MojAndroid

Slovensko má za sebou prvé kolo plošného testovania antigénovými testami. Tento spôsob nie je tak presný ako PCR testy, ale podstatne jednoduchší.  Tím expertov z Newyorského Inštitútu pre elektrotechnické a elektronické inžinierstvo (IEEE) ale pripravuje ešte jednoduchší spôsob rozpoznania nakazenia a stačiť má k tomu mobilná aplikácia.

Aplikácia k odhaľovaniu využíva mikrofón a umelú inteligenciu

IEEE vo svojej správe rozoberá použitie umelej inteligencie pre odhaľovanie prítomnosti covidu na základe kašľa. Bude k tomu stačiť zakašlal do mikrofónu vášho smartfónu. Mobilná aplikácia, ktorú IEEE vyvíja, sa pomocou strojového učenia, respektíve umelej inteligencie, dokáže sama zdokonaľovať v odhaľovaní koronavírusu. Dokonca vie rozpoznať pacienta pozitívneho na Covid-19 aj v prípade, že nevykazuje žiadne symptómy.

Počas vývoja sa tímu IEEE podarilo nazhromaždiť cez 70 000 nahrávok núteného kašľa a celkovo 200 000 vzoriek zakašľania, z ktorých 2 500 malo byť pozitívnych na Covid-19. Počas testov potom aplikácia dokázala správne odhaliť koronavírus v 98,5 % prípadoch. Ešte úspešnejšia bola ale v prípade identifikácie asymptomatických pacientov. Tích totiž medzi všetkými vzorkami zvládla umelá inteligencia odhaliť so 100% presnosťou.

Nakazení ľudia bez príznakov sú väčším nebezpečenstvom

Práve ľudia, ktorí nemajú symptómy, sú väčším rizikom než tí, ktorí majú teplotu alebo viditeľný kašeľ. Človek, ktorý má symptómy, už vie, že nie je zdravý a snaží sa vyhľadať lekára. A aj keď sa u neho nepotvrdí koronavírus, tak  znižuje riziko prenosu tým, že sa snaží preventívne vyhýbať ľudom.

Ale ľudia s korovnavírusom, ktorí nemajú príznaky, môžu nevedomky vírus prenášať a ohroziť rizikové skupiny ako sú seniori, obézni alebo vážne chorí ľudia. A práve v tomto prípade by mohla byť aplikácia svojou jednoduchosťou a rozšíriteľnosťou užitočná. Venovať pár minút pre jej stiahnutie a otestovanie sa by nemuselo robiť problém ani skeptikom.

Covid-19

 

Výskumníci z IEEE v súčasnosti riešia možnú podobu vydanie tejto aplikácie. Zároveň však pokračujú v rozširovaní portfólia vzoriek kašľa, aby svoju umelú inteligenciu a jej presnosť zdokonalili v čo najväčšej miere. Ešte než však začnú s možnou distribúciou aplikácie, budú musieť vyriešiť hneď niekoľko problémov. Napríklad jej presnosť na zariadeniach s menej kvalitnými mikrofónmi a hlavne ich čaká veľmi citlivá otázka týkajúca sa súkromia používateľov.

Náš tip
4ka Android Code 2020: Vyberte najlepšie slovenské aplikácie a vyhrajte Google Pixel 5
5.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+