MojAndroid

Po celý čas používania iPhone XS Max som si kládol tú istú otázku – vedel by som fungovať s týmto telefónom non-stop? Aké by som musel robiť kompromisy? Čo sa mi páči viac ako na Androide? Aj na tieto otázky odpoviem v ďalšej časti seriálu iPhone očami Androiďáka.

iOS 12: Malý update s veľkými zmenami

Tento rok som mal oproti tomu minulému veľkú výhodu. Jednak som už mal za sebou dlhodobejšie používanie iPhonu X, a tak som systém dobre poznal. Okrem toho začiatkom roka som si kúpil svoj prvý iPad, a tak som sa s iOS stretával pravidelne každý deň. V rámci rozširovania technologických obzorov mám na iPade nainštalovanú vývojársku verziu iOS 12 od prvého dňa, ako bola dostupná. Väčšinu funkcií systému som tak už dobre poznal, no mnohé z nich prinášajú na telefóne úplne iný význam.

Pre mňa najdôležitejšou novinkou je grupovanie notifikácií. Tie po novom fungujú trochu viac ako na Androide. Ak dostanete viacero notifikácií z jednej aplikácií, tieto sa automaticky združia do jedného zoznamu. Ten na zamknutej obrazovke ľahko rozpoznáte a hneď viete, že máte notifikácií z danej aplikácie viac. Vďaka tomu je panel s upozorneniami oveľa čistejší a prehľadnejší. Navyše, všetky notifikácie z jednej aplikácie viete zmazať naraz, čo je super.

Horšie je už to, že ak mažete notifikácie individuálne, zakaždým sa objaví menu s možnosťami pre nastavenie notifikácií. Iste, mohol by som swipe-ovať úplne, no to je pri používaní jednou rukou nepraktické a zdĺhavé. V tomto má podľa mňa Android navrch. Jednak je tu stále jednoduchšia správa notifikácií ako takých a zároveň vám dovoľujú robiť viac priamo z notifikačnej lišty.

Druhou veľkou novinkou, ktorú v systéme iOS 12 reálne používam a oceňujem, je Screen time. Ide o funkciu podobnú Digital Wellbeing, ktorú predstavil aj Google v Androide. V podstate ide o nástroj na monitorovanie času, ktorý trávite používaním telefónu. Vidíte pekné detailné štatistiky o tom, koľko času ste strávili v ktorej aplikácii. Okrem toho si môžete nastaviť limity pre jednotlivé aplikácie a obmedziť tak strácanie času v aplikáciách, ktoré vás iba rozptyľujú. Fajn funkciou je aj možnosť kombinovať tieto štatistiky z viacerých zariadení – v mojom prípade z iPadu a iPhone-u. Už iba čakám, kedy príde podobná funkcia aj na macOS, aby som si každý večer mohol poplakať nad tým, že som pred obrazovkami znovu strávil celý deň.

iOS 12 prináša množstvo ďalších vylepšení, ako napríklad aj lepšiu optimalizáciu na starších zariadenia. To, samozrejme, na najnovšom iPhone neocením, no stále platí, že ide o jeden z najrýchlejších telefónov na trhu. Necítim síce nejaký dramatický rozdiel oproti high-end Androidom, no aplikácie sa zakaždým spúšťajú extrémne rýchlo a výborne funguje aj multitasking.

Čo mi stále vadí

Nový iPhone má však stále niektoré staré nedostatky. Aj pri tomto väčšom formáte môžete úplne zabudnúť na ikony v notifikačnom riadku vedľa výrezu. Nezmestí sa sem prakticky nič, ani percento nabitia batérie. Úprimne nechápem, ako toto používatelia iOS tolerujú, je to extrémne nepraktické a výrazne to komplikuje prácu s telefónom. Žiaľ, týmto smerom sa uberajú aj mnohí výrobcovia Android smartfónov, no tu sa vám do riadku s upozornením stále zmestí aspoň pár ikoniek.

Stálym používateľom iPhonov nezávidím ani fakt, že ešte stále nemôžu na platby v obchodoch využívať svoj telefón. Ja si už neviem predstaviť, že by som nemal telefón s Google Pay. Podobné riešenie dnes ponúka na Slovensku už množstvo bánk a je veľká šanca, že ho má aj tá vaša. Ak ale máte iPhone, máte smolu. Teda až kým k nám konečne nedorazí Apple Pay.

