MojAndroid

Séria vlajkových smartfónov Galaxy S23 je už na trhu niekoľko dní a najväčšiu pozornosť si získava tej najvybavenejší z nich, Samsung Galaxy S23 Ultra. Bola by však chyba, ak by zákazníci kvôli nemu prehliadli najmenší a najlacnejší model z tejto série. Dnešná recenzia smartfónu Samsung Galaxy S23 popíše jeho hlavné klady a zápory.

Recenzia Samsung Galaxy S23 je rozdelená na niekoľko častí:

Samsung Galaxy S23: Cena a dostupnosť na Slovensku

Najmenší zo série Samsung Galaxy S23 sa na Slovensku predáva od 6. februára vo verzii so 128 GB pamäťou za 949 eur. Od 17. februára je dostupný aj vo verzii 256 GB za cenu 1 009 eur. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou tak stúpla cena o 100 eur.

Samsung Galaxy S23 | Zdroj: Milan Menšík

Samsung Galaxy S23: Balenie

V roku 2023 už asi málokto očakáva, že v balení vlajkových smartfónov nájde všetko to, čo našiel v balení ich predošlých generácií pred 5 rokmi. Trend predaja drahých modelov bez nabíjacieho adaptéru alebo slúchadiel zaviedla pred rokmi spoločnosť Apple. Inak tomu nie je ani v prípade Samsungu Galaxy S23, ktorému aspoň nechýba dátový USB-C kábel ako vlajkovým modelom od Sony.

Balenie | Zdroj: Milan Menšík

V čiernej krabici tak nájdete len poctivo zabalený smartfón, manuál, USB-C kábel a nástroj na otvorenie slotu nanoSIM karty. Udávaným dôvodom absencie nabíjačiek a slúchadiel býva ekológia. Zákazníci majú mať doma  staršie nabíjacie adaptéry a s každým novým by sa im hromadil ekologický odpad. Tento argument už však nepočíta s tým, že ľudia svoje staršie smartfóny často predajú aj s nabíjacím adaptérom.

A v prípade nových smartfónov si aj tak musia kúpiť nový nabíjací adaptér s vyšším výkonom, ak chcú využiť výhody rýchlejšieho nabíjania. Samsung Galaxy S23 však rýchlejšie nabíjanie oproti predošlej generácii neprináša, takže to nie je tento prípad. Pri teste sme tak mohli využiť starší originálny 25 W nabíjací adaptér.

Samsung Galaxy S23: Dizajn a konštrukcia

Samsung Galaxy S23 je najlacnejším modelom zo série Galaxy S23 a tým pádom je braný aj ako najmenej vybavený. Zároveň je však aj najmenším modelom série, čo je aj jeho obrovská prednosť. Kompaktných vlajkových smartfónov totiž na trhu veľa nie je. Pre veľa zákazníkov, ktorí túto vlastnosť vyžadujú, bude preto prvou voľbou. Kompaktnosť sa pozitívne prejavuje nielen pri ovládaní, ale aj pri nosení v nohaviciach.

Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 | Zdroj: Milan Menšík

Vďaka hmotnosti 168 gramov nebude prekážať ani pri nosení vo vrecku šortiek v letných mesiacoch. Rozmery smartfónu sú 146,3 x 70,9 x 7,6 mm. Telo je tvorené dvomi tvrdenými sklami Gorilla Glass Victus 2 a hliníkovým rámom odolným proti poškrabaniu. Smartfón má certifikáciu odolnosti proti vode a piesku IP68 (vodeodolnosť do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút v laboratórnych podmienkach). A ako môžete vidieť, tak skutočne funguje.

Recenzia Samsung Galaxy S23
Smartfón zvládne ponorenie do čistej vody | Zdroj: Milan Menšík

Na prednej strane smartfónu je displej s minimálnymi okrajmi a na zadnej tri rovnako veľké snímače fotoaparátu s LED bleskom. Na test sme mali bielu verziu smartfónu, ktorej zadná strana je matná a pôsobí elegantným kriedovým dojmom. Vďaka hranatému hliníkovému rámu pripomína novinka z bočnej strany konkurenčný iPhone.

Hranatý tvar nemusí pôsobiť v rukách tak bezpečne ako oblé boky iných smartfónov so zahnutými displejmi. Vždy je tu samozrejme možnosť využiť ochranný kryt. Na druhú stranu, vďaka hliníkovému rámu novinka ukazuje, že je prémiovým smartfónom. Spodná strana patrí reproduktoru, USB-C konektoru, mikrofónu a slotu na SIM karty. Vrchná druhému mikrofónu a reproduktoru. Na pravej strane sú tlačidlá hlasitosti a napájania.

