MojAndroid

Lenovo Vibe S1 patrí medzi najnovšie prírastky do portfólia smartfónov čínskej spoločnosti. Novinka zaujme nielen svojim dizajnom a vyváženou hardvérovou špecifikáciou, ale najmä dvojicou predných selfie fotoaparátov, ktoré používateľovi ponúkajú množstvo nových možností ako upraviť svoje fotografie. Smartfón ale zaujme aj svojou elegantnou kovovou konštrukciou so sklom pokrytou zadnou stranou, ktorá je navyše aj mierne zaoblená. Ako hodnotíme Lenovo Vibe S1 po viac ako týždni používania, sa ale dočítate už v našej recenzii.

Konštrukcia: Skutočný elegán

Vibe S1 nie je klasickým smartfónom od Lenova. Veľa modelov tohto výrobcu totižto ponúka hranatú konštrukciu z plastu, prípadne s kovovým rámom. Tu sa však výrobca rozhodol použiť niečo z každého sveta. Nájdete tu kovový rám, ale aj zaoblenú zadnú stranu, ktorú pokrýva odolné sklo. Samozrejme, to bude na poškodenie najnáchylnejšie. Pri styku s rovnou plochou totižto dochádza k priamemu dotyku s nerovnosťami a prípadnými nečistotami. Pri pohybe tak môže veľmi ľahko dôjsť k poškriabaniu, pričom v tomto prípade nepomôže ani prítomnosť odolného skla. Presvedčili sme sa o tom aj pri iných smartfónoch so sklenenou zadnou stranou. Dobrou správou však je, že na bielom variante smartfónu sa škrabance ani po týždni používania neobjavili, resp. neboli vôbec viditeľné.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-1

Rozloženie ovládacích prvkov sa nijako nevymyká štandardu. Na pravej strane sú situované tlačidlá pre zapnutie prístroja a ovládanie hlasitosti. 3,5 mm audio jack pre slúchadlá sa nachádza hore, vysúvací slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu nájdete zas naľavo. V spodnej časti je Vibe S1 bez prekvapenia osadený microUSB konektorom a dvoma mriežkami reproduktora. Ako to už ale býva, len za jedným z nich sa nachádza aj skutočný reproduktor.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-12

V prípade Lenova Vibe S1 zaujme najviac asi predná strana. Tá okrem toho, že obsahuje 5-palcový displej, ukrýva netradične aj dvojicu selfie fotoaparátov. K tým sa však dostaneme neskôr. Okrem nich tu nájdete ešte telefónny reproduktor, notifikačnú LED diódu, niekoľko senzorov a trojicu kapacitných tlačidiel, ktoré nahradili softvérové tlačidlá Androidu. Zadná strana je zaoblená a pokrýva ju sklo. Okrem logotypu spoločnosti sa na nej nachádza už len hlavný fotoaparát s duálnym dvojtónovým LED bleskom.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-8

Zariadenie musíme pochváliť za kvalitné konštrukčné spracovanie. Rozmery sú veľmi príjemné  – 143,3 x 70,8 x 7,8 mm, čo platí aj o hmotnosti 132 gramov. Vďaka tomu a zaoblenej zadnej strane sa drží v ruke veľmi pohodlne a problém nebudete mať ani s ovládaním jednou rukou. Zaoblenú zadnú stranu oceníte aj pri nosení vo vrecku nohavíc. Mobil takmer nie je vidieť a vďaka nízkej hmotnosti ho takmer ani necítite. Všetky časti do seba presne zapadajú a ani pri používaní sa zo smartfónu neozývajú žiadne nežiadúce zvuky. Vibe S1 navyše vyzerá naozaj elegantne a pokojne sa svojim dizajnom a konštrukčným vyhotovením môže porovnávať aj s drahšími zariadeniami.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-3 Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-11

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-5

Displej

Displej s veľkosťou 5 palcov ponúka dobre farby a samozrejmosťou sú aj výborné pozorovacie uhly. Rozlíšenie zobrazovacieho panelu činí 1080 x 1920 px, resp. 441 ppi, čo je viac než postačujúca hodnota. Text a grafika sú teda vykresľované detailne a bez akýchkoľvek kompromisov. Displej je typu IPS a jeho viditeľnou nevýhodou oproti AMOLED displejom je zobrazenie čiernej, ktoré už z princípu nemôže byť tak dokonalé ako pri OLED paneloch.

