MojAndroid

Lenovo je v naších končinách už dobre známe najmä svojimi dostupnými smartfónmi so zaujímavým pomerom ceny a výkonu. Výnimkou nie je ani nový Lenovo Vibe Shot, ktorý je prvým modelom série Vibe ON. Tento je koncipovaný ako fotomobil, čomu je prispôsobená aj jeho konštrukcia a hardvérová výbava. Vibe Shot totižto do vienka dostal 16 Mpix fotoaparát s optickou stabilizáciou. Zahanbiť sa ale nedá ani ostatnými parametrami a vlastnosťami.

Obsah balenia a UNBOXING

Lenovo Vibe Shot prichádza zabalený v skutočne štýlovej krabičke. Od iných sa odlišuje svojím úzkym profilom, pričom poteší aj jej farebné spracovanie v klasických farbách Lenova. Čínsky výrobca je známy aj bohatým príslušenstvom, ktoré dodáva k svojim smartfónom. Výnimkou nie je ani Vibe Shot, a tak v krabičke s telefónom nájdete okrem nabíjačky s USB káblom a nástroja na vyberanie SIM aj ochrannú fóliu na displej a plastové púzdro, ktoré ochráni boky a zadnú stranu zariadenia. V balení nechýbajú ani priemerne hrajúce handsfree slúchadlá.

Konštrukcia: Sklo a kov

Lenovo Vibe Shot zaujme už na prvý pohľad svojim netradičným dizajnovým vyhotovením. Zadná strana totižto pripomína klasický kompaktný fotoaparát, čomu napomáha farebný pás tiahnúci sa po celej dĺžke zariadenia. V ňom sú sustredné aj všetky dôležité prvky, vrátane 16 Mpix fotoaparátu s triple LED bleskom a infračerveným zaostrovaním. Nájdete tu tiež logotyp spoločnosti s označením série VIBE, ako aj informáciu o rozlíšení fotoaparátu, či použití optickej stabilizácie.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-2

Rám zariadenia je vyrobený z kovu, ktorý mu dodáva tak dôležitú pevnosť a odolnosť. Na rozdiel od niektorých modelov však nie je zaoblený, ale skôr plochý. Skosené sú len rohy. V dôsledku toho sa Vibe Shot nedrží až tak pohodlne ako napríklad Lenovo S90 a jemu podobné smartfóny. Vďaka menším rozmerom však do ruky sadne dobre, takže vyšmyknutia alebo pádu by ste sa nemali báť. Zaujímavosťou kovového rámu je, že nepokrýva celý bočný profil zariadenia. Namiesto toho z neho mierne vystupuje displej chránený odolným sklom Gorilla Glass 3.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-16

Väčšina ovládacích prvkov je rozmiestnená na pravom boku, kde sú situované tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, zapnutie/vypnutie smartfónu a dvojstupňová hardvérová spúšť fotoaparátu. Nájdete tu ale ešte špeciálny prepínač, ktorým sa môžete prepínať medzi automatickým a profesionálnym režimom fotoaparátu. Na ľavom boku výrobca umiestnil slot pre dvojicu microSIM kariet, ako aj pamäťovú kartu microSD. Navrchu sa už tradične nachádza 3,5 mm audio jack a pri pohľade z dola sa vám naskytne pohľad na mriežku reproduktoru, microUSB konektor a otvor pre putko na zavesenie na krk.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-19

Prednú stranu vypĺňa 5-palcový displej, ktorý je kombinovaný s trojicou kapacitných tlačidiel pre ovládanie operačného systému. Nad ním nájdete ešte telefónny reproduktor, prednú kameru a ďalšie senzory.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-10 Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-11

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-12 Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-13