Samsung Galaxy S23: Displej a zvuk

AMOLED displeje si spoločnosť Samsung vyrába pre svoje vlajkové lode samá a vždy patria k tomu najlepšiemu na trhu. Kvalitu je vidieť aj na Dynamic AMOLED 2X displeji testovaného smartfónu. Jeho rozlíšenie 2340 x 1080 pixelov sa v dobe 4K displejov môže niekomu zdať nízke, ale pri uhlopriečke 6,1 palca a hustote pixelov 422 PPI  je viac než dostatočné. Vyššie rozlíšenie na 6 -palcovom displeji bežný človek nepozná.

Recenzia Samsung Galaxy S23
Displej na priamom slnku | Zdroj: Milan Menšík

Čo však rozozná, je premenlivá obnovovacia frekvencia 24 až 120 Hz. Plynulosť zobrazovania aplikácií a hier s podporou tejto frekvencie je skutočne viditeľná. Ešte väčšmi si všimnete podsvietenie, ktorej v novej generácii dosahuje až 1200 nitov. Smartfón má k tomu aj výborne  nastavenú automatickú reguláciu jasu, takže na na priamom slnku je viditeľnosť takmer rovnaká ako v interiéri.

Farby displeja majú široký dynamický rozsah (HDR10), ale chýba podpora 10-bitových farieb. To však zistíte až pri priamom porovnaní so smartfónom, ktorý ich podporuje. Reakcie na dotyk sú rýchle a presné. Trochu zamrzí, že smartfón nemá podporu pera S Pen ako väčší súrodenec Galaxy S23 Ultra. Od modelu Galaxy Note 10 nie je na trhu kompaktný smartfón s touto extra funkciou.

V displeji je samozrejme ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý je štandardne veľmi rýchly a presný. O zvuk sa starajú stereo reproduktory od AKG s podporou Dolby Atmos a 32-bitového audia (384 kHz). K dispozícii sú profily pre film, hudbu alebo hry. Zvuk je nielen kvalitný, ale hlavne prekvapivo extrémne hlasitý. Ani na najvyššiu hlasitosť nestráca kvalitu a patrí k najlepším na trhu.

Samsung Galaxy S23: Výkon a pamäť

Celá séria Galaxy S23 je osadená novým 4 nm vlajkovým čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. A to konečne aj Európe. Minulé generácie sa totiž na európskych trhoch dodávali s čipsetom Exynos od Samsungu, ktorý výkonom za Qualcommom vždy o niečo zaostával. Procesorové jadro Snapdragonu 8 Gen 2 by malo oproti predošlej generácii poskytnúť o 35 % vyšší výkon a 40 % menšiu spotrebu.

Grafické jadro Adreno 740  má zase o 25 % vyšší výkon a 45 % menšiu spotrebu. Systém, aplikácie a aj hry sú na Galaxy S23 plynulé, čo neprekvapí, pretože aj smartfóny strednej triedy majú dnes výkonu na rozdávanie. V benchmarkoch novinka samozrejme dosahuje vysoké výsledky, ale na vyššie modely série Galaxy S23 stráca. Dôvodom je to, že je v nej osadená len 8 GB LPDDR5X RAM.

Veľkosťou už dnes neoslní ani vnútorné úložisko. Na výber máte 128 GB vnútornej pamäte typu UFS 3.1 alebo 256 GB vnútornej pamäte typu UFS 4.0. To v roku 2023 nie je vysoká hodnota, ak navyše nie je možnosť rozšíriť úložisko micro SD kartami. Stačí, ak je majiteľ smartfónu influencer natáčajúci videá vo vysokom rozlíšení a najneskôr po pár mesiacoch bude riešiť problém s nedostatkom miesta.

Neduhom výkonných Snapdragonov je to, že sa pri vysokom výkone a kompaktnom tele bez chladenia môžu prehrievať. Je to aj prípad Galaxy S23, hlavne pri dlhších náročných benchmarkoch, náročných 3D hrách alebo dlhšom natáčaní videí. Narozdiel od iných modelov sa smartfón prehrieva len v hornej časti, takže pri používaní na výšku si to asi nevšimnete.

