MojAndroid

Jas displeja sa stal jedným z najsledovanejších parametrov moderných smartfónov so systémom Android. Boj na tomto poli sa v posledných mesiacoch ešte viac stupňuje. Má to však zmysel? Tému priniesol portál androidauthority.

Výrobcovia sa chvália stále vyššími údajmi maximálneho jasu, aby ohromili potenciálnych zákazníkov. Je tu však jeden problém. Tento údaj je v skutočnosti nezmyselný. Údaj o maximálnej hodnote jasu v peaku sa vzťahuje len na veľmi malú oblasť obrazovky, a to predovšetkým pri prehrávaní obsahu, ako napríklad videá HDR.

To znamená, že na bežné každodenné používanie sa tento údaj nevzťahuje. Dokonca ani neexistujú žiadne hry pre systém Android, ktoré by využívali HDR (a teda aj jas v peaku). To však nebráni výrobcom smartfónov, aby sa týmto údajom chválili a predháňali jeden pred druhým.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra

Trend, keď sa spoločnosti chvália údajmi o jase v peaku, je tu už niekoľko rokov. Dalo by sa tvrdiť, že túto vlnu ešte viac naštartoval Samsung s modelom Galaxy S23 Ultra zhruba pred rokom. Ten uvádzal špičkový jas 1 750 nitov a zvyšok odvetvia zareagoval a chválil sa ešte vyššími hodnotami.

Najvyššie hodnoty na trhu

V posledných mesiacoch sme videli modely Xiaomi 14 Pro (3 000 nitov), Redmi K70 (4 000 nitov), či dokonca OPPO Find X7 Ultra (4 500 nitov). Tie ďalej zvyšovali latku údaju o jase obrazovky v peaku. V skutočnosti sa z toho stala súťaž v predbiehaní sa s číslom bez reálnej hodnoty, ktorá sa pripojila k pretekom o fotoaparát s najvyšším počtom megapixelov a najvyššiemu nabíjaciemu výkonu ako údaju, na ktorý môžu výrobcovia ukázať a pochváliť sa, že ten ich je vyšší.

OnePlus 12
OnePlus 12 | Zdroj: OPPO

Čo sa týka najnovších vlajkových lodí, OnePlus 12 má maximálny jas displeja v peaku 4 500 nitov, automatický jas s maximom na úrovni 1 600 nitov a pre manuálny jas 600 nitov. Nedávno predstavený Samsung Galaxy S24 Ultra má však “len” 2 600 nitov jasu v peaku. Disponuje ale režimom vysokého jasu, ktorý dokáže dosiahnuť 1 500 nitov (spoločnosť Samsung údaje o manuálnom jase nezverejnila). To znamená, že pri každodennom používaní máte vlastne k dispozícii podobné úrovne jasu. Toto porovnanie do značnej miery ukazuje, prečo na špičkovom jase v skutočnosti nezáleží.

Reálne hodnoty jasu, ktoré používateľovi povedia viac

Najdôležitejšie čísla jasu sa týkajú manuálne nastaviteľného jasu, ako aj automatického jasu (v súčasnosti známeho aj ako adaptívny jas). Čísla manuálneho a automatického jasu sú totiž obvykle oveľa nižšie ako čísla jasu v peaku. Zároveň sa vzťahujú na úroveň jasu celej obrazovky.

Samsung S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra

Automatický/adaptívny jas dynamicky upravuje jas displeja na základe okolitého prostredia a má tendenciu poskytovať vyšší maximálny jas ako manuálny režim. Mnohé značky ponúkajú v rámci funkcie automatického jasu aj takzvaný režim vysokého jasu (HBM), ktorý zvyšuje jas vo exteriérovom prostredí. Režim HBM však možno udržať len niekoľko minút. Potom sa úroveň jasu zníži, a to najmä z dôvodu spotreby energie, vypálenia obrazovky či potenciálneho prehrievania zariadenia.

Údaje o automatickom (adaptívnom) jase a manuálnom jase sú teda oveľa užitočnejšie ako hodnoty v peaku. Vo všeobecnosti platí, že v interiéri vám stačí jas obrazovky približne 200 až 300 nitov. Ak používate telefón aj na priamom slnku, zvyčajne potrebujete jas približne 600 nitov aby ste zreteľne videli, čo je na displeji.

Náš tip
Tip na smartfón: Nováčik v strednej triede teraz v parádnej zľave

29.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+