MojAndroid

Očkovanie proti koronavírusu sa na Slovensku v posledných týždňoch stretáva s rôznymi problémami. Navyše sa naň môžu momentálne registrovať len ľudia nad 50 rokov a vybrané skupiny. Veľa ľudí preto netuší, kedy budú v poradí aj oni. Vypočítať im to pomôže nová kalkulačka projektu Omni calculator.

Momentálne sa očkuje len vybraná časť obyvateľstva tromi typmi vakcín

V súčasnosti sa na Slovensku očkuje tromi vakcínami. Pre ľudí nad 60 rokov sú určené mRNA vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna. V ostatných prípadoch sa očkuje vakcínou AstraZeneca s menšou účinnosťou a väčším množstvom vedľajších účinkov. Očakáva sa príchod nedávno schválenej vakcíny Johnson & Johnson. Zároveň prebieha schvaľovací proces vakcíny Sputnik V Európskou liekovou agentúrou.

očkovanie koronavírus
očkovanie koronavírus | Foto: Tvnoviny.sk

Na očkovanie sa môžu vybrané skupiny obyvateľstva registrovať cez čakáreň, ktorá nahradila pôvodný systém rezervácie konkrétnych termínov. Ľudia, ktorí medzi vybrané skupiny nepatria, musia čakať, kedy bude čakáreň prístupná aj pre nich. Približný termín im pomôže zistiť kalkulačka projektu Omni Calculator.

Kalkulačka pracuje s aktuálnymi informáciami NCZI

Kalkulačka je samozrejme priebežne aktualizovaná podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Kalkulačka radu na vakcínu proti COVID-19 je založená na kritériách určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19 zverejnených Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky (Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 5. marca 2021).

Kalkulačka zohľadňuje vek a iné údaje, ktoré sú relevantné podľa predmetnej vyhlášky, a na ich základe ukazuje minimálny a maximálny počet ľudí v rade pred vami. Ukazuje tiež termín, v ktorom najpravdepodobnejšie dostanete vakcínu, a dokonca aj porovnáva vládou predpokladané tempo očkovania so skutočným postupom.

Postup výpočtu je jednoduchý

Webová verzia kalkulačky je k dispozícii pre desktopové a mobilné rozhranie. Postup pre výpočet poradia je jednoduchý. Zadáte svoj vek a odpoviete na pár základných otázok. Prakticky okamžite dostane výsledok. V ňom vidíte, do ktorej fázy očkovania patríte, koľko ľudí je pravdepodobne pred vami a približný rozsah termínov, kedy by ste mohli byť zaočkovaní.

Výbornou vlastnosťou kalkulačky je aj to, že na stránke vidíte aktuálnu týždennú mieru očkovania, absorpciu a čas do zaočkovania všetkých dospelých. Sú tu aj informácie o dostupných vakcínach na Slovensku, pre koho sú určené a komu nie. Projekt Omni Calculator spravil podobné kalkulačky pre 36 rôznych štátov, vrátane Poľska, Nemecka a Českej republiky.

Náš tip
Samsung uzavrel dôležité partnerstvo s Corning, výrobcom skiel Gorilla Glass

8.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+