MojAndroid

Odomknutie bootloadera je pre výrobcu vždy trochu ošemetnou situáciou. Na jednej strane existuje početná Android komunita, ktorá chce mať plnú kontrolu nad zariadeniami, možnosť prispôsobovať si ich softvér a aj priamo operačný systém. Na druhej strane, výrobcovia niekedy nechcú riskovať takéto zásahy do svojich zariadení, ktoré v extrémnych prípadoch môžu viesť až k ich znefunkčneniu. Ruky im častokrát zväzujú aj operátori, keďže odomknutý bootloader zjednodušuje používanie telefónu v konkurenčných sieťach. Prísni sú v tomto smere najmä veľkí americkí operátori ako Verizon, alebo AT&T.

Napriek tomu sa výrobcovia snažia vychádzať Android komunite v ústrety, či už nejakým oficiálnym softvérovým nástrojom, ako to robí napríklad HTC, alebo vývojárskymi edíciami svojich smartfónov, ktoré sú z výroby odomknuté a pripravené na skúšanie rôznych alternatívnych ROMiek.

Spoločnosť LG patrila medzi tých výrobcov, ktorí v tomto prípade stáli radšej bokom a nechcela sa kvôli odomykaniu bootloaderov rozhádať s operátormi. To sa však zrejme zmení. Ako totiž uviedol senior člen fóra XDA s nickom Wolfgart v jednom zo svojich príspevkov, oslovil LG s otázkou možného odomknutia bootloadera v LG G3. Ako odpoveď dostal od výrobcu mail, v ktorom uvádza, že už pracuje na softvérovom riešení, ktoré odomykanie umožní.

„Ďakujeme vám za spätnú väzbu a záujem o problematiku odomykania bootloadera. Zároveň sa ospravedlňujeme za akékoľvek potiaže či sklamanie, ktoré mohli byť spôsobené v dôsledku chýbajúcej podpory na odomykanie bootloadera v posledných modeloch LG smartfónov.

Uvedomujeme si, že túto možnosť žiada mnoho vývojárov a preto pripravujeme server, ktorý im poskytne bezpečnejší spôsob, ako bootloader odomknúť. V spoločnosti momentálne interne rokujeme aj o modeli LG G3 a konkrétnom termíne, kedy by sme sprístupnili jeho bootloader. Z dôvodu bezpečnosti, technických komplikácií a podmienkam operátorov si to však vyžiada určitý čas.

Veľmi sa ospravedlňujeme, že nemôžeme umožniť odomknutie okamžite a veríme, že našu situáciu pochopíte. Budeme vás samozrejme ihneď informovať, keď bude o odomykaní bootloadera definitívne rozhodnuté.”

Hoci sme sa teda nedozvedeli presný termín a modely, u ktorých bude možné bootloader odomknúť, je vidieť, že LG záleží na hlasoch svojich zákazníkov a snaží sa im vyjsť v ústrety. Zostáva teda len dúfať, že možnosť odomknúť bootloader LG sprístupní čo najskôr a pre čo najširšie portfólio svojich modelov.

Zdroj: phandroid.com

9.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+