MojAndroid

Bluetooth reproduktorov je na našom trhu ako maku. Vybrať si z nich ale nemusí každý. Niektoré sú príliš drahé, alebo príliš veľké, alebo nehrajú dostatočne dobre. Nájsť ten, ktorý bude vyhovovať každému, je takmer nemožné. Creative MUVO 1c je ale reproduktor, ktorý má potenciál zaujať aj takých používateľov, ktorí doteraz Bluetooth reproduktorom neholdovali.

Konštrukcia a dizajn: V taške ho ani neucítite

Častým argumentom, prečo si Bluetooth reproduktor nekúpiť, sú jeho rozmery, resp. hmotnosť. Malý reproduktor často nehrá takmer o nič lepšie ako reproduktory v počítači a nie každému sa chce preflákať reproduktor, ktorý bude zároveň takmer najťažším objektom v taške. S Creative MUVO 1c ale tento problém mať nebudete. Má rozmery 67 × 93 × 38 mm a hmotnosť iba 158 gramov, čo je skutočne fantastické. Je to až také skvelé, že po tom, čo sme si reproduktor vložili do ruksaku, sme naň úplne zabudli a spolu s ním takmer aj na túto recenziu.

Keď už sme si ale spomenuli, boli sme skutočne príjemne prekvapení. Konštrukcia reproduktoru je jednoduchá a v závislosti od farby aj nenápadná. Celú prednú stranu pokrýva mriežka s logom výrobcu. Pravá strana ukrýva gumenú zátku, ktorá chráni nabíjací microUSB port a aj AUX vstup. Gumený uzáver tiež naznačuje ďalšiu výhodu reproduktoru – ten je totiž odolný voči striekajúcej vode. Konkrétne sa jedná o odolnosť IP66, čo síce nezaručuje úplnú odolnosť pri ponorení, no stačí to na odolnosť voči striekajúcej vode.

V praxi si reproduktor môžete bez problémov zobrať k bazénu bez akýchkoľvek obáv. Žiadne postriekanie vodou mu neublíži a využiť ho tak môžete bez problémov aj v sprche.

Konštrukcia reproduktoru je pritom veľmi jednoduchá. Hore sa nachádzajú ovládacie tlačidlá – Zapnutie/Vypnutie, Bluetooth, Menu a ovládanie hlasitosti. Zaujímavé je najmä tlačidlo Menu, ktoré využijete či už pri párovaní dvoch reproduktorov alebo na stlmenie mikrofónu pri telefonátoch. Creative MUVO 1c totiž zvláda aj hlasové hovory, a to veľmi dobre, keď navyše zvýši dosah oproti handsfree volaniu cez mikrofón telefónu až dvojnásobne.

Zospodu nájdete gumené nožičky, vďaka ktorým sa reproduktor nekĺže na stole. Ľavá strana je prázdna a hore sa nachádza uško pre prichytenie šnúrky. Zadná strana obsahuje výrez s názvom reproduktoru. Nejde o obyčajný výrez, ale o miesto s pasívnou ozvučnicou, ktorá sa postará o oveľa lepšie podanie hlbokých tónov. Podobné riešenie nájdeme aj na oveľa drahších reproduktoroch Creative, no tuto pôsobí skutočne nadštandardne. Je tu tiež možné pozorovať pomerne intenzívne kmitanie tejto časti reproduktoru, a to najmä pri vyšších hlasitostiach.

V sumáre sa nám konštrukcia zariadenia skutočne páči. Nejde o žiaden oči priťahujúci reproduktor, čo platí najmä o čiernej verzii. V ostatných farbách pôsobí reproduktor hravejšie, no stále ide na prvý pohľad o štandardný kúsok príslušenstva, ktorý každý pozná. Jeho výhoda je ale v jeho rozmeroch, vďaka čomu ho môžete mať skutočne vždy po ruke. Zmestí sa aj do vrecka nohavíc, a keď do tejto prenosnosti započítame aj skvelé zvukové podanie, dostaneme naozaj veľmi atraktívny reproduktor.

Pripojenie: Jednoduchá stereo sústava

Creative MUVO 1c je štandardný Bluetooth reproduktor s podporou Bluetooth v4.2, A2DP, AVRCP a HFP. V skratke môžete reproduktor prostredníctvom Bluetooth ovládať a využívať hands-free technológiu pri telefonovaní. Výbava konektorov je síce chudobnejšia, no pokrýva potreby väčšiny používateľov. Nájdeme tu microUSB port pre nabíjanie, pričom krátky microUSB kábel je aj súčasťou balenia. Okrem toho je tu iba 3,5mm AUX vstup, ktorý môžete využiť pri pripojení zariadenia, ktoré nedokážete pripojiť cez Bluetooth.

Zaujímavým riešením je ale určite možnosť vytvorenia stereo sústavy. K tomu potrebujete iba dva reproduktory MUVO 1c a jeden zdroj hudby. Presný popis vytvorenia tejto sústavy nájdete v priloženej brožúre. Ide o postupnosť stláčania/držania tlačidiel na jednom a druhom reproduktore spolu so správnym načasovaním pripojenia zdroju hudby. Hoci na prvýkrát je tento postup trošku komplikovaný, skladá sa iba z niekoľkých základných krokov a nabudúce je už ľahko opakovateľný. My sme sa pri treťom pokuse už ani nemuseli pozrieť do príručky.

