MojAndroid

Displej je nepochybne jednou z najdôležitejších, ak nie najdôležitejšou súčasťou telefónu. Samozrejme, sám o sebe toho veľa nezmôže, no dokáže extrémne ovplyvniť používateľský zážitok. Hrá hlavnú rolu pri takmer každej aktivite, ktorú s telefónom vykonávame a určite ide o faktor, na ktorý by sme mali pri výbere telefónu dávať pozor. Okrem veľkosti a rozlíšenia však hrá dôležitú úlohu aj výrobná technológia.

Ako na hojdačke

Kedysi boli AMOLED displeje používané zväčša iba v tých najdrahších zariadeniach, pretože často šlo o drahšie panely ako v prípade tradičnejšej LCD technológie. Je veľmi pravdepodobné, že AMOLED technológiu spopularizovala najmä spoločnosť Samsung, ktorá je týmto displejom verná už niekoľko rokov a nájdeme ich aj v mnohých dostupnejších smartfónoch kórejského giganta.

Náš tip
Do roku 2020 bude mať AMOLED displej každý druhý smartfón

Rast popularity smartfónov, väčšie nároky na výrobné kapacity a s tým spojené znižovanie cien displejov sa však postaralo o to, že AMOLED displeje už nie sú také drahé ako kedysi. Už dokonca v roku 2016 sme vás informovali o tom, že priemerná cena smartfónového AMOLED displeja je nižšia ako v prípade LCD obrazoviek.

Ktorý je lepší?

Otázka, na ktorú si musí odpovedať každý sám. AMOLED displeje mali v minulosti oproti LCD panelom niekoľko hlavných výhod. Ponúkali sýtejšie farby, čo sa mnohým používateľom páčilo, dokonalú čiernu, od ktorej mali LCD panely pred niekoľkými rokmi ešte veľmi ďaleko a boli často aj veľmi jasné a mali vynikajúce pozorovacie uhly. Mali však aj vlastné nevýhody, ako napríklad neprirodzené zobrazovanie bielej s modrastým nádychom.

Samsung je jedným z priekopníkov na poli AMOLED displejov v smartfónoch.

Obe technológie sa ale postupom času vyvinuli a zdokonalili. LCD panely dnes často ponúkajú krásne sýte farby a zároveň výborné podanie čiernej a AMOLED panely sú zasa prirodzenejšie pri zachovaní všetkých svojich originálnych kvalít.

HTC smartfóny sú dlhodobo verné LCD panelom.

Isté je, že nemôžeme vo všeobecnosti označiť jednu technológiu za nadradenú. Na trhu nájdeme množstvo LCD panelov, ktoré výrazne zaostávajú za AMOLED displejmi, no nájdu sa aj lacnejšie AMOLED panely, ktoré trpia mnohými neduhmi. Zovšeobecňovať v tomto smere tak nemá zmysel.

Čo vyhovuje viac vám?

A tu sa dostávame k samotnej otázke – ktorý typ displeja máte radšej? Rozlišujete vôbec medzi nimi? Alebo pri výbere telefónu hľadíte skôr na iné vlastnosti telefónu a typ displeja je až druhoradý? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a nezabudnite hlasovať v našej ankete.

Aký typ displeja máte radšej?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
13.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+