Samsung Galaxy S23: Systém a konektivita

Už od prvej generácie Galaxy S osadzuje Samsung tieto smartfóny vlastnou nadstavbou (pôvodne nazývanou TouchWiz), ktorá vždy prinášala systému Android množstvo užitočných funkcií navyše. V minulosti to síce bolo za cenu nižšej plynulosti systému, ale tie časy sú už dávno preč. Dnes si už môžete užívať vylepšenia novej nadstavby One UI 5.1, ktorá beží nad systémom Android 13, bez spomalenia.

Samsungu za viac ako 10 rokov podarilo svoju nadstavbu spolu s jej aplikáciami vylepšiť na takú mieru, že často nemáte dôvod siahať po softvéri tretích strán. Nadstavba ponúka vysokú mieru personalizácie zariadenia, zjednodušenie ovládania(hlavne jednou rukou), veľa možnosti zdieľania a prenosu dát medzi zariadeniami a aj zabezpečenia. Výrobca navyše sľubuje až 4 roky systémových aktualizácií.

Výbornou funkciou je samozrejme aj Samsung DeX, ktorý váš smartfón premení na desktopový počítač. Samsung tiež vo svojich zariadeniach ponúka funkciu SmartThings, ktorá umožňuje nájsť stratené Galaxy zariadenia s pomocou ďalších Galaxy zariadení v jeho okolí. Funkcia k tomu využíva technológiu Bluetooth Low Energy (BLE) alebo UltraWideBand (UWB).

Druhá technológia však najnižšiemu modelu v sérii Galaxy S23 bohužiaľ chýba. Pre spojenie s bezdrôtovým príslušenstvom tak slúži najnovší Bluetooth 5.3. Smartfón nemal počas testovania problém s pripojením k náramku Gear Fit 2 a ani k slúchadlám Niceboy Hive Pods 3 Pro. Pripojenie na internet cez 5G, LTE alebo Wi-Fi 6e je okamžité, rýchle a stabilné.

Recenzia
USB_C konektor typu 3.2 | Zdroj: Milan Menšík

Rovnako tak je bezproblémový prenos dát do počítača cez USB-C konektor typu 3.2 a samozrejme telefonovanie vďaka mikrofónom izolujúcim okolitý hluk. Navigácia cez GNSS služby (GPS, GLONASS, BDS, GALILEO) je presná a nemá problém ani v podzemných garážach. Nechýba ani NFC čip s podporou platieb Google Pay a Samsung Pay.  Ako je už dnes obvyklé, tak 3,5 mm jack pre slúchadlá budete v novinke hľadať márne.

Samsung Galaxy S23: Fotoaparát

Fotoaparát Galaxy S23 používa 50 MP primárny snímač Samsung S5KGN3 s veľkosťou, 1/1,57″, 1,0 µm pixelmi a filtrom Tetracell. Tento snímač je spárovaný so stabilizovaným objektívom (OIS), ktorý má ohniskovú vzdialenosť 23 mm a svetelnosť f/1.8. Fotografie ukladá v rozlíšení 12 MP.  Teleobjektív využíva 10 MP snímač Samsung S5K3K1 s podporou PDAF. Má veľkosť 1/3,94″ s jednotlivými pixelmi 1,0 µm.

Recenzia Samsung Galaxy S23
Fotoaparát má opäť trojicu snímačov | Zdroj: Milan Menšík

Používa stabilizovaný objektív (OIS) s ohniskovou vzdialenosťou 69 mm a svetelnosťou f/2,4. Ultra-širokouhlý 12 MP snímač Sony IMX564 má veľkosť 1/2,55″, 1,4µm pixely a objektív s ohniskovou vzdialenosťou 13 mm a svetelnosťou f/2,2. Ostrenie je pevne nastavené na nekonečno. Na prednej strane je nový 12 MP selfie fotoaparát so snímačom Samsung S5K3LU, s pixelmi 1,12 µm a 25 mm objektívom  so svetelnosťou f/2,2.

Aplikácia Fotoaparátu sa nelíši od iných modelov Samsungu | Zdroj: Milan Menšík

Aplikácia pre fotoaparát sa nelíši od iných modelov Samsungu, len nemá obmedzení počet režimov ako v prípade nižších tried. K dispozícii je tak aj automatický Nočný režim, Profesionálny režim alebo Super spomalené videá. Ak to používateľovi nestačí, tak môže siahnuť po aplikácii Expess Raw, ktorá obsahuje aj režim pre fotenie nočnej oblohy – Astrografia.

