MojAndroid

Spoločnosť Google demonštrovala svoje Instant Apps prvýkrát ešte vlani počas konferencie Google I/O 2016. Vtedy šlo o naozaj atraktívne vyzerajúcu novinku, ktorej sprístupnenie však trvalo extrémne dlho. Instant Apps sa prvýkrát objavili až vo februári tohto roka a až v máji získali všetci vývojári možnosť implementovať funkciu do svojich webových stránok, resp. aplikácií. Teraz novinka konečne prichádza na väčšie množstvo zariadení a my sme mali možnosť ju otestovať.

Čo sú Instant Apps?

Ide o funkciu, vďaka ktorej sa pri návšteve mobilnej verzie webu stiahne do telefónu časť mobilnej aplikácie, ktorá spravidla zobrazuje daný obsah lepšie. Táto časť aplikácie funguje samostatne a umožní vám vykonávať tie úkony, ktoré by boli dostupné aj v plnohodnotnej aplikácii. Ide o oveľa menší súbor, ktorý sa spravidla stiahne za pár sekúnd a nemá ani zďaleka takú veľkosť ako celá aplikácia.

Výhodou je, že pri prehliadaní napríklad e-shopov nemusíte mať v telefóne nainštalované všetky aplikácie vašich obľúbených obchodov a zároveň si môžete vychutnať plnohodnotný používateľský zážitok. Samozrejme, podobný princíp je možné aplikovať aj na ďalšie stránky, ktoré sú zároveň k dispozícii aj vo forme mobilnej aplikácie. A ako to celé vlastne funguje?

Ako sme funkciu testovali?

V prvom rade potrebujeme zariadenie so systémom Android 6.0 a novším a najnovšiu verziu aplikácie Služby Google Play. Je možné, že ju už máte aj vy a v nastaveniach v časti Google možno vidíte záložku Okamžité aplikácie, resp. Instant Apps, ak máte menu v angličtine. Pod touto záložkou sa až doteraz nič neukrývalo a stránok, ktoré túto funkciu ponúkajú, stále nie je veľa. My sme ale novinku otestovali na stránke služby Vimeo a fungovala skvele.

Aj tu ale musíme poznamenať, že nie všetky časti stránky sa spustia vo forme Instant Apps, niektoré ostávajú v klasickom mobilnom webovom zobrazení. Ak ale vyhľadáte Vimeo v Google cez prehliadač Chrome, kliknete na Categories a následne na Music, budete presmerovaní na tú časť stránky, ktorá je dostupná vo forme Instant Apps. Tu kliknite na Start watching a sledujte mágiu.

Usudzujúc, že ste tento krok ešte nevykonávali a vaše zariadenie je kompatibilné s Instant Apps, sa zobrazí okno sťahovania okamžitej aplikácie Vimeo. Skladba sa následne už spustí v tejto forme. Ak sa teraz vrátite do nastavení Google, pod záložkou Okamžité aplikácie už nájdete zložku Vimeo. Po kliknutí na ňu máte k dispozícii niekoľko možností, pričom nechýba možnosť inštalácie plnej verzie aplikácie.

Kde všade Instant Apps v budúcnosti nájdeme?

Podobne funguje aj niekoľko ďalších služieb, pričom sú spravidla zahraničné a pre nás pomerne nezaujímavé (veľkoobchod Jet.com, tajnička na Times.com a iné). V našom teste ale fungovali Instant Apps skutočne skvelo. Aj pri relatívne pomalom Wi-Fi pripojení (7 Mbps) sa potrebná časť aplikácie stiahla v priebehu asi piatich sekúnd. Samozrejme, funkcie v danej aplikácií, ako aj rýchlosť stiahnutia, sa bude líšiť od danej webovej stránky. Ide ale o skutočne užitočnú novinku, ktorú by sme radi privítali aj na stránkach slovenských e-shopov a iných služieb.

Čo vravíte na Instant Apps? Podarilo sa vám funkciu otestovať aj na vašom smartfóne? Ak áno, aké máte dojmy? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom. Viac o Instant Apps nájdete na tomto odkaze.

18.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+