MojAndroid

Zatiaľ čo v minulosti väčšina výrobcov Android smartfónov na ich softvérovú podporu doslova kašľala, tak dnes je jej dĺžka časťou marketingu. Poprední výrobcovia ju v posledných rokoch predĺžili dokonca až dvojnásobne. Portál GizmoChina teraz preto zoradil výrobcov s najdlhšou softvérovou podporou

Samsung

Spoločnosť Samsung pred niekoľkými rokmi prakticky inšpirovala ďalších výrobcov k zlepšeniu softvérovej podpory pre zariadenia so systémom Android. Je to trochu aj paradoxne, pretože v začiatkoch jej softvérová podpora nepatrila k najlepším. Samsung sa už pri sérii Galaxy S21 zaviazal poskytovať štyri roky systémových aktualizácií a päť rokov bezpečnostných aktualizácií pre vlajkové telefóny.

Recenzia Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 | Zdroj: Milan Menšík

Spoločnosť túto podporu postupne rozšírila aj na modely strednej triedy Galaxy A, ako je napríklad smarfón Samsung Galaxy A53. Aj najnovšie vlajkové lode série Galaxy S23 budú dostávať aktualizácie až do roku 2027.

Google

Najlepšiu softvérovú z Android smartfónov majú už od uvedenia prvej verzie systému Android modely spoločnosti Google, ktorá za systémom stojí. Vďaka tomu, že je nová verzia systému vyvíjaná priamo pre nich, ju dostanú hneď po uvoľnení jej stabilnej verzie. Séria Google Pixel 7 je aktuálnym príkladom záväzku spoločnosti poskytovať svojim používateľom špičkovú softvérovú podporu.

Google Pixel 7 Pro - Google store
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Modely Pixel 7 a Pixel 7 Pro majú prisľúbenú nielen päťročnú softvérovú podporu, ale prakticky aj okamžitú bez niekoľkomesačného čakania. To len ťažko nájdete u iných značiek smartfónov. Používatelia Pixelov môžu očakávať tri generácie systémových aktualizácií operačného systému a päť rokov mesačných aktualizácií zabezpečenia. Séria Pixel 7 bude dostávať aktualizácie operačného systému až do Androidu 16.

OnePlus

OnePlus sa po vzore Samsungu nedávno zaviazala poskytnúť štyri roky systémových aktualizácií  systému Android a päť rokov bezpečnostných aktualizácií. Tento záväzok platí pre vlajkové zariadenia, počnúc modelom OnePlus 11. Jeho verzia OnePlus 11R však dostane iba 3 systémové aktualizácie Androidu a 4 roky bezpečnostných aktualizácií.

Oppo

Bez väčšieho prekvapenia na rovnaký záväzok pristúpila aj čínsku spoločnosť Oppo, ktorá značku OnePlus vlastní. Zaviazala sa poskytnúť štyri systémové aktualizácie operačného systému a päť rokov bezpečnostných opráv pre svoje vlajkové telefóny. Oznámila to pri predstavení skladacích smartfónov Oppo Find N2 Flip a Find N2, ktorých sa nová politika aktualizácií bude týkať ako prvých.

Xiaomi

Pri predstavení vlajkových smartfónov Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro oznámila spoločnosť Xiaomi, že im bude tri generácie systémových aktualizácií Androidu a päť rokov bezpečnostných záplat. Ide tak o rovnakú podporu, akú poskytuje aj spoločnosť Google pre svoje smartfóny Pixel. Spoločnosť Xiaomi pritom už od začiatku svojej existencie patrila k výrobcom s poctivou softvérovou podporou.

Honor

Spoločnosť Honor nedávno predstavila vlajkový model Honor Magic 5 Pro, ktorého hlavnou prednosťou je jednoznačne špičkový fotoaparát. Výrobca sa však pri ňom zaviazal aj poskytnúť mu až tri roky systémových aktualizácií a päť rokov bezpečnostných opráv, čo je pozoruhodné zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi tejto značky.

Náš tip
Máte radi vanilkovú zmrzlinu? Android 15 dostal kódové označenie
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
6.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+