MojAndroid

Bluetooth reproduktor je obľúbeným príslušenstvom k Android smartfónom či tabletom a v závislosti na veľkosti a funkciách je možné jeho využitie ako v domácnosti, tak aj na cestách a v exteriéri. V dnešnej recenzii sa pozrieme na cenovo dostupný Bluetooth reproduktor Creative CHRONO, ktorý okrem svojich audio funkcií prináša aj nejaké tie vylepšenia navyše.

Náš tip
Creative Omni: Všestranný reproduktor do každej miestnosti | RECENZIA
Náš tip
Creative MUVO 1c: Prakticky dokonalý Bluetooth reproduktor | RECENZIA

OBSAH BALENIA | Základná výbava

Reproduktor k vám dorazí v pomerne kompaktnej krabičke, ktorá po rozbalení schováva plastové súčasti, v ktorých je uložený samotný reproduktor. Balenie je spracované kvalitne a prvý dojem z produktu tak rozhodne nekazí. V balení sa okrem samotného zariadenia nachádza ešte aj microUSB kábel na nabíjanie a nejaké dokumenty spolu s popisom jednotlivých funkcií.

Samotné balenie tak môžeme označiť ako štandardné či základné, to však nijako neuberá na kvalite samotného zariadenia. Vzhľadom k cenovej relácii zariadenia tak ide o šikovné a pochopiteľné riešenie zo strany výrobcu.

KONŠTRUKCIA A DIZAJN | Zaujímavá kombinácia

Prečo sa v popise recenzie nachádza slovné spojenie “pridaná hodnota?” Tento reproduktor totiž nie je len obyčajný prehrávač hudby. Telo je plastové, avšak pevne spracované a akéhokoľvek vŕzgania či praskania sa nemusíte obávať. Na prednej strane sa nachádza displej, reproduktor a jeho pasívny subwoofer sa nachádzajú na vrchnej resp. spodnej strane. Vrchná strana je tiež domovom niekoľkých hardvérových tlačidiel pre ovládanie funkcií daného reproduktora.

Spodná strana je tiež domovom štyroch gumených nožičiek, ktoré dokonale zabezpečia priľnavosť k určitým povrchom. Ak ste však v teréne a potrebujete flexibilitu, k dispozícii je rúčka, ktorá je vyrobené z akéhosi koženkového materiálu a dobre poslúži práve pri prenášaní. Za túto rúčku je praktické reproduktor napríklad pripevniť k ruksaku alebo je možné túto časť použiť na prípadné zavesenie zariadenia. Tomu nasvedčujú aj príjemné rozmery na úrovni 104 x 140 x 58 mm. Váha zariadenia činí následne 366 gramov.

 

Reproduktor takisto ponúka čiastočne zvýšenú odolnosť voči vode s certifikáciou IP X5. To znamená, že reproduktor si poradí s ošpliechaním či kvapkami vody, nie je však určený na plnohodnotné ponorenie pod vodnú hladinu. Zadná strana je tiež domovom gumeného krytu, ktorý skrýva microUSB port pre nabíjanie, slot pre microSD kartu s vašou obľúbenou hudbou a tiež zvukový 3,5 mm výstup.

PRIPOJENIE A FUNKCIE | V jednoduchosti je krása

Ak ste už používali niektorý z reproduktorov Creative, viete, že jeho nastavenie a samotné používanie je skutočne jednoduché. Po prvom zapnutí a spárovaní s vašim zariadením stačí už len využívať kombináciu hardvérových tlačidiel a sledovať miniatúry na displeji. Okrem štandardného prehrávania hudby z vášho pripojeného zariadenia (reproduktor podporuje štandard Bluetooth 4.2) je k dispozícii hneď niekoľko ďalších možností.

Predný displej zobrazuje tradičným “paličkovým” podaním hodiny a aktuálne zvolenú funkciu. Okrem Bluetooth zariadenia môžete využívať FM rádio, prehrávanie hudby z pamäťovej karty, prehrávanie hudby cez AUX výstup alebo si môžete nastaviť praktický budík. V rámci funkcií  budíka je na výber štandardná zvučka, voľba vašej obľúbenej skladby zo smartfónu alebo zobúdzanie vašou obľúbenou rádiovou stanicou.

