MojAndroid

Počas vyše dvojhodinovej konferencie včera spoločnosť Apple predstavila veľké množstvo nových produktov. To najlepšie si nechala na koniec, no dočkali sme sa aj nových smartfónov. Podľa očakávania ide o iPhone 6s a 6s Plus, ktoré sú už tradične navonok prakticky rovnaké, ako súčasné modely 6 a 6 Plus, no ukrývajú niekoľko zaujímavých funkcií. Mnohé z nich sú pre fanúšikov Apple novinkou, no pre užívateľov Android zariadení ide už o úplne bežné funkcie.

Live Photos

Funkcií Live Photos sa počas konferencie venovalo toľko pozornosti, že sa táto novinka nakoniec objavila vo finálnom slide informujúcom o najväčších zaujímavostiach nových iPhonov. Ide o funkciu, kde sa pri zhotovení klasických fotografií uloží aj krátke 1,5-sekundové video. To je možné zobraziť silným stlačením v galérii, vďaka čomu je využitá nová funkcia 3D Touch a takto jednoducho môžete oživiť vaše spomienky na daný okamih. Zdá sa vám táto funkcia známa? Ak áno, nie ste na omyle – spoločnosť HTC predstavila svoju funkciu Zoe už v roku 2013 so svojim smartfónom HTC One M7 a odvtedy sa podobná možnosť objavila aj na ďalších zariadeniach.

apple-iphone-6s-live-_2312

Hlasový asistent, ktorý je stále v pohotovosti

Veľa pozornosti sa počas konferencie venovalo aj hlasovému asistentovi Siri. Ten získal niekoľko zaujímavých noviniek, medzi ktoré patrí aj režim sústavnej pohotovosti. To znamená, že Siri môžete aktivovať jednoduchým povelom “Hey, Siri!” aj v prípade, že telefón je v pohotovostnom režime. Rovnakú funkciu predstavila spoločnosť Motorola so svojim originálnym smartfónom Moto X a odvtedy sa táto funkcia stala jedným z poznávacích znamení vlajkových lodí Motoroly.

Displej = blesk na selfie

Okrem vylepšeného predného fotoaparátu pribudla novým iPhonom aj šikovná funkcia, vďaka ktorej sa pri fotení selfie displej rozjasní na maximum, aby tak osvetlil blízke tváre. Rovnakú funkciu ponúka LG vo svojich smartfónoch už nejaký čas a dokonca aj natívna aplikácia fotoaparátu od Google zvláda podobnú funkciu.

4K video

Majitelia iPhonov sa konečne dočkali a počnúc novými zariadeniami môžu natáčať video v 4K rozlíšení. Samozrejme, je nutné dodať, že nejde o absolútne potrebnú funkciu, no výrobcovia Android zariadení ponúkajú túto možnosť už skutočne veľmi dlho a aj keď veľa majiteľom iPhonov takáto funkcia nechýbala, mnohí ďalší ju určite s radosťou vyskúšajú.

apple-iphone-6s-camera

Konštrukcia z hliníku série 7000

Množstvo pozornosti venovali predstavitelia Apple aj novej konštrukcií z oveľa odolnejšieho hliníku série 7000. To by malo predísť kauzám podobným bendgate a presvedčiť užívateľov o tom, že Apple stále vie, ako robiť skutočne krásne a prémiové zariadenia. Síce ide o skvelý krok vpred, no ani v tomto nie je Apple inovátorom – Samsung už má vo svojom portfóliu zariadenie vyrobeného z rovnakého materiálu, ktorým je Galaxy S6 edge+.

2 GB RAM

Tento údaj ešte nie je potvrdený, keďže Apple nezverejňuje veľa informácií o detailoch hardvéru nových zariadení, no nové iPhony majú podľa všetkého k dispozícii 2 GB RAM. To je dlho očakávaný nárast oproti aktuálnej hodnote 1 GB a pre užívateľov by to mohlo znamenať lepší multitasking a celkovo vyšší výkon. Samozrejme, systém iOS funguje úplne inak ako Android, no 2 GB RAM je dnes už štandard aj pre Android zariadenia strednej triedy.

Záver

Je zrejmé, že cieľom spoločnosti Apple nie je byť vo všetkom prvý. Na to sú tu iní výrobcovia. Apple sa snaží zdokonaliť súčasné technológie tak, aby boli dostatočne výkonné a zároveň užívateľsky prívetivé. Môžeme objektívne zhodnotiť, že v mnohých prípadoch sa to spoločnosti aj darí. Pre fanúšikov Androidu môže byť zarážajúce, s akým nadšením predstavuje Apple funkcie, ktoré iné zariadenia majú už roky. Aby sme ale boli úprimní, musíme poznamenať, že to isté robia aj jednotliví výrobcovia Android zariadení a aj keď predstavujú funkciu, ktorú má konkurencia už dlhšie, tvária sa, ako keby ju objavili oni. Na tom nie je nič zlé a nemožno to zazlievať ani Apple. Niekedy je ale naozaj zaujímavé vidieť zhrnutie noviniek na najnovších iPhonoch a porovnať ich s tým, čo ponúkali výrobcovia Android zariadení pred jedným či dvomi rokmi.

apple-iphone-6s-live-_2336 (1)

Zdroj: pocketnow, PhoneArena

10.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+