Fotografie

Za denného svetla vykazujú snímky primárneho fotoaparátu dostatočne detaily, príjemnú ostrosť a živé, aj keď trochu presýtené farby. Kontrast na všetkých fotografiách je vysoký, typický pre smartfóny Samsungu, a dynamický rozsah je veľmi dobrý. Šum sa objaví len v tieni. Nový 10 MP teleobjektív s 3x optickým zooomom upscaluje snímky na rozlíšenie 12 MP.

Jeho fotografie sú napriek tomu detailné, s presnými a živými farbami, uspokojivým kontrastom a skvelým dynamickým rozsahom. Redukcia šumu je na priemernej úrovni, ale to pri týchto snímačoch býva. Podobné výsledky dáva aj ultra-širokouhlý snímač, ktorý má prekvapivo dobre riešenú redukciu šumu a aj široký dynamický rozsah.

Fotografie pri slabom osvetlení alebo v noci, nasnímané automaticky primárnym snímačom, sú výborné. Ponúkajú množstvo  detailov, peknú expozíciu, realistické podanie farieb, vysoký kontrast a dobrý dynamický rozsah. Dobre je riešený aj šum. Fotoaparát má prednastavený Nočný režim, ktorý trvá asi sekundu fotenia navyše, ale vypnúť ho je otázka jedného kliknutia.

Video

Samsung Galaxy S23 dokáže nahrávať video až do 4K s 60 fps so všetkými svojimi snímačmi, zatiaľ čo 8K rozlíšenie s 30 fps je k dispozícii len pre primárny snímač. Čo sa týka zvuku, tak sa nahráva v stereo kvalite s bitovou rýchlosťou 256 Kbps pri 48 kHz. Kvalita nahrávaného zvuku je vo všetkých režimoch videa výborná.

Videá za denného svetla majú dostatok detailov, výbornú ostrosť, verné farby a výborný dynamický rozsah. Video je tiež očistené od šumu. Za slabšieho osvetlenia a v noci klesá kvalita v prípade 8K rozlíšenia, ale pri nižších rozlíšenia podáva fotoaparát veľmi dobré výsledky. Záznam má uspokojivé úrovne detailov, expozície, šum je viditeľný, ale neprekáža a farby sú aj v noci realistické.

Selfie fotoaparát

Nový selfie fotoaparát produkuje výborné fotografie za denného svetlá a aj v noci, kedy mu môže pomôcť aj Nočný režim. Okrem presných detailov, rýchleho ostrenia, minimálneho šumu a veľmi dobrého podania farieb treba pochváliť aj dynamický rozsah. Rovnako dostatočne kvalitné sú aj selfie videá, a to aj v noci.

Samsung Galaxy S23: Batéria a nabíjanie

Jedným z vylepšení oproti predošlej generácii je navýšenie kapacity batérie o 200 mAh na hodnotu 3900 mAh. To sa v dobe 5000 mAh batérií nezdá veľa, ale po spojení s malým 6,1-palcovým displejom a úspornejším čipsetom, dostane zákazník lepšiu výdrž batérie než v prípade predchodcu. Smartfón nemá problém poskytnúť dvojdňovú výdrž pri bežnom používaní. V teste batérie benchmarku PCMark dosiahol skóre 14 hodín a 2 minúty.

Zatiaľ čo výdrž batérie je chvályhodná, tak rýchlosť nabíjania v roku 2023 už zaostáva za konkurenciou. V dobe, keď konkurencia má na trhu smartfóny aj s 240 W rýchlym nabíjaním, je 25 W nabíjanie mínusom. Smartfón sa s ním nabíja viac ako hodinu a štvrť. Bezdrôtové nabíjanie má výkon 15 W a reverzné bezdrôtové nabíjanie 4,5 W.

Čas nabíjania Počet % kapacity batérie
15 minút 28 %
30 minút 55 %
45 minút 76 %
1 hodina 92 %
1 hodina 18 minút 100 %

Samsung Galaxy S23: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy S23 je oproti predošlej generácií očakávanou evolúciou. Revolúcia sa síce nekoná, ale vďaka svojej kompaktnosti bude pre ľudí, ktorí vyžadujú malé rozmery, výbornou prvou voľbou. Oproti predchodcovi sa zlepšil výkon a zvýšila výdrž batérie. Opäť je k dispozícii skvelý fotoaparát, ktorý produkuje výborné fotografie a videá za denného svetla a aj v noci. Pochvalu zaslúži aj svietivosť displeja, stereo reproduktory a funkcie One UI 5.1.