Biela je pomerne hodnoverná, dá sa však ďalej nastavovať vyvážením farieb displeja. Pomocou nástroja môžete manuálne zvoliť tón (studený alebo teplý) a sýtosť, prípadne zapnúť inteligentný jas, ktorý v náročných svetelných podmienkach inteligentne zvyšuje viditeľnosť vonku. Aktivovať sa dá aj jeden z predvolených režimov – Režim výrobných nastavení, Komfort pre ochranu zraku a Režim silného jasu. Samozrejmosťou je aj zvýšená citlivosť, ktorá uľahčuje ovládanie zariadenia v rukaviciach.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-9

Výkon: Štandard strednej triedy

Lenovo Vibe S1, podobne ako veľa iných smartfónov, poháňa procesor spoločnosti MediaTek. Ten prichádza vo verzii MT6752 s ôsmimi jadrami a maximálnym taktom do 1,7 GHz. V spolupráci s 3 GB pamäťou RAM ide o výkonnú dvojku, ktorá ponúka dostatok výkonu pre vykonávanie väčšiny operácií. Mobilu teda nerobia problémy ani náročnejšie úlohy, či práca s niekoľkými aplikáciami súčasne. Reakcie operačného systému sú veľmi rýchle a ani po nainštalovaní desiatok aplikácií nebolo pozorovateľné žiadne spomalenie. Bezproblémové je aj prehrávanie Full HD filmov, prehliadanie webových stránok a práca s aplikáciami. O dostatku výkonu hovoria aj benchmarky AnTuTu a GeekBench 3 , v ktorých sme namerali 46 878, resp. 4 111 bodov (multi-core výsledok).

Na svoje si rozhodne prídu aj hráči. Hoci S1 nedosahuje tak vysoký výkon ako drahšie vlajkové lode, bez problémov si poradí s väčšinou dnes dostupných hier. Vykresľovanie grafiky bolo plynulé a len občas sme postrehli nejaké malé zaváhanie. V 3D Marku sme namerali 10 674 bodov, čo je priemer strednej triedy.

Prístroj ponúka aj dostatok vnútornej pamäte. Konkrétne je pre používateľa pripravený 32 GB variant, z ktorého je k dispozícii 23 GB. Samozrejme, internú pamäť je možné ďalej rozšíriť o pamäťovú kartu microSD do kapacity 128 GB. Pri ich použití sa však budete musieť uspokojiť s fungovaním na jednu SIM kartu. Podporované sú aj externé úložiská pripojené cez microUSB port. K tomu je možné pripojiť aj rôzne iné príslušenstvo, vrátane myšky alebo klávesnice.

Multimédiá 

Reproduktor hrá nadpriemerne hlasno a pokiaľ ho nenastavíte na maximálnu hlasitosť, tak aj celkom kvalitne. Reprodukcia zvuku pri vyšších hlasitostiach už trpí zlievaním zvukov a skreslením. Reproduktoru takmer úplne chýbajú basy a ide tak skôr o zvuk, v ktorom prevládajú vyššie tóny. To nie je práve najpríjemnejšie, no myslíme si, že okrem hlasitosti sa z kvalitatívneho hľadiska z priemeru svojej triedy veľmi nevymyká. V telefóne nenájdete žiadne pokročilé nastavenia zvuku, ani efekty alebo ekvalizér. Nastaviť môžete nanajvýš hlasitosť, zapnúť režim vo vrecku (pri nosení zariadenia vo vrecku alebo v púzdre zvýši hlasitosť na maximum) alebo znížiť hlasitosť zvonenia po zdvihnutí telefónu.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-2

Galéria sa veľmi nezmenila a stále ponúka triedenie fotografií podľa albumov, polohy alebo času. Novinkou sú však možnosti úprav selfie fotografií, ktoré vytvoríte dvojicou predných snímačov. O nich si však viac povieme v časti venovanej fotoaparátu. Samozrejme, s Vibe S-jednotkou môžete robiť všetko, čo vám napadne. Prehrávať videá, či upravovať obrázky a fotografie. Veľa funkcií ponúka samotný operačný systém, ostatné ale bez problémov doplníte pomocou aplikácií z obchodu Play.