Môžeme tiež skonštatovať, že pripojenie bolo za všetkých okolností bezproblémové a signál dostatočne silný. Aj pri používaní vonku bolo pripojenie v poriadku a ani ovládanie na kratšie vzdialenosti nebolo vôbec problematické.

Zvuk a batéria: Vynikajúce podanie a dobrá výdrž

Dostávame sa k tomu najpodstatnejšiemu, a tým je samotné zvukové podanie reproduktoru. To je naozaj prekvapivo dobré a reproduktor je na svoje rozmery aj veľmi hlasný. Jeho hudobný výkon dokáže ľudí skutočne zaskočiť, čo sme si niekoľkokrát otestovali. Na prvé počutie nikto nepredpokladal, že zvuk vychádza z tak malého reproduktoru. Vďačíme za to pasívnemu subwooferu, ktorý je na rozmery reproduktoru skutočne dostačujúci.

Stará sa o vynikajúce podanie hlbokých tónov, čím trošku trpia výšky. Na druhej strane, mnohým menej náročným používateľom lepšie basy vyhovujú a týchto Creative MUVO 1c skutočne poteší. Dobrou správou je, že reproduktor netrpí rozostrením ani pri vyšších hlasitostiach. Skrátka, zvukové podanie je skutočne nadštandardné, aj keď možno audiofilov odradia vyčnievajúce basy. Stále je ale zvuk dostatočne prirodzený pre väčšinu druhov hudby a hlasu a žiaden z bežných poslucháčov v našom okolí sa na kvalitu zvuku nesťažoval, práve naopak.

Creative udáva výdrž batérie na úrovni 6 hodín a my musíme skonštatovať, že výrobca bol pomerne skromný. Túto výdrž je možné dosiahnuť aj pri skutočne vysokej hlasitosti, ktorá ozvučí väčšiu miestnosť. Ak si nastavíte hlasitosť, pri ktorej je možné sa aj rozprávať, pravdepodobne vám reproduktor vydrží ešte dlhšie. My sme z neho na jedno nabitie dostali približne 8 hodín neustáleho prehrávania pri hlasitosti, ktorá bola na úrovni približne 50-60 %. Takto dokonale ozvučil vonkajší altánok a stále bolo možné diskutovať bez nadmerného zvyšovania hlasu. Iný večer, keď sme mali nastavenú oveľa nižšiu hlasitosť a hudbu sme mali pustenú iba na pozadí, sa nám aj z polovičnej batérie podarilo dostať 6 hodín prehrávania hudby.

Vzhľadom na takto kompaktné telo ide o skutočne dobrú výdrž na jedno nabitie. Je pravdepodobné, že ak chcete týmto reproduktorom ozvučiť celonočnú párty, zrejme ho niekedy budete musieť pripojiť k elektrine. Na bežné večerné posedenia či počúvanie hudby po práci alebo v sprche je úplne ideálny a pri striedmom používaní vám vydrží na jedno nabitie aj päť a viac dní.

Creative MUVO 1c: Záverečné hodnotenie

Tento reproduktor sa nám bude hodnotiť veľmi ľahko. Nemáme mu totiž prakticky čo vytknúť a myslíme si, že pre veľmi širokú skupinu ľudí ide o dokonalý Bluetooth reproduktor. Creative MUVO 1c je natoľko kvalitný, že má dokonca šancu presvedčiť aj tých používateľov, ktorí sa doteraz podobným zariadeniam vyhýbali. Je dostatočne kompaktný na to, aby ste ho mohli vziať skutočne všade so sebou. Tým nemyslíme iba ďaleké cesty, kde viete, že budete chcieť počúvať hudbu. Jednoducho ho môžete mať v taške iba pre prípad núdze a takmer vôbec sa tým nezvýši celková hmotnosť batožiny.

Zároveň ale ide o dostatočne kvalitný reproduktor na to, aby vás to lákalo pripojiť si ho k telefónu či počítaču a nepúšťať si hudbu cez vstavané reproduktory. Oceníte ho aj pri pozeraní videí či filmov, no tu už musíte rátať s miernou odozvou. Tá nie je tak zlá ako na starších typoch reproduktorov, no pri troške sústredenia ju zbadáte. Veľkou výhodou je aj odolnosť voči striekajúcej vode, čím je MUVO 1c ideálny na letné radovánky pri vode. Reproduktor ale poteší aj výdržou a šikovnou funkciou vytvorenia repro sústavy. Nás ale najviac teší jeho cena. V slovenských e-shopoch sa predáva za 29,99 EUR, vďaka čomu si ho môže dovoliť skutočne každý, kto čo i len uvažuje o kúpe akéhokoľvek Bluetoorh reproduktoru. A my môžeme tento reproduktor odporúčať všetkými desiatimi.

Plusy

+ Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť

+ Výborné zvukové podanie, najmä basy

+ Odolnosť voči striekajúcej vode IP66

+ Dobrá výdrž batérie

+ Možnosť vytvoriť si stereo sústavu

+ Cena

Mínusy

– Vysoké tóny trošku zaostávajú

16.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+