Konštrukciu Lenova Vibe Shot môžeme označiť za kvalitatívne veľmi dobrú a počas nášho testovania sme na nej nenašli žiadne výraznejšie chyby. Nejaké menšie sa však predsa len našli. Prvou je fakt, že prednú a zadnú stranu pokrýva sklo, ktoré je ale magnetom na odtlačky prstov a samozrejme po istom čase aj škrabance. Najmä zadná strana bude pri pokladaní na stôl vystavená väčšej záťaži. Tú prednú môžete ochrániť napríklad dodávanou fóliou. Pri bližšej obhliadke sme si tiež všimli, že tlačidlo zapnutia, hoci na stlačenie reaguje dobre, nie je po celej svojej dĺžke vystúpené rovnomerne a na jednej strane doslova padá dovnútra. Celkovo by sme privítali, keby tlačidla vystupovali viac, čím by boli aj lepšie nahmatateľné.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-15

Displej

Lenovo Vibe Shot je vybavený dostatočne veľkým 5-palcovým displejom. Ten vzhľadom na použitú technológiu IPS ponúka výborné pozorovacie uhly, ako aj farebné podanie a kontrast. Vyváženie farieb si môžete ale nastaviť aj sami podľa seba. Priamo v nastaveniach zobrazenia nájdete niekoľko preddefinovaných režimov, vrátane manuálneho, v ktorom je možné meniť hodnoty Tónu farieb (studena-teplá) a ich sýtosti.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-6

K dispozícii je aj funkcia inteligentného jasu, ktorá automaticky posúdi, kedy sa telefón nachádza v náročných svetelných podmienkach a zvyšuje viditeľnosť vonku. Čitateľnosť na priamom slnku je tak aj po jeho zapnutí na výbornej úrovni. Ak si potrpíte na dokonalej čiernej, tak potom vás Vibe Shot nesklame, aj keď určite nečakajte dokonalú čiernu ako v prípade AMOLED displejov. Stále je však na dobrej úrovni. Automatické podsvietenie počas dňa funguje dobre, v noci by sme však privítali nižšie úrovne jasu. Tie si však v prípade potreby môžete nastaviť manuálne.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-9

Výkon a pamäť: 8-jadro a 3 GB RAM

Hnacím motorom Lenova Vibe Shot je 64-bitový procesor Snapdragon 615 s ôsmymi jadrami a taktom do 1,7 GHz. Čip prichádza vo vyhotovení dvoch skupín jadier, z ktorých jedna je taktovaná na 1 GHz. Táto by mala byť použitá pri menej náročných úlohách a šetriť tak drahocennú energiu. V syntetických benchmarkoch si tento procesor nepočína zle, určite však nedosahuje takých výsledkov ako drahšie zariadenia.  V teste grafiky v aplikácii 3D Mark Ice Storm Unlimited sme namerali podpriemerné hodnoty na úrovni 7500 bodov. Zaujímavosťou je, že vyšším výkonom disponuje aj lacnejší Lenovo A7000, ktorý dosiahol v AnTuTu viac ako 40-tisíc a v 3D Marku viac ako 9-tisíc bodov.

Čo vyššie uvedené výsledky znamenajú v praxi? V podstate len toľko, že nebudete vlastniť zariadenie s maximálnym výkonom na trhu. Pri dennodennom používaní však nedostatok výkonu pociťovať nebudete. Nášmu pozornému oku síce neušli menšie trhania grafiky pri niektorých prechodoch v operačnom systéme, inak ale smartfón funguje plynulo a odmení sa vám rýchlymi reakciami. S hrami sme tiež nemali problémy a bez výrazných obmedzení sme si pohodlne zahrali napríklad Modern Combat 5. Samozrejme, s prípadnou výkonnostnou rezervou do budúcnosti už veľmi počítať nemôžete. Lenovo Vibe Shot si bez zaváhania poradí aj s väčšinou HD a Full HD videí, či s prehliadaním webových stránok. Teplota zariadenia sa aj pri záťaži držala v rozumných medziach a nepresiahla 37 stupňov.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-7

Interná pamäť zariadenia disponuje kapacitou 32 GB, z ktorých je pre používateľa dostupných takmer 21 GB. Tie je možné využiť na ukladanie všetkých typov dát, vrátane aplikácií a hier. V prípade potreby je k dispozícii aj rozširujúci slot pre pamäťové karty microSD, ktorých kapacita môže byť až 128 GB. Výhodou je podpora funkcie USB Host, vďaka ktorej je možné k Vibe Shot pripojiť USB kľúče alebo iné externé príslušenstvo, ako napríklad myšky alebo klávesnice. Podporovaný je aj súborový systém NTFS.

