiť, prečo je táto informácia zaujímavá práve teraz. Na základe exkluzívnych zmlúv fungujeme s našimi vodičmi od začiatku a nikdy sme sa tým netajili. O to viac nám je ľúto, že naša snaha o dodržiavanie zmlúv a dohôd je vnímaná ako neférová a zákerná praktika.

Mrzí nás vzniknutá situácia, ale veríme, že sme ju aspoň trochu objasnili a uviedli na pravú mieru. Vážime si slobodu a férový prístup, ako v podnikaní, tak aj vo výbere značiek, ktorým zveríte svoju dôveru.” 

Bez ohľadu na to, či mali taxikári právo na rozhorčenie, je ale nová služba ďalším oživením trhu dopravných služieb v našom hlavnom meste. Ak ju chcete vyskúšať, máte na to priestor do soboty 12:00 hod a následne si môžete sami spraviť názor na to, ktorá z prepravných služieb v Bratislave je tá najlepšia.

Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.35.1.4339
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Startitup.sk, Vyjadrenie HOPIN

19.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+