Recenzia Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 | Zdroj: Milan Menšík

K tomu prémiový dizajn, tradičná vodoodolnosť alebo bezdrôtové nabíjanie. Samozrejme sa nájdu aj mínusy. Asi najvýraznejším je pomalé nabíjanie. V balení chýba nabíjací adaptér, displeju 10-bitové farby a konektivite podpora UWB. Smartfón sa v hornej časti pri väčšej záťaži zahrieva. Mínusom je tiež vysoká cena, pri ktorej by zákazník čakal nejakú nadštandardnú funkciu ako pero S Pen.

Tabuľka parametrov:

Displej 6,1 palcov, Dynamic AMOLED 2X, 2340 x 1080 pixelov, 120Hz, HDR10+, 1200 nitov, Gorilla Glass Victus 2
Čipset Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM 8 GB
Vnútorná pamäť 128 GB (UFS 3.1)/ 256 GB(UFS 4.0)
Zadný fotoaparát
  • 50 MP, f/1.8, 24 mm, 1/1.56″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 10 MP, f/2.4, 70mm, telefoto, 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optický zoom
  • 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚, ultra-širokouhlý, 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video
Selfie fotoaparát 12 MP, f/2.2, 26mm, Dual Pixel PDAF
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NFC, USB-C typu 3.2
Batéria 3900 mAh, 25 W káblové nabíjanie, 15 W bezdrôtové nabíjanie, 4,5 W reverzné nabíjanie
Systém Android 13, One UI 5.1
Rozmery 146,3 x 70,9 x 7,6 milimetrov
Hmotnosť 168 gramov

Konkurencia:

Hlavnými konkurentmi Samsungu Galaxy S23 budú vlajkové modely s podobne kompaktnými rozmermi. Napríklad Xiaomi 13 je vo viacerých aspektoch lepší (displej, rýchlosť nabíjania). Využíva ale staršie tvrdené sklo Gorilla Glass 5. V kompaktnosti je zase víťazom Asus Zenfone 9. Navyše má okrem optickej stabilizácie aj stabilizovaný senzor fotoaparátu. Chýba mu však bezdrôtové nabíjanie.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak človeku ide o cenu, tak môže siahnuť aj po predošlej generácii Samsung Galaxy S22. Tá ma síce nižší výkon a o trochu horšiu výdrž batérie, ale v zásade ponúka všetko, čo novinka. A netreba zabúdať ani na Apple iPhone 14 s konkurenčným systémom iOS. Pre dlhoročného používateľa systému Android, v rámci ktorého má nakúpených množstvo aplikácií, však môže byť takáto zmena problém.

8.2

Samsung Galaxy S23

Samsung Galaxy S23 je oproti predošlej generácií očakávanou evolúciou. Revolúcia sa síce nekoná, ale vďaka svojej kompaktnosti bude pre ľudí, ktorý vyžadujú malé rozmery, výbornou prvou voľbou. Oproti predchodcovi sa zlepšil výkon a zvýšila výdrž batérie. Opäť je k dispozícii skvelý fotoaparát, ktorý produkuje výborné fotografie a videá za denného svetla a aj v noci. Pochvalu zaslúži aj svietivosť displeja, stereo reproduktory a funkcie One UI 5.1.

K tomu prémiový dizajn, tradičná vodeodolnosť alebo bezdrôtové nabíjanie. Samozrejme sa nájdu aj mínusy. Asi najvýraznejším je pomalé nabíjanie. V balení chýba nabíjací adaptér, displeju 10-bitové farby a konektivite podpora UWB. Smartfón sa v hornej časti pri väčšej záťaži zahrieva. Mínusom je tiež vysoká cena, pri ktorej by zákazník čakal nejakú nadštandardnú funkciu ako pero S Pen.

 zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
  • Kvalitný AMOLED displej s vysokou svietivosťou
  • Kvalita fotografií a videí za denného svetla a aj v noci
  • Dvojdňová výdrž batérie
  • Výborné a hlasité stereo reproduktory
  • 5G
  • Stabilita Wi-Fi a GPS
  • IP68 a podpora bezdrôtového nabíjania
  • Funkcie One UI 5.1 a štvorročná podpora aktualizácií

  • rýchlosť nabíjania
  • maximálna veľkosť úložiska 256 GB bez možnosti rozšírenia
  • displej nepodporuje 10-bitové farby
  • prehrievanie pri väčšej záťaží v hornej časti smartfónu
  • absencia UWB
  • chýbajúci nabíjací adaptér v balení
  • cena
2.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+