Ako som spomínal aj v predchádzajúcom článku, pri dennom používaní mi stále prekážal nedostatok prispôsobenia pre klávesnicu. Iste, na veľkom displeji boli moje problémy menšie, no aj tak by som najradšej zväčšil klávesy, aj keď v neprospech množstva zobrazených informácií na zvyšku displeja. Som zvyknutý písať na telefóne extrémne rýchlo a aj napriek svojej veľkosti mi to iPhone XS Max jednoducho nedovoľuje.

Stále platí, že niektoré obmedzenia systému sú extrémne frustrujúce. Už len taká obyčajná vec, ako nájsť stiahnuté súbory, môže byť obrovský problém ak neviete, ako na to. Iste, existuje miliarda nástrojov, ktoré pomáhajú z iOS vyťažiť maximum. Pokiaľ ich ale neovládate, ste stratení. A to má ďaleko od legendárnej prívetivosti používateľského prostredia, o ktorej počúvame odjakživa od iOS fanúšikov.

Platí to napríklad o synchronizácii niektorých údajov na pozadí. Chcete si stiahnuť playlist do Spotify? Musíte mať otvorenú aplikáciu. Nestačí spustiť sťahovanie a prepnúť na inú appku či vypnúť displej, lebo potom budete prekvapení, keď vám váš obľúbený playlist seká v aute na diaľnici. Chcete zálohovať fotografie cez aplikáciu Google Fotky? Musíte ju otvoriť a počkať, kým sa fotky zálohujú. Žiadna automatická synchronizácia na pozadí. Tá funguje iba pri aplikáciách a službách priamo od Apple. Iste, tie majú množstvo výhod a práve pohodlná synchronizácia naprieč zariadeniami je jednou z nich, no ak často meníte zariadenia ako ja, využívať výlučne Apple služby jednoducho nie je možnosť.

Hoci som v minulom článku vychválil skvelú výdrž batérie na iPhone XS Max, má to aj svoju temnú stránku – rýchlosť nabíjania. S tou, ktorú nájdete v balení, nabijete telefón za neskutočných 3 a pol hodiny. Iste, Apple predáva rýchlonabíjačku a keď si kúpite telefón za takmer trinásť stoviek, zrejme vám pár desiatok eur navyše chýbať nebude. Od výrobcu je to ale jednoducho drzosť v čase, keď rýchle nabíjanie ponúkajú vo svete Androidu aj telefóny za 200 EUR. A to do balenia nepridal ani redukciu z 3,5mm jacku na lightning port.

Čo mi bude chýbať

Priznám sa, už sa aj trochu teším, keď začnem znovu naplno využívať Android. Rovnako som sa ale tešil aj na používanie iPhone-u. Bol som zvedavý, čo nové prináša a nakoľko sa znovu priblížil k Androidu. A je toho celkom dosť.

Už pri prvom nastavení telefónu som ocenil fantastickú zálohu v iCloud. Stiahli sa mi všetky aplikácie, dokonca sa mi aj automaticky rozložili na domovské obrazovky a do priečinkov tak, ako som ich nechal na naposledy používanom iPhone. Funguje to výnimočne dobre – dokonca som našiel aj staré karty, ktoré som mal otvorené v Safari. Áno, niečo podobné používa aj Android a keďže zariadenia mením každú chvíľu, som za túto funkciu neskutočne vďačný.

Na iOS však funguje oveľa jednoduchšie. Odhadujem, že telefón som mal plne nastavený tak o hodinu skôr, ako to býva pri Androidoch. A to je hodina, keď len spúšťam aplikácie, overujem, či som prihlásený a či sú všetky nastavenia tak, ako majú byť. A takýchto hodín mám do mesiaca hneď niekoľko a skutočne by mi nechýbali. Na druhej strane, nový iPhone si pamätal aj moje preferované nastavenie rozlíšenia videa pri nahrávaní. Klobúk dole.

Stále tiež platí, že iPhone má najlepšie vibrácie. Platí to o vibrovaní pri prichádzajúcom hovore či upozorneniach. Neraz sa strhnem, keď používam nejaký Android smartfón bez obalu a mám ho položený na stole a niekto mi zavolá. Naozaj to veľakrát nie je príjemné a iba minimum výrobcov (vďaka ti, Samsung!) vám dovolí nastaviť si intenzitu vibrovania.

iPhone vibruje jemne, ale zároveň dosť intenzívne, aby ste to cítili vo vrecku nohavíc. No a haptická odozva pri práci so systémom je fantastická, naozaj dodáva používaniu telefónu nový rozmer. Aj v tomto smere sa Android výrobcovia trochu polepšili, ale mohlo by to byť aj oveľa, oveľa lepšie.