Multimédiá

Po zvukovej stránke je Lenovo Vibe Shot priemerne vybavený smartfón. Má dostatočne kvalitný a hlasný audio výstup, ktorý však po softvérovej stránke neponúka žiadne ďalšie nastavenia či efekty. Hlasný reproduktor je aj napriek dvom mriežkam v spodnej strane len jeden, hrá však dostatočne hlasno, aj keď kvalitatívne sa radí skôr do priemeru triedy. Ako hudobný prehrávač používa Lenovo osvedčenú aplikáciu Google Hudba Play.

Galéria od Lenova dokáže triediť fotografie a obrázky podľa albumov a časov. Jednotlivé ukážky sú zobrazené vo forme mriežky s dvoma stĺpcami. Aj tu samozrejme môžete zábery ďalej upravovať, a to pomocou rôznych efektov, filtrov a nástrojov. K dispozícii je aj slideshow, ktorá prehrá jednotlivé fotografie v peknom slede s prechodovými efektami a pohybom.

Operačný systém: Lollipop a Vibe UI

V zariadení nájdete už tradičnú kombináciu operačného systému Android Lollipop a nadstavby Lenovo Vibe UI. Tá je vo väčšine aspektov rovnaká ako aj v prípade ďalších zariadení spoločnosti. Android vo verzii 5.1 je tu tak doplnený o launcher, ktorý nedisponuje vlastným menu s aplikáciami. Namiesto toho ich všetky umiestňuje na plochu. Aj keď tento spôsob práce s Androidom nemusí vyhovovať každému, stále ho môžete nahradiť za osvedčený Nova Launcher alebo iné, jemu podobné aplikácie.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-1

Novší Android Lollipop v tomto zariadení prináša oproti KitKatu niekoľko zásadných noviniek. Medzi tie najviac viditeľné patrí multitaskingové menu a notifikačná lišta s novým dizajnom, ktorá teraz obsahuje aj viac ovládacích prvkov. Tie je možné meniť podľa požiadaviek používateľa. Ten ma na výber aj z niekoľkých tém, ktoré môžu zmeniť vzhľad ikon, pozadie, či vzhľad prostredia.

V nadstavbe od Lenova na Vibe Shote nechýba ani podpora používateľských účtov, či funkcia bezpečnej zóny. Tá zabezpečí používateľské dáta a sprístupní ich až po zadaní správneho PIN kódu alebo vzoru. V jednotlivých zónach sa zobrazujú notifikácie z ostatných zón. Na ich zobrazenie sa však budete musieť prepnúť do príslušnej zóny. To isté platí aj o dátach, ktoré sú medzi jednotlivými zónami navzájom chránené a nedostupné. Je to výhodné najmä v prípade, že v telefóne chcete mať miesto, ktoré bude pre ostatných členov rodiny, priateľov alebo kolegov z práce nedostupné. Tí však stále môžu zariadenie plnohodnotne používať.

Zariadenie je možné aktivovať aj dvojitým poklepaním na displej, no rozšírené možnosti ovládania zariadenia gestami chýbajú. K dispozícii je jednoduchý manažment taskov, ktorý tu nájdete pod názvom Inteligentná scéna. Pomocou nej je možné nastaviť v rôznych časoch niekoľko preddefinovaných akcií, ktoré budú vykonané napríklad počas spánku, po príchode domov, popoludní alebo na pracovisku. Zapnúť sa môže automaticky WiFi, Bluetooth, stíši sa hlasitosť, nastaví jas displeja a iné.

