MojAndroid

Jednou z mimoriadne nepríjemných záležitostí je krádež nášho mobilného telefónu. Okrem škody v podobe ceny samotného zariadenia, ktorá môže byť v prípade highendového modelu značná, sa tiež jedná o výrazný zásah do nášho súkromia, keďže zlodej sa dostane k našim kontaktom, fotografiám, videám a ďalším súborom. V tomto článku sa preto pokúsime stručne načrtnúť ako predchádzať odcudzeniu mobilu, akým spôsobom zálohovať údaje v ňom uložené a hlavne, čo robiť, keď nám telefón napriek našej opatrnosti predsa len ukradnú.

Riziko odcudzenia mobilu výrazne stúpa hlavne v aktuálnom predvianočnom období. Zhon, množstvo ľudí na uliciach a verejných priestranstvách či preplnené nákupné centrá a obchody sú rajom pre vreckových zlodejov. Tí dokážu využiť aj malú nepozornosť človeka a vďaka svojim šikovným prstom ho behom nestráženej chvíľky obrať o jeho mobil. Dôležité je preto hlavne dbať, kde máme svoj mobilný telefón uložený. Nie príliš bezpečnými miestami sú otvorená príručná taška, alebo zadné vrecko nohavíc – zlodejovi stačí do vás len „akože“ nechtiac vraziť a vďaka jeho šikovnosti váš mobil razom môže zmeniť majiteľa. Rozhodne vhodnejším miestom pre mobil je teda vnútorné vrecko na bunde, alebo náprsné na košeli.

Krádež mobilného telefónu

Netreba snáď ani pripomínať, že mobil by sme rozhodne nemali nechávať v aute počas našej neprítomnosti, hlavne ak z rôznych dôvodov musíme zaparkovať na odľahlých miestach, osobitne počas noci. Mnohí používame v aute mobil na navigáciu a nechať ho v prázdnom aute v držiaku na prednom skle je doslova lákadlo na zlodejov. V tomto smere sa nevyplatí príliš spoliehať ani na dobrý zabezpečovací systém vozidla. Ak sa totiž zlodej rozhodne dostať sa doň primitívnym spôsobom za použitia hrubej sily, nepotrebuje žiadne „autíčkárske“ vybavenie, stačí mu napríklad len kameňom vybiť bočné okno a načiahnuť sa za mobilom. Celé to bude záležitosťou len pár sekúnd, takže ani húkajúci alarm ho neodradí.

Čo však v prípade, ak nám telefón predsa len aj napriek našej ostražitosti ukradnú? Opýtali sme sa na to hovorcov mobilných operátorov, Alexandry Piskunovej z Orangeu, Martiny Jamrichovej z O2 a Michala Korca z Telekomu. Na základe ich vyjadrení je možné konkretizovať dva základné kroky, ktoré treba vykonať ihneď, ako zistíte odcudzenie vášho mobilu:

Zvyšok článku si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov. Článok nájdete v decembrovom čísle časopisu Android Magazín na 22. strane.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín December 2013  <<

Internetový časopis Android Magazín je už k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie Android Magazín (lite). Je určená pre smartfóny a nájdete ju v obchode Google Play po kliknutí na widget nižšie.

Ak chcete Android Magazín čítať na tablete, môžete použiť aplikáciu Android Magazín

17.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

11 odpovedí na “ANDROID MAGAZÍN | Krádež mobilného telefónu. Ako jej predchádzať a čo robiť, ak nám mobil predsa len ukradnú?”

    • Určite chceš vedieť, ako zablokovať svoj mobil – telefónne číslo, aby si nemal stoeurové a väčšie faktúry, nie? Ale v článku je aj vyjadrenie od hovorcu Prezídia Policajného zboru, mysleli sme na všetko :-)

  1. Prosim vás ako sa volá služba čo sa dá nainštalovat do notebooku aj do mobilu a ked vám ho ukradnu a on sa propoji na internet odošle sa to na váš učet na Web danej služby kde budu fotky a GPS suradnice?

  2. Fakt ma pobavilo ze to mam nahlasit na policiu :-DD to jako vazne ci to mal byt vtip?. Na vas telefon sa z vysoka vyseru. Mam rodinneho prislusnika vysetrovatela. Dokazu vas telefon zamerat ale s presnostou mozno 100m. Uz vidim ako behate v okolitych domoch/cinziakoch a pytate sa ludi na telefon :-D jedine co je dobre napisane v clanku je ze si mate dat zablokovat SIM. To je vsetko. Na policiu je to iba strata casu. Najlepsie je ai dat aplikaciu proti odcuzeniu. Napriklad Lookout. Ten vam po 3x zadani zleho kodu na odomknutie obrazovky spravi fotku zlodeja (prednou kamerou) a posle mailom. :) ked nie je zapaty net aby vam to poslalo na mail tak vam posle suradnice z gps o polohe.

  3. co sa tyka toho nahlasenia na policii tak pokial je hodnota telefonu do 250 tak je to priestupok a neurobia nic. A aj ked by ste mali drahsi telefon ale sim kartu od O2 tak mate tak ci onak smolu. Potvrdil mi to sam policaj ktory mi povedal ked mi ukradli mt ze mam stiastie ze to nie je O2. Vraj O2 nepodpisalo dohodu o pristupe informacii na taketo ucely a pokial by som mal cislo z O2 tak nemozu dat v takomto pripade ziadost o sledovanie cisla. a nebohli by ho dat vystopovat. Ani podla signalu a ani podla imei. co je hlupost ale dobre. ja mam odvtedy androidlost a spokojnost nadovsetko.

Pridaj komentár

+