Veľmi príjemne ma prekvapil aj systém Apple CarPlay. S tým som už mal bohaté skúsenosti, no najmä kvôli nekompatibilite dôležitých aplikácií som ho nepoužíval. S iOS 12 však pribudla podpora pre Google Mapy a hlavne Waze. Vďaka tomu teraz môžem používať CarPlay ako plnohodnotnú náhradu za Android Auto. Aktívne využívam práve Waze, Spotify a aplikáciu s podcastmi.

Toto všetko teraz viem robiť aj s iPhonom a je to super. Tu síce častejšie narážam na obmedzenia, ktoré so sebou prináša Siri, no dá sa s tým žiť. A neviem čím to je, ale zdá sa mi, že v tom istom aute je zvuk prenášaný cez CarPlay lepší ako cez Android Auto. Aj pri bežnej audio sústave je hudba plnšia a výraznejšia a aj to bol dôvod, prečo som počas testovania iPhonu oveľa viac využíval CarPlay ako Android Auto.

A ešte jedna drobnosť. V poslednej dobe si všímam, že Android Auto je extrémne náročný na spotrebu energie. Prejavuje sa to tak, že keď mám telefón pripojený k autu cez USB, tak sa takmer vôbec nenabíja. Platí to o drvivej väčšine zariadení od rôznych výrobcov, ktoré som v poslednej dobe vyskúšal. Napríklad po ceste trvajúcej hodinu a pol sa mi telefón dobije o 5-10 %. Samozrejme, mám spustený Waze a Spotify, no niekedy to bolo oveľa lepšie. Svetlou výnimkou v tomto smere je OnePlus 6, ktorý patrí medzi najlepšie zariadenia čo sa týka rýchlosti dobíjania pri aktívnom používaní.

Rovnako to však funguje s iPhonmi. Neviem, čím to je, no pri spustenom Apple CarPlay sa iPhone XS Max dobíja možno ešte rýchlejšie ako s pribalenou nabíjačkou v čase nečinnosti. To je naozaj praktická vec, ktorú oceníte v kombinácii s výbornou výdržou batérie. Ja som sa dostal do štádia, keď som mal telefón pripojený k autu cez Apple CarPlay zhruba pol-trištvrte hodinu denne a telefón sa nabíjal dostatočne rýchlo na to, aby som ho potom nemusel klasickou nabíjačkou dobíjať aj niekoľko dní.

A zabudnúť nesmieme ani na (podľa mňa) najväčšiu výhodu systému iOS – aplikácie. Stále sa k tomu vraciame a situácia je stále rovnaká. Aplikácie na iOS sú v mnohých prípadoch krajšie ako na Androide, majú lepšie zvládnuté ovládanie a celkovo fungujú lepšie. Okrem toho, na výber je množstvo titulov, ktoré na Androide nenájdete. Často ide o extrémne kvalitné aplikácie, ktoré vývojári pripravia pre Android iba vtedy, keď už nemajú ako rásť na iOS.

Nemyslím si, že sa to v dohľadnej dobe zmení a toto považujem stále za jednu z najväčších výhod operačného systému od Apple. Našťastie, nie som puntičkár a na Androide mám už obľúbené tituly, ktoré fungujú rovnako dobre ako na iOS. Mrzí ma iba to, keď musím na niektoré appky čakať, často aj niekoľko mesiacov či rokov, kým prídu na Android. Aj taký Instagram bol kedysi dostupný iba na iOS…

Záver: Ostávam pri Androide

Ani rok 2018 nebude tým rokom, keď mi bude srdce pišťať za novým iPhonom. Uznávam, že XS Max by sa mi používal najľahšie a musel by som robiť najmenej kompromisov. Ak by bol však predo mnou položený najnovší iPhone a prakticky ktorýkoľvek TOP Android model, Apple by som si nevybral. A ako som spomínal – to už používam MacBook aj iPad. Telefón je pre mňa však stále najosobnejšie zariadenie, na ktoré mám najvyššie nároky a som ochotný robiť najmenej kompromisov.

Aj preto si zatiaľ vo vrecku nechám telefón s Androidom. Ale ktovie, možno sa všetko časom zmení. Apple tento rok ukázal, že vie ponúknuť otvorenejšie riešenia – aj Siri je oveľa prívetivejšia pre vývojárov tretích strán, aj keď na väčšinu bežných otázok a úloh lepšie zareaguje Google Asistent. V budúcnosti sa však môže všeličo zmeniť. V súčasnosti však u mňa stále víťazí Android.

Za zapožičanie telefónu ďakujeme spoločnosti O2.

Náš tip
iPhone XS Max očami Androiďáka: Väčší je lepší? [1. časť]

11.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+