Operačný systém

Výrobca aj v tomto smartfóne ponúka launcher bez samostatného menu s aplikáciami. Tie sa ukladajú všetky na plochu. Notifikačná lišta a multitaskingové menu je rovnaké ako na natívnom Androide s tým rozdielom, že Lenovo ponúka možnosť vyčistenia pamäte RAM. Plochu po zapnutí zdobí pekný widget hodín s počasím, ktorý môžete vymeniť napríklad aj voľbou novej témy. Vibe S1 totižto podporuje zmenu motívov, ktoré sa dajú meniť v aplikácii Centrum tém. Používateľ má na výber zo šiestich predinštalovaných tém, v ktorých je možné zvoliť si vlastné pozadie, tóny upozornení, vzhľad uzamykacej obrazovky, či zoznamu nedávnych úloh. Ten môže mať výzor od Lenova alebo natívneho Androidu Lollipop.

Systém podporuje používateľské účty a nechýba ani funkcia bezpečnej zóny. Pomocou nej sa zabezpečia používateľské dáta, ktoré systém sprístupní až po zadaní správneho PIN kódu alebo vzoru. Je to výhodné najmä v prípade, že v telefóne chcete mať miesto, ktoré bude pre ostatných členov rodiny, priateľov alebo kolegov z práce nedostupné. Tí však stále môžu zariadenie plnohodnotne používať.

Vibe S1 je možné okrem poklepania na displej aktivovať prejdením prsta doprava alebo doľava v spodnej časti obrazovky. K dispozícii je aj jednoduchý manažment taskov, ktorý tu nájdete pod názvom Inteligentná scéna. Pomocou nej je možné nastaviť v rôznych časoch niekoľko preddefinovaných akcií, ktoré budú vykonané, napríklad počas spánku, po príchode domov, popoludní alebo na pracovisku. Zapnúť sa môže automaticky Wi-Fi, Bluetooth, stíši sa hlasitosť, nastaví jas displeja a iné.

Motívy v operačnom systéme Lenovo Vibe S1

Lenovo s telefónom ponúka aj niekoľko aplikácií a nástrojov. Nájdete tu napríklad záznamník zvuku, rádio, kalkulačku, jednoduché zdieľanie obsahu pomocou SHAREit, správcu súborov a internetový prehliadač UC Browser. Aplikácie od Googlu sú samozrejmosťou.

Operačný systém s nadstavbou Lenovo Vibe UI fungoval počas nášho testovania veľmi dobre. Bol rýchly, stabilný a spoľahlivý. Nezaznamenali sme žiadne nedostatky, či iné chyby a počas testovania sme postrehli len jednu maličkosť. Po pripojení flash disku cez microUSB sa v notifikačnej lište objaví upozornenie o dobíjaní zariadenia, ktoré zmizne až po reštartovaní telefónu.

Fotoaparát: Zameraný na selfie

Fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix odvádza počas dňa dobrú prácu. Musíte si však dávať pozor a mobil držať stabilne. Neobsahuje totižto optickú stabilizáciu, ktorá by prípadné malé otrasy eliminovala. Napriek tomu optická stabilizácia nie je štandardom strednej triedy a v cenovke do 400 eur ju ponúka len niekoľko zariadení – napríklad Lenovo Vibe Shot. Bez ohľadu na to, či S1 má alebo nemá stabilizáciu, môžeme povedať, že novinka fotí dobre. Nie však natoľko, aby nás nejak zvlášť zaujala. Samozrejme, to sa netýka prednej kamery – vlastne dvoch kamier.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-10

Lenovo Vibe S1 prichádza totižto na prednej strane vybavený až dvojicou snímačov. Jeden má rozlíšenie 8 Mpix, ten druhý je, podobne ako na HTC One M8, určený na meranie hĺbky ostrosti. Vďaka tomu môžete s predným fotoaparátom robiť skutočne zaujímavé fotografie. K dispozícii sú efekty ako rozmazanie pozadia, možnosť preostrovať na rôzne vzdialené objekty alebo úplne zmeniť pozadie. Na fotografií sa tak môžete ocitnúť napríklad na pláži, v horách alebo po boku známej celebrity. Samozrejmosťou je aj bezdotykové ovládanie spúšte, napríklad pomocou rozpoznávania tváre, úsmevu alebo gesta, ktoré spustí trojsekundové odpočítavanie. Všetky funkcie demonštruje Lenovo aj v oficiálnom videu.