Ovládanie tohto reproduktora je skutočne jednoduché a nepotrebujete teda usilovne študovať priložené dokumenty. O kvalite zvukového podania reproduktora či určitým odlišnostiam v rámci prehrávania si povieme viac už v nasledujúcej kapitole zameranej práve na “zvuk a batériu.”

ZVUK A BATÉRIA | Prekvapuje a prekvapuje

Zvuk je asi to najviac podstatné, na čo pozerá zákazník pri výbere svojho budúceho potenciálneho reproduktora. Už v minulosti sme mohli byť svedkami mimoriadne šikovných zariadení so skvelým hudobným podaním aj vzhľadom k veľkosti zariadenia. Ideálnym príkladom je model Creative Muvo 1C, ktorého recenziu sme vám priniesli aj na našom webe. Ako je na tom však model Creative CHRONO?

Vzhľadom k veľkosti zariadenia ide o skutočne slušný zvukový výstup. Pokiaľ ste v oblasti dobre pokrytej signálom rozhlasových staníc alebo si prostredníctvom zariadenia púšťate kvalitné zvukové stopy, zvukový výstup sa vám odvďačí. Ak potrebujete podať zvuk do jednej miestnosti (26 metrov štvorcových), zariadenie určite naplní vaše očakávania.

Reproduktor ponúka pekné, hlasné podanie s dostatočnými hĺbkami a tiež vďaka pasívnemu subwooferu na spodnej strane je k dispozícii aj slušné podanie basov. Výšky, to je priestor, kde by mal reproduktor potenciálne miesto na zlepšenie, nejde však o nič katastrofálne a v danej cenovej kategórii tak môžeme zvukový výstup naozaj pochváliť.

Viac k téme cenovej relácie a dostupnosti na našom trhu si budete môcť prečítať v záverečnej kapitole tejto recenzie. Teraz sa však presunieme k hodnoteniu batérie a výdrže na jedno nabitie. Bluetooth reproduktor obsahuje batériu s kapacitou 2200 mAh. Takúto hodnotu sme mohli vidieť ešte donedávna v našich smartfónoch menšieho vzrastu. Akú výdrž však takáto batéria ponúka?

Už na balení si môžete prečítať informáciu o deklarovanej výdrži na úrovni 8 hodín. Táto výdrž je naozaj reálna a hudbu na tomto zariadení dokážete naozaj prehrávať približne v danej hodnote. Poteší tiež, že spomínanú výdrž sa podarilo dosiahnuť v režime “rádiobudík,” t.j. so zapnutým displejom a zobrazovaním aktuálneho času. Ďalšou pozitívnou správou je nabíjanie zariadenia. Pri použití vstavaného káblu a štandardnej 2A nabíjačky od smartfónu bolo možné dosiahnuť plné nabitie na 100% už za necelých 120 minút.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE | Cena a dostupnosť

O tomto reproduktore by sme pokojne mohli tvrdiť ako o ďalšom produkte z dielne spoločnosti Creative, ktorý ponúkne veľmi dobrý pomer cena/výkon. Využitie nájde najmä ako prenosné zariadenie na cestách, chatách či rôznych výletoch, ale svoje kvality nezaprie ani v domácnosti pri ozvučení určitej miestnosti. Vaše obľúbené skladby a nejaké tie funkcie navyše si tak môžete s týmto reproduktorom vychutnať ako v interiéri, tak aj v exteriéri.

Bluetooth reproduktor Creative CHRONO, ktorý môžete využiť aj v rámci funkcionality “rádiobudíka” si môžete zakúpiť aktuálne vo vybraných slovenských e-shopoch za sumu ľahko pod 50 EUR. Za túto sumu získate pevne spracovaný reproduktor, ktorý je ľahko prenosný, ponúka zobrazovanie času a skutočne slušné zvukové podanie.

Plusy

+ Pevná, hoci plastová konštrukcia

+ Funkcie navyše

+ Zvukové podanie vzhľadom k veľkosti

+ Výdrž na jedno nabitie

+ Pomer cena/výkon

Mínusy

– Striktný audio fanúšik bude žiadať lepšie podanie výšok

18.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+