Za zmienku stojí ovládanie povolení aplikácií. V nastaveniach tak môžete vybrať, ktoré aplikácie budú mať prístup k funkciám hovorov, posielania SMS alebo budú môcť pristupovať k internetovému pripojeniu. Vhod príde aj centrum nastavenia upozornení, ktorým môžete ovládať, ktoré ikony a informácie sa budú zobrazovať v notifikačnej lište. Zapnúť môžete percentuálne zobrazovanie kapacity batérie, aktuálnu rýchlosť siete, stav spojenia WLAN alebo zobrazovanie denného harmonogramu z kalendára. Vypnúť môžete tiež oznámenia o snímkach obrazovky a spravovať, ako sa budú oznámenia zobrazovať pre jednotlivé aplikácie alebo na uzamknutej obrazovke.

Lenovo vybavil Vibe Shot aj ďalšími aplikáciami, vrátane správcu súborov, aplikácie na zdieľanie multimédií SHAREit, zálohovanie kontaktov, hovorov a SMS správ. Prítomný je aj prehrávač videa, office aplikácia WPS Office a záznamník zvuku.

Fotoaparát: Hlavný ťahák

Lenovo tento smartfón koncipoval ako fotomobil, čomu odpovedajú aj jeho parametre. Disponuje 16 Mpix snímačom a optickou stabilizáciou, ktorá sa postupne začína dostávať do čoraz väčšieho počtu zariadení strednej triedy. Vibe Shot na prvý pohľad zaujme aj triple LED bleskom, ktorý tvorí trojica LED diód rôzneho odtieňa. Výstupný výkon je tak silnejší a docielená je aj prirodzenosť farieb pri použití blesku. No a nakoniec nechýba ani infračervené zaostrovanie, ktoré dobre reaguje aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-18

So všetkou touto výbavou sa zdá, že Lenovo Vibe Shot premožiteľa len tak ľahko nenájde. Pravdou však je, že na high-end zariadenia typu LG G4 alebo Samsung Galaxy S6 to nestačí. Kvalita fotoaparátu však patrí medzi to lepšie, čo je možné dnes zohnať v strednej triede. Fotografie sú pri dobrých svetelných podmienkach ostré a farebné hodnoverné. Navyše, aj optická stabilizácia robí svoje. Najmä pri fotení objektov v pohybe alebo len tak z voľnej ruky v šere alebo tme. Fotoaparát má však občas problémy s preexponovanými snímkami. Ničím nezvyčajný je aj vo vyššej miere badateľný šum, a to najmä v tmavých scénach. Nečakajte teda, že za 380 eur získate zariadenie, ktoré by fotilo lepšie ako napríklad Samsung Galaxy S6, ktorý v súčasnosti patrí na špičku, a to podľa viacerých našich aj zahraničných testov. Kvalitu fotoaparátu však môžete posúdiť aj sami na nasledovných záberoch. (fotografie v plnom rozlíšení stiahnete tu)

Video je možné natáčať maximálne v rozlíšení Full HD, to sa však svojou kvalitou nijako nevymyká z priemeru. Zábery nie sú tak detailné a niekedy majú problém so správnym nastavením. V nočných scénach je framerate videa už viditeľne pomalší.

Lenovo Vibe Shot ponúka dva hlavne režimy fotenia – automatický a profesionálny. Medzi nimi je možné prepínať pomocou prepínača na pravom boku zariadenia. Profesionálny režim umožňuje manuálne nastaviť niektoré parametre fotoaparátu, ako napríklad citlivosť, uzávierku, zaostrenie a vyváženie bielej. V menu potom môžete vybrať aj kvalitu zhotovených snímkov, pomer strán, HDR a niekoľko ďalších nastavení. K dispozícii sú aj ďalšie režimy, vrátane Super panorámy, Umeleckej nočnej scény, Rozmazaného pozadia, pokročilého HDR, či selfie panorámy. Nevýhodou je, že v PRO režime nie je možné natáčať video. Na to sa musíte prepnúť späť na automatiku. Mínusom je aj to, že Android Lollipop na Vibe Shote nepodporuje plný manuálny režim v alternatívnych aplikáciach.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-5