Zmena hĺbky ostrosti pri fotografii vytvorenej prednou kamerou. Na výber sú tri rôzne efekty

Prostredie fotoaparátu a prednej selfie kamery

Konektivita

Vibe S1 sa vie pripojiť k všetkým bežne dostupným sieťam. Problém mu nerobi Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/n, či Bluetooth 4.1. Samozrejmosťou je aj podpora LTE, či dvoch nanoSIM kariet, ktoré sa vkladajú do hybridného slotu (obidve podporujú LTE). Jeho nevýhodou je najmä nemožnosť použitia pamäťovej karty, ktorá sa vkladá práve na miesto jednej zo SIM kariet.

Recenzia_Lenovo_Vibe_S1-3

Telefón pri použití dvoch SIM umožňuje nastaviť a definovať presné funkcie, ktoré budú jednotlivé SIM vykonávať. Jedna tak môže slúžiť len pre telefonovanie, tá druhá napríklad na pripojenie k mobilnému internetu. Maximálna podporovaná rýchlosť LTE je 150/50 Mbps. Citlivosť GPS a príjem ostatných signálov bol počas používania bezproblémový. To isté platí aj o kvalite telefónneho reproduktora, ktorý je dostatočne hlasný. Uspokojiť sa budete musieť tiež s absenciou niektorých senzorov, ako napríklad gyroskopu alebo digitálneho kompasu, ktorého prítomnosť by ste ocenili najmä pri navigácií.

Batéria: Bežná výdrž

Batéria má kapacitu 2420 mAh, ktorá vystačí na jeden deň náročnejšieho používania alebo dva dni, ak budete Vibe S1 šetriť. My sme sa bežne dostali na približne 2 dni výdrže, počas ktorých sme mali displej zapnutý v priemere 2,5 hodiny, pričom sme ho používali na bežné činnosti ako prehliadanie webu, telefonovanie a mailovú komunikáciu. Väčšinu času sme boli pripojení cez Wi-Fi, asi 30% cez LTE. Využiť môžete aj šetriace funkcie, ktoré výdrž ešte predĺžia. K dispozícii je napríklad šetrič energie, ktorý znižuje výkonnosť zariadenia a obmedzuje prenos dát na pozadí. Používateľ má na výber aj šetrenie pomocou inteligentného riadenia obrazovky a výkonu grafickej jednotky. No a nechýba ani Režim maximálneho šetrenia energie, ktorý obmedzí konektivitu a ponúkne len základne funkcie zariadenia.

Záverečné hodnotenie | Lenovo Vibe S1

Lenovo Vibe S1 je veľmi podarený smartfón. Zaujme totižto nielen dizajnom, ale aj dobrým výkonom a rýchlymi reakciami. Na svoje si prídu aj priaznivci kvalitného konštrukčného spracovania. Vzhľad používateľskej nadstavby možno nebude vyhovovať každému, no dá sa naň zvyknúť a prípadne ho upraviť pomocou alternatívnych aplikácií. Kvalita fotoaparátu je priemerná, priaznivcov selfie však potešia funkcie, ktoré prináša dvojica snímačov na prednej strane. Po ostatných stránkach ide v podstate o priemerný smartfón, ktorý sa až na dizajn a konštrukciu oproti konkurencii veľmi nelíši. Cena mohla byť podľa nás o niečo nižšia. Porovnávať sa môže napríklad s Lenovom Vibe Shot, ktorý sa predáva v podobnej cenovej relacii ako Vibe S1. Ten ponúka o niečo menší výkon, má však lepší fotoaparát s rozlíšením 16 Mpix a optickou stabilizáciou.

Plusy

  • Konštrukčné spracovanie a dizajn
  • Pokročilé funkcie selfie kamery
  • Rýchle reakcie

Mínusy

  • Iba priemerný fotoaparát
  • Chýba digitálny kompas
30.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+