MojAndroid

Pred dvomi rokmi o takomto čase bola výroba AMOLED displejov výrazne drahšia ako v prípade LCD panelov. Aj napriek tomu sme sa s takýmito panelmi stretávali pomerne často a väčšina používateľov si už v priebehu rokov spravila vlastný názor na to, ktorá technológia im viac vyhovuje. V poslednej dobe sa ale AMOLED displeje skutočne zlepšili a ich minulé nedostatky dnes nie sú ani zďaleka také výrazné. AMOLED technológii teraz hrá do kariet aj fakt, že cena pri výrobe týchto displejov je konečne nižšia ako pri výrobe LCD panelov.

Takáto situácia bola v minulosti predpovedaná a teraz sa konečne stala skutočnosťou. Fanúšikovia jasných a sýtych farieb s vysokým kontrastom sa tak zrejme môžu tešiť na čoraz viac smartfónov, ktoré budú ponúkať displeje vyrobené touto technológiou. V prípade 5" Full HD displejov, ktoré sú dnes veľmi populárne, je súčasná cena výroby AMOLED jednotky na úrovni 14,30 USD, pričom porovnateľný LCD panel stojí 14,60 USD. V poslednom štvrťroku minulého roku bola ešte výroba AMOLED displejov o 1,40 USD drahšia ako výroba LCD displejov pri cenách 17,10 USD, resp. 15,70 USD.

Tieto konkrétne hodnoty sa týkajú displejov LTPS LCD a hoci nemáme k dispozícii informácie o cene výroby displejov iných veľkostí a rozlíšení, ide zrejme o jasný náznak toho, že AMOLED displeje tu sú a nikam z našich mobilných zariadení tak skoro nezmiznú.

Zdroj: IHS Technology via Android Authority

24.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

32 odpovedí na “AMOLED displeje sú teraz lacnejšie ako LCD”

        • Me je zase blivno z amoledu špatně prekreslovani, divné nepřirozené barvy neodpovidajici realitě zvlášť u fotografií, videí a v hrách.. Mimo to u amoledu je pravděpodobné vysviceni a blednuti či vypálení barev po čase skoro jisté… Zvláštní je že stejně u nich třeba černá nesvítí ale i tak neusetri energii navíc…, a ten kdo tu píše že mu večer svítí IPS více než amoled asi nikdy neslyšel o aplikacích které umí svetlo ztlumit… Třeba dimmer..

          • Si ti vôbec človek? To čo tu meleš za totálne nezmysly..šak to nedáva zmysel…
            1. Vypálený máš akurát tvoj mozog, lebo ja som sa s tým ešte nestretol.
            2. Je zrejmé, že keď displej zobrazuje čiernu = je trebárs napoly vypnutý, tak má polovičnú spotrebu, ale to je asi na pochopenie moc, že?
            3. Áno, IPS LCD večer svieti a je to brutálne hnusné na oči, lebo to má príšerný kontrast. Môžeš si hovoriť čo chceš, nikto ti nevyrobí taký dokonalý IPS LCD panel, ktoý neprepúšťa backlight.
            4. Dimmer? Really? Ten mi akurát tak ešte viac zmenší kontrast aby som si ešte viac ničil zrak. Dimmer ti neztlmí svetlo, ktoré prepúšťajú čierne pixely. Naopak na AMOLEDe pomáha, keďže sú čierne pixely naozaj čierne.

            Prosím ťa o zmazanie týchto bludov, aby si tu o tebe všetci nemysleli, aký si retard. Potom zmažem aj ja toto.

            • To že jsi se s tím ještě nestretl neznamená že tyto problémy neexistují stačí si projít fóra samsungu, kde má spoustu uživatelů s tímto problémy.. Mimo to – vypalování amoledu je již poměrně dlouho známá věc takže nevím proč je tvuj komentář plný nenávisti a hlavně nepravdivý.. Krom toho samsungu s amoled displejem jsem již několik měl {galaxy s5 galaxy s4 a jeden tablet} a problem s rozmazavanim černé tam byl vždy čili píšu z vlastní zkušenosti…

  1. Aj ked hejteri tu kvikaju od zlosti, pravda je taka, ze cierna v podani amoled-u je CIERNA, zatial co cierna na IPS (a podobnych displejoch) je iba “cierna”…

    A zatial co vyrazne farby na amoled-e mozem zredukovat vhodnym nastavenim (ak mi nevyhovuju), tak z “ciernej” ziadne nastavenie nikdy nespravi CIERNU.

Pridaj komentár

+