MojAndroid

Minulý rok sme sa v redakcii vydali na dobrodružnú cestu. Tou bolo používanie iPhone X ako primárneho zariadenia po dlhšiu dobu. O naše dojmy sme sa podelili v článkoch, kde sme rozobrali, čo sa nám na telefóne páči, čo nepáči a ako celkovo hodnotíme zážitok v tomto “nepriateľskom” tábore. Tento rok sme sa k iPhonu vrátili. Očakávania boli iné, iný je aj telefón – tentokrát som používal iPhone XS Max. Čo nové prináša a ako sa zmenil zážitok z používania iPhonu po roku? V tomto článku sa budem bližšie venovať špecifikám nového iPhone, resp. väčšieho modelu s prívlastkom Max, ktorý som niekoľko dní používal ako svoje primárne zariadenie.

iPhone s najväčším displejom v histórii

V prvom rade treba povedať, že ešte pred niekoľkými rokmi by zrejme nikto nepovedal, že jeden z najlepších iPhonov v histórii bude mať 6,5″ obrazovku. To je však teraz realitou a musíme skonštatovať, že ide o príjemnú zmenu. Aj iPhone X má dostatočne veľký displej, no ja preferujem veľké telefóny. Popravde, trochu som sa obával skutočne veľkého displeja, 6,5″ je predsa len už skôr tabletová veľkosť. V porovnaní s ostatnými veľkými vlajkovými loďami, ako Samsung Galaxy Note 9 či Huawei Mate 20 Pro, je však rozdiel minimálny.

Telefón stále používam jednou rukou bez väčších problémov. Oceňujem pekný veľký AMOLED displej. Ten je znovu jeden z najkrajších na trhu. Má vysoký jas, rád používam aj funkciu true tone, ktorá upravuje teplotu farieb displeja podľa teploty osvetlenia na mieste, kde sa nachádzate. Podobné funkcie ponúkajú aj niektorí výrobcovia Android zariadení a pokrok v tomto smere chválime. Samozrejme, keď chcete na telefóne upravovať fotky, mali by ste si true tone zrejme vypnúť.

Inak sú však rozmery telefónu super. Veľký displej je ideálny na pozeranie YouTube videí, po tablete siaham s týmto telefónom čoraz menej. A ten zvuk! V tomto smere patrí iPhone XS Max k absolútnej špičke. Iste, telefón nemá 3,5mm jack pre slúchadlá a pribalený headset do našich uší nikdy nepasovali, no s týmito stereo reproduktormi ho veľmi potrebovať nebudete. Repráky sú extrémne hlasné a hoci pri najvyšších hlasitostiach dochádza k rozostreniu, to je menej počuteľné pri počúvaní hovoreného slova vo videách.

S veľkými rozmermi prichádza veľká zodpovednosť

Ak by vám veľký displej pri bežnom používaní prekážal, iOS ponúka šikovné riešenia. V prvom rade sú to gestá, vďaka ktorým je navigácia v systéme jednoduchá bez ohľadu na to, aké veľké máte ruky. Jednoducho “swipeujete” na displeji hore, dolu, doľava a doprava a bez problémov prechádzate o krok späť či na domovskú obrazovku. Ak už nastane chvíľa, že potrebujete dočiahnuť na hornú časť displeja, poslúži vám funkcia Reachability. Stačí mierne potiahnuť prstom nadol po docku s aplikáciami a displej sa “posunie” smerom nadol tak, že vrchná časť sa presunie približne do stredu a tu na ňu už budete schopní dočiahnuť aj s menšími rukami.

Ďalšou veľkou výhodou tohto displeja je písanie na klávesnici. Ako som vyčítal telefónu vlani, klávesnicu je možné síce vymeniť za alternatívnu, ale ide skôr iba o skin, ktorý klávesy veľmi nemení. Aj preto sa mi lepšie píše na väčšom displeji, keďže na menšom iPhone jednoducho neviem zmeniť veľkosť kláves. Vďaka tomu je celkové používanie telefónu pre mňa s veľkými rukami oveľa jednoduchšie. A keďže na telefóne píšem veľa mailov a správ, pohodlnosť pri písaní je pre mňa extrémne dôležitá.