Konektivita

Lenovo Vibe Shot podporuje viacero dnes už bežne dostupných technológií. Nájdete tu teda WiFi v štandardoch a/b/g/n, no bez podpory 5 GHz pásma. Ďalej Bluetooth v4.1 a dualSIM slot, ktorý v prípade obidvoch SIM kariet podporuje 4G LTE CAT 4. Maximálna prenosová rýchlosť sa tak pohybuje na úrovni do 150 Mbps. V 3G sieti je možné prenášať dáta rýchlosťou 42,2/5,76 Mbps. Už samozrejmosťou je aj GPS, ktoré je dostatočne presné a rýchle.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-23

Vibe Shot je ďalej vybavený štandardným microUSB slotom, ktorý podporuje aj funkciu USB Host. Vďaka tomu k nemu pripojíte aj externé dátové úložiská, či iné USB príslušenstvo. Samozrejme, všetko s príslušnou redukciou.

Súčasťou softvérovej výbavy je aj Správa SIM kariet. V nej môžete presne nastaviť, ktorá SIM bude slúžiť na pripojenie k mobilnému internetu, na vykonávanie hovorov, či na posielanie/prijímanie správ. Výber SIM si môžete nechať aj na neskôr, priamo pri posielaní SMS alebo pri vytáčaní kontaktu.

Výdrž batérie:

Batéria o kapacite 3000 mAh je pre túto kategóriu nadpriemerná. V spojení s menším 5-palcovým displejom, či úsporným procesorom, dokáže zariadenie udržať v chode bez problémov 24 a viac hodín. My sme pri našom testovaní 1-dňovú výdrž dosahovali bežne s aktívnymi dvoma SIM kartami, z ktorých jedna slúžila na prístup k 4G/LTE internetu a druhá na hovory a posielanie SMS. Telefón sa synchronizoval s dvoma Gmail účtami a bol pripojený na WiFi aj 4G sieť v približnom pomere 50:50. Displej zostával pritom aktívny po dobu takmer 4 hodín, čo je nadpriemerná hodnota. Výdržou vás teda Lenovo Vibe Shot určite nesklame.

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-14

Lenovo už tradične pribalil aj niekoľko šetriacich funkcií, vrátane režimu, v ktorom obmedzuje výkon zariadenia, vypína vibrovanie a obmedzuje prenos údajov na pozadí. K dispozícii je aj režim maximálneho šetrenia, v ktorom sa aktivujú len funkcie hovorov a správ. Vibe Shot dostal do vienka aj inteligentné znižovanie spotreby optimalizáciou podsvietenia, či grafickej jednotky. Ovládať je možné aj aplikácie na pozadí, ktoré sa po vypnutí displeja deaktivujú a na pozadí tak nespotrebujú žiadnu energiu navyše.

Záverečné hodnotenie:

Lenovo Vibe Shot, hoci nepatrí k najvýkonnejším zariadeniam svojej triedy, má skutočne čo ponúknuť. Okrem kvalitne spracovanej konštrukcie z kovu a odolného skla Gorilla Glass 3 poteší totižto aj kvalitným displejom a výborným fotoaparátom, ktorý patrí vo svojej triede k tomu najlepšiemu. Pozitívom je aj výdrž na jedno nabitie, ktorá sa bežne pohybuje na úrovni viac ako 24 hodín, a to aj pri niekoľko hodín aktívnom displeji. Hoci výkonom nepatrí medzi špičku, minimálne veľkosťou pamäte RAM áno. Cena tiež patrí medzi plusy smartfónu Lenovo Vibe Shot. Pohybuje sa totižto na úrovni od 399 eur.

Plusy

  • Konštrukčné spracovanie a dizajn
  • Fotoaparát
  • Dobrá výdrž na jedno nabitie
  • Displej
  • Dual SIM s podporou 4G/LTE

Mínusy

  • Niekedy pomalšie prechody OS

Lenovo_Vibe_Shot_recenzia-3

25.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+