MojAndroid

V roku 2015 bol svetu predstavený reproduktor značky JBL s jednoduchým názvom Go. Zožal veľký úspech (o čom svedčí aj prekonaná hranica 10 miliónov predaných kusov) a teraz bol svetu predstavený jeho nástupca. Čo nové teda priniesol model JBL Go 2?

Konštrukcia, dizajn a balenie: Kľúčom k úspechu je jednoduchosť

JBL Go 2 sa radí medzi tie (naj)lacnejšie a najmenšie Bluetooth reproduktory. Naznačuje to už aj balenie. V ňom totiž nájdete len samotný reproduktor a krabičku s návodom a nabíjacím káblom. Kábel sám o sebe je veľmi pekný a určite sa zaň nebudete hanbiť.

Reproduktor sa od minulej generácie zmenil len mierne. Čo sa dizajnu týka, prvá generácia bola charakteristická hranatosťou. Vyslúžila si za to prezývku “tehlička”. Nové Go 2 už ale rovnaký prívlastok mať nebude. Je totižto zaoblený po celom tele. Žiadne hrany nebudú človeka pri manipulácii rezať do dlane. Dizajn sa teda zmenil, no drastická zmena to rozhodne nebola, dokonca je skôr vítaná. Rozmery sú tiež dobré: 71,2 x 86,0 x 31,6 mm pri hmotnosti 184 gramov.

Medzigeneračné zaoblenie je badateľné na prvý pohľad
Medzigeneračné zaoblenie je badateľné na prvý pohľad

Konštrukcia reproduktora je takmer zhodná s predošlou generáciou. Na hornej stene sa nachádzajú tieto tlačidlá: Zapnutie/Vypnutie, Bluetooth, Stíšenie hlasitosti, Zvýšenie hlasitosti a Pozastavenie/Spustenie prehrávania. Posledné menované sa používa aj na prijatie hovoru, keďže tento malý spoločník zvláda prenos hovorov na hlasitý odposluch.

Hornú stenu obsadila pätica praktických tlačidiel
Hornú stenu obsadila pätica praktických tlačidiel

Ľavá strana je prázdna (minulá generácia tu mala uško na prichytenie šnúrky), pravá obsahuje gumený kryt. Čo je pod ním? Vstup AUX a MicroUSB. No a samotný kryt naznačuje prítomnosť tej vlastnosti, ktorá charakterizuje celé JBL Go 2 – vodeodolnosť. Reproduktor má certifikáciu IPX7, takže ho môžete aj ponoriť do vody po dobu 30 minút až do hĺbky 1 meter.

Krytka na ľavom boku je dôkazom certifikácie IP68
Krytka na ľavom boku je dôkazom certifikácie IPX7

Pripojenie a batéria: Základná trojica pripojenia, ale skvelá výdrž

Ani pripojenie v prípade Go 2 nie je nič, čo by vyrazilo dych. Reproduktor je primárne určený na bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth. To funguje výborne. V cenovej kategórii do 50 eur je ešte pomerne pochopiteľné, že malý Go 2 nepodporuje párovanie dvoch reproduktorov a vytvorenie stereo súpravy (aj keď konkurencia v tomto už napreduje).

LED dióda signalizuje stav pripojenia, pri nabíjaní svieti načerveno
LED dióda signalizuje stav pripojenia, pri nabíjaní svieti načerveno

Ponúka však aj vstup AUX, takže do mobilu, či iného zariadenia je možné ho pripojiť aj káblom. Nebolo by na škodu, keby ho JBL začalo dodávať v balení. Trojicu možností pripojenia uzatvára MicroUSB port, cez ktorý sa reproduktor dobíja.

V ľavej stene sa pod vodeodolným krytom nachádzajú dva porty AUX a microUSB
V ľavej stene sa pod vodeodolným krytom nachádzajú dva porty AUX a microUSB

Na krabičke reproduktora sa nachádza ikona s jasnou správou: Go 2 vám vydrží hrať 5 hodín na jedno nabitie. Aká je pravda? Polovičná. Údaj z krabičky totižto udáva, koľko toho reproduktor vydrží na najvyššej hlasitosti. Ak človek nemá každý večer doma malú párty, ale skôr používa takéhoto spoločníka na počúvanie hudby pri práci, vydrží mu oveľa viacej. Počas testovania sme boli schopní s reproduktorom dosiahnuť aj 8-9 hodín počúvania hudby na jedno nabitie. Na to, aký kompaktný je tento reproduktor, ide o veľmi solídnu a uspokojivú výdrž. Jedno nabitie potom trvá niečo cez dve hodiny v závislosti od napájacieho adaptéra, ktorým ho nabíjate.