Keď si ale porovnáte telo iPhone XS Max a iPhone XS zistíte, že okrem veľkosti sú prakticky totožné. Jediným fyzickým rozdielom je veľkosť a rozlíšenie displeja, ako aj veľkosť batérie. A to je veľmi dôležité. iPhone X sme vlani pochválili za veľmi dobrú výdrž. Nešlo o rekordéra, no vďaka skvelej výdrži v pohotovostnom režime sme telefón zakaždým vedeli používať dlhšie ako jeden deň na jedno nabitie.

iPhone XS Max je v tomto smere ešte lepší a po Huawei Mate 20 Pro by sme ho označili za telefón s druhou najlepšou výdržou spomedzi vlajkových lodí predstavených v tomto roku. V závislosti od toho ako telefón používate, môže mať pre vás nové Max-ko dokonca najlepšiu výdrž. Tá je totiž v pohotovostnom režime, keď s telefónom nič nerobíte a iba odpočíva, jednoducho neprekonateľná. Aktuálne je 16:30, telefón som od nabíjačky odpojil pred 12:00. Používal som ho síce iba 15-20 minút, no stále má 98 %. A to by ktorýkoľvek smartfón nedokázal. Aj Huawei Mate 20 Pro sa v stave nečinnosti vybíja pri mojom používaní rýchlejšie. Aj na iPhone synchronizujem dva Gmail účty, množstvo messengerov a sociálnych sietí, aplikácie s výsledkami športových podujatí, kalendár a množstvo ďalších appiek, ktoré chcem používať naplno a nechcem sa obmedzovať ani pri synchronizácii na pozadí.

S telefónom vydržím na jedno nabitie pri bežnom používaní dva dni bez obmedzovania. A to je naozaj super. Nepatrím medzi ľudí, ktorí by dokázali telefón počas jedného používať tri či štyri hodiny. Zväčša sa moje používanie pohybuje na úrovni 2 a pol hodiny a toto dokážem zopakovať aj na ďalší deň. A to sa mi zatiaľ nepodarilo so žiadnym telefónom, a to najmä preto, že sa v noci príliš vybil a na ďalší deň mi už nezostávalo dosť energie na plnohodnotné používanie.

Špičkový fotoaparát je základom

O foťáku na iPhone XS Max sa veľmi rozpisovať nebudem, jeho silné a slabé stránky opíšem bližšie vo foto porovnaní, ktoré práve v redakcii pripravujeme. Môžem ale každého ubezpečiť, že iPhone XS Max je špičkový fotomobil. Pochváliť musím najmä konzistenciu výsledkov – bez akejkoľvek AI či filtrov dokáže telefón zakaždým spraviť fantastickú fotku s dobrým vyvážením expozície aj bielej farby a výsledok tak vyzerá skutočne výborne.

To isté môžeme povedať aj o videu, v ktorom je iPhone jednoducho špičkou. Pre naše oko vyzerá video z iPhone XS Max veľmi dobre aj vďaka tomu, že stabilizácia nie je úplne prehnaná a napriek tomu je výsledok pôsobivý pre oko. Schopnosť natáčať 4K video s frekvenciou 60 FPS ešte ani dnes nezvláda väčšina vlajkových lodí, poteší aj 240 FPS video pri klasickom Full HD rozlíšení.

iPhone XS Max: Je väčší lepší?

Aj vďaka väčšiemu displeju je iPhone XS Max iPhonom, ktorý mi je najbližší. Trochu som sa bál optimalizácie systému pre tento nový formát – s tým má Apple tradične problémy. Appky, ktoré využívam ja, sú buď už optimalizované, alebo vyzerajú dobre aj bez toho. Ak k tomu pripočítame skutočne krásny displej, super zvuk pre multimédiá a brutálnu výdrž, vyjde mi z toho iPhone, ktorý by pre Androiďákov mohol byť najlepšou alternatívou.

Tu sa ale dostávame k cene. Tá je na úrovni 1279 EUR, čo je naozaj extrémne veľa. Najmä, ak sa pozrieme na konkurenciu. Aj tie najlepšie Androidy stoja 1000 EUR. Či je to veľa, to je na inú debatu. Ale počas používania telefónu som nenašiel nič, čo by ma presvedčilo, že tento telefón si zaslúži o 20 – 30 % vyššiu cenovku. Ak si ho kúpite, ľutovať nebudete – prakticky v ničom ma nesklamal.

No sú na trhu telefóny, ktoré sú v niektorých smeroch lepšie a nestoja tak veľa. A to by sa podľa mňa stávať nemalo. Výsledok je pre mňa jasný – ak za mnou príde fanúšik iOS a bude sa pýtať na najlepší telefón, aký si môže kúpiť, poradím mu iPhone XS Max. Ak ale príde ktokoľvek iný, kto bude chcieť najlepší telefón za daný peniaz, na iPhone ani nepomyslím. Je to ale škoda – konkurencia pre Android ešte nikdy nebola taká silná ako tento rok.

Za zapožičanie telefónu ďakujeme spoločnosti O2.

Náš tip
RECENZIA Apple iPhone XS: Kvalita za nerozumnú cenu
7.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+