MojAndroid

Predvianočný čas vrcholí, všetci nakupujú vo veľkom darčeky a firmy prinášajú pre svojich zákazníkov rôzne súťaže, akcie alebo ponúkajú iné odmeny v rôznej forme. Kaufland rozdáva tiež darčeky, pritom stačí iba jednoduchá správa na Facebooku. Alebo je v skutočnosti všetko inak a ide o podvod? Slovenskom sa šíri ďalšia podvodná súťaž, ktorej už naleteli stovky ľudí.

Stačí napísať mesiac narodenia

Podvodníci vytvorili na sociálnej sieti stránku s oficiálnym názvom a logom vo fotografii, čo sa tvári ako originálna fanúšikovská stránka Kauflandu. V príspevku sú uvedené mesiace od januára až po december. Podľa “usporiadateľov” súťaže si stačí vybrať váš mesiac narodenia, napísať ho do správy a výhra je vaša. Veľmi jednoduchý spôsob ako nalákať ľudí, ktorí sa do súťaže zapoja, aj keď je vopred jasné, že výhra nebude žiadna. A zdá sa, že to funguje, lebo do dnešného dňa na súťaž reagovalo viac ako 500 ľudí, aj to len v komentároch.

Podvod a jeho typické znaky

Pozornému oku je už na prvý pohľad jasné, že ide o podvodnú stránku. Samozrejme aj všetky súťaže, ktoré sú na nej organizované, nebudú založené na reálnej výhre. Profil na Facebooku bol vytvorený iba pred pár dňami. Prvý príspevok bol pridaný konkrétne 22. novembra. Na spoločnosť Kaufland, ktorá pôsobí na slovenskom trhu už niekoľko rokov, je to prinajmenšom podozrivé.

podvod Kaufland
Podvodná súťaž | Zdroj: facebook.com

Na stránke sa väčšinou nachádzajú iba súťaže. Obchodný reťazec by za bežných okolností neponúkal svojim zákazníkom iba atraktívne súťaže. Jeho hlavnou úlohou je predsa predávať. Okrem toho na podvodnej stránke nie sú žiadni sledovatelia, žiadne recenzie, žiadne ďalšie kontaktné informácie o samotnej spoločnosti. Tu by sa už mal zamyslieť každý, kto je ochotný riskovať posielanie svojich citlivých informácií podvodníkom cez aplikáciu Messenger.

Neznalosť jazyka a gramatické chyby

Krásne hostesky na úvodnej fotografii, originálny záber z predajne Kauflandu a k tomu balóny ako efektná dekorácia na umocnenie pompéznosti súťaže. Stačí sa však pozrieť na reklamný pútač a každému je hneď jasné, že fotografia nie je zo Slovenska. Na prvý pohľad to vyzerá ako poľština. To je pri počte predajní, ktoré sú na Slovensku zastúpené, celkom zvláštne, že by ako úvodnú fotografiu súťaže používala spoločnosť Kaufland Slovenská republika práve takúto fotku zo zahraničia.

kaufland podvod
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Mesiace, ktoré sú v príspevku, začínajú niektoré veľkými písmenami, niektoré zas naopak malými. Aj napriek tomu, že niektorí ľudia písali do komentárov nezmyselné odpovede, podvodníci reagovali, akoby samotnému textu ani nerozumeli.

Dobre premyslený podvod

Aj napriek viacerým chybám na stránke či podvodným príspevkom, podvodníci zdieľajú originálne príspevky spoločnosti Kaufland. Ak si niektorý z potenciálnych podvedených zákazníkov pozrie len pár posledných príspevkov, je veľmi pravdepodobné, že podvodnej stránke uverí. Obzvlášť ak sa jedná o aktuálne letáky, špeciálne akcie z reklám a podobne, ktoré každý pozná či už z televízie alebo z tlače.

Pravidelne vám prinášame upozornenia na rôzne podvodné stránky či iné podvody, v ktorých sú podvodníci čoraz rafinovanejší a veľakrát podvedú aj pozorného zákazníka. Čím viac však budeme na takéto podvody upozorňovať, tým bude šírenie osvety účinnejšie a v budúcnosti si budú ľudia lepšie vyhodnocovať, či ide o podvod alebo o relevantné informácie.

Podvod tohto typu spočíva väčšinou v tom, že od vás podvodník so zámienkou prebratia výhry vypýta údaje vašej platobnej karty. Existuje ale ešte jedna, menej nebezpečná možnosť. Stránka si takýmito súťažami naláka sledovateľov, neskôr sa premenuje a výhodne predá.

Spoločnosť Kaufland sme už ohľadom podvodnej súťaže kontaktovali a čakáme na ich oficiálne vyjadrenie.

Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

8.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+