MojAndroid

Očkovanie slovenského obyvateľstva proti koronavírusu Covid-19 komplikujú meškajúce dodávky vakcín a zložité pravidlá s registrovaním na očkovanie. To druhé by mala podľa portálu tvnovinky.sk vyriešiť nová aplikácia pre registráciu na očkovanie, ktorá bude fungovať ako čakáreň.

očkovanie koronavírus
Zdroj: Tvnoviny.sk

S novou aplikáciou sa registrujete iba raz

Aplikáciu oznámila v živom vysielaní Televíznych novín na Markíze štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva, Jana Ježíková. Mal by byť spustená do týždňa. Ministerstvo si od aplikácie sľubuje jednoduchšiu registráciu občanov na očkovanie, čo by malo prispieť k jeho zrýchleniu.

Doteraz sa mohli registrovať vybrané skupiny obyvateľstva podľa jednotlivých fáz očkovania na konkrétne termíny. Okrem toho, že sa fázy očkovania v posledných týždňoch menili, tak musel záujemca o očkovanie striehnuť na vyhlásenie nových termínov. Bohužiaľ, vakcín je málo, termíny majú málo rezervačných miest a sú potom okamžite obsadené.

S pripravovanou aplikáciou by sa mal tento systém zmeniť a termíny vystrieda rezervačný systém. Záujemca o očkovanie sa v aplikácii prihlási iba raz, a keď bude pre neho dostupná vakcína, dostane správu. Registrovaných bude vyberať podľa veku od najstarších. Ľudia tak nebudú musieť striehnuť každý deň na internetovej stránke.

Tento týždeň sa bude očkovať ešte podľa starého systému

Tento týždeň sa ešte bude postupovať podľa starého systému. Do konca utorka (vrátane pondelka) má pribudnúť 29 tisíc nových termínov na očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer pre ľudí starších ako 70 rokov. V stredu alebo štvrtok pribudne minimálne 30 tisíc nových termínov na očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí vo veku 60-70 rokov.

Práve oneskorené dodávky vakcín od spoločnosti AstraZeneca najviac komplikujú očkovací proces na Slovensku. V reakcii na to vláda premiéra Igora Matoviča nedávno objednala bez vedomia koaličných partnerov 2 milióny vakcín Sputník V. To vyvolalo súčasnú koaličnú krízu, pretože ruská vakcína nie je v Európskej únii schválená.

Podobne, ako vakcína AstraZeneca, je aj Sputnik V adenovírusovou vakcínou, ktorá používa na vstup do buniek ľudského organizmu tzv. spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu. Moderna a Pfizer/BioNTech vakcíny zase patria medzi tzv. RNA/mRNA vakcíny.

Sú založené na použití genetickej informácie priamo z vírusu, ktorá je vložená do tukového obalu, vďaka čomu sa RNA vakcína dostane jednoduchšie do buniek. RNA vakcíny majú podľa odborníkov vyššiu a rýchlejšiu účinnosť než adenovírusové vakcíny. Napríklad vakcína Pfizer preukázala účinnosť 95 % pri prevencii symptomatickej nákazy, a to od siedmich dní po podaní druhej dávky.

Náš tip
Samsung Galaxy A50 získava aktualizáciu na Android 11 s One UI 3.1

9.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+