Zvuk: JBL Signature Sound sa podpísalo pod viacej vecí

Zvuk je určite to, čo čitateľa tejto recenzie zaujíma najviac. Aj samotné JBL pri predstavení prehlásilo, že patentovaná technológia JBL Signature Sound zaručí zlepšenie zvukového výstupu oproti minulej generácii.

Na začiatku je dobré povedať, že JBL Go 2 jednoducho prekvapil. Po prvom spustení hneď po kúpe (mimochodom reproduktor mal polovicu batérie nabitú už v balení) sme zostali v príjemnom šoku. Metallica na najvyššej hlasitosti mala také skvelé basy, že sa aj ostatní divili, či to naozaj robí tá malá zaoblená tehlička. Áno, basy sú naozaj perfektné a zlepšenie je cítiť hlavne tu. Samozrejme boli neskôr odskúšané aj na ostatných žánroch od house, cez pop, až po trap.

Napriek malým rozmerom dokázalo Go 2 prekvapiť
Napriek malým rozmerom dokázalo Go 2 prekvapiť a to hlavne vďaka technológii JBL Signature Sound

Hlasitosť všeobecne je v tomto prípade na vysokej úrovni. V miestnosti 3×3 metre dokázal Go 2 prehlušiť aj hlasnejšiu reč. Za všetko môže človek vďačiť 40-milimetrovému meniču. A za mierne brnenie nábytku, na ktorý reproduktor položíte, zase pravdepodobne možno vďačiť upevneniu meniča.

Výšky sú však Achillova päta malého JBL. Pri vyššej hlasitosti totiž už nie sú také čisté. Činely pri nejakom rock´n´roll neboli zrovna zreteľné či čisté. Určite sa radia k lepšiemu priemeru, no napríklad minulá generácia ich mala o niečo čistejšie.

JBL Go 2: Zhrnutie

Malý reproduktor od JBL je po konštrukčnej stránke zvládnutý na jednotku. Certifikácia IPX7 vám zaručí, že tohto spoločníka môžete pokojne zobrať ku vode a ničoho sa nemusíte báť. Dizajn si polepšil, pretože reproduktor lepšie padne do ruky a celkovo je o niečo krajší. Rozmery a hmotnosť sú priam synonymum slova kompaktnosť a Go 2 si môžete zobrať aj do väčšieho vrecka teplákov. Pripojenie zahŕňa základ, ktorý neohúri, ale ani neurazí. Reproduktor nesklamal pri pozeraní filmu zapojený cez AUX, ani pri počúvaní hudby cez Bluetooth, a to pri všetkých možných úrovniach hlasitosti. Výdrž je potom jedna z jeho predností. S malým zázrakom je určite možné dostať sa aj na magickú hranicu 10 hodín hudby na jedno nabitie.

Malé JBL môžete pokojne zobrať aj ku vode
Malé JBL môžete pokojne zobrať aj ku vode

Zvuk je určite skvelý. Basy ocení každý audiofil, výšky mu možno budú vyčítať niektorí používatelia, no nie je to až také hrozné. Hlasitosť je pri takýchto rozmeroch naozaj neočakávane dobrá, pričom zvuk nestráca na kvalite.

JBL Go 2 by sme odporučili veľa ľuďom. Môže poslúžiť mladým na malé párty či v posilňovni, ale aj dospelým v kancelárii. Keďže sa vody nezľakne, vhodný bude aj pre športovcov, ktorí sa s vodou stýkajú častejšie. Pri jazere, do bazéna či sprchy, tam všade nájde malý JBL svoje miesto. Za cenu 34,99 eur je to naozaj kúpa, ktorá stojí za zváženie.

Plusy

+ kompaktné rozmery a prijateľná hmotnosť

+ vodeodolná konštrukcia s certifikáciou IPX7

+ výborné podanie zvuku (hlavne basov)

+ široké možnosti využiteľnosti

+ dobrá výdrž batérie

Mínusy

– výšky nie sú najčistejšie

– nemožno vytvoriť stereo súpravu

– AUX kábel sa v balení nenachádza

>>> Kúpiť JBL Go 2 za 34,99€ <<<

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Creative MUVO 1c: Prakticky dokonalý Bluetooth reproduktor | RECENZIA

Náš tip
Creative CHRONO: Bluetooth reproduktor s pridanou hodnotou | RECENZIA

27.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+