MojAndroid

O Android smartfóne s tzv. elektronickým papierom nepočujeme prvý krát. V minulosti sme sa mohli stretnúť napríklad so zariadením YotaPhone, ktorý zaujal predovšetkým dvojicou displejov po oboch stranách, pričom jeden z nich bol práve na priamom slnku výborne čitateľný elektronický papier. Po svojom debute v 2012 sa v aktuálnom roku dočkal aj svojho nástupcu s vyšším výkonom a lepšími zobrazovacími panelmi. Počas veľtrhu CeBIT sa však objavilo novšie zariadenie z tejto kategórie, ktoré sa svojim konceptom odlišuje o absenciu bežného displeja. Ide o smartfón Onyx MIDIA InkPhone, ktorý používa 4,3-palcový E Ink displej a dá sa v skratke popísať ako čítačká kníh, z ktorej si zavoláte.

Zariadenie využíva na chod systému menej výkonný procesor Rockchip, malú (nešpecifikovanú) kapacitu pamäte RAM a 4 GB vnútornej pamäte. Nenájdeme tu ani fotoaparát, no naopak je prítomný slot pre micro SD kartu. Beží na okresanej verzii Androidu Ginger Bread, čo vychádza zo samotnej podstaty prístroja. Ten je totižto orientovaný najmä pre používateľov, ktorí hľadajú iba elektronickú čítačku kníh so základnými funkciami, z ktorej by si mohli aj zavolať. Spoločnosť dokonca nepodporuje ani inštaláciu aplikácií