MojAndroid

Dlho nevzbudila určitá aplikácia takú odozvu, ako v posledných týždňoch práve Clubhouse. Aplikácia je na území Číny aktuálne blokovaná. Avšak zdá sa, že čínska vláda ju proste nedokázala ovládnuť.

Zo Šanghaja do Silicon Valley

Ide síce o firmu (Agora) so Šanghaja, avšak tá vybudovala svoje zázemie v Silicon Valley. A ako ukázali ostatné udalosti, čínska vláda nedokázala plne kontrolovať prenos v rámci tejto sociálnej siete. A tak ju zablokovala. Preto vznikli mnohé otázky nad reálnou bezpečnosťou Clubhouse.

Samotná sieť je vlastne audio priestor, kde sa na rôzne témy vedú debaty. Nie je to písaný text ako pri iných sociálnych médiách. Do celého skúmania sa vložila americká organizácia Stanford Internet Observatory (SIO) a vznikla analýza celého prostredia a najmä dát zvuku používateľov, ich toku a ochrany.

Prebieha iba monitorovanie siete kvôli kvalitnému prenosu

Spoločnosť Agora tvrdí, že o svojich používateľoch neukladá zvukové dáta. Ani metadáta, ktoré by dokázali identifikovať v konkrétnom čase vyslovený názor alebo kritiku používateľa. Prebieha iba monitorovanie siete, aby bol zabezpečený kvalitný prenos. V prípade, že by toto tvrdenie tvorcov aplikácie bolo pravdivé, čínska vláda by prístup k dátam nemala. Realita však môže byť odlišná, čo by na celú aktivitu vrhalo negatívne svetlo. Clubhouse je nesmierne populárny a ľudia sa zatiaľ domnievali, že môžu cez rozhranie aplikácie slobodne diskutovať o témach, ktoré sú v Číne tabu.

Clubhouse
Clubhouse | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Záchranou pre dáta používateľov by mohlo byť ich fyzické uloženie v USA. V takomto prípade by prenos dát na servery do Činy nebol možný. A teda ani tamojšia vláda by sa k nim nemala ako dostať. Aj tu, ako to už vo vzťahoch medzi Čínou a USA býva, existuje spôsob, ako by sa čínska vláda k dátam dostala. Aj v prípade, že sú uložené na serveri v Amerike. Medzi obidvoma krajinami existuje dohoda o vzájomnej právnej pomoci, ktorá predpokladá poskytovanie rôznych údajov, ak je to dôležité na ochranu bezpečnosti jednej z týchto krajín. K tomu však SIO uvádza, že USA môže odmietnuť vydať dáta, ak by tým prišlo k ohrozeniu slobody prejavu alebo ľudských práv.

Debata o tom, či Clubhouse je bezpečný alebo nie, má nesmierny význam. Pretože ak má byť cesta na slobodné vyjadrenie názoru cez dáta umiestnené v USA, potom sa čínska vláda dostáva do nezvyklej situácie, že nekontroluje situáciu a preto aplikáciu začne blokovať. Je dôležité vedieť či skutočne je Agora tak odtrhnutá od vlastnej vlády, že ukladá dáta mimo jej kontroly a mimo jej zorné pole. To však nie je ani z analýzy SIO jasné na 100 %.

Náš tip
Bezpečnostná diera v Clubhouse povoľovala zverejňovať hlasové správy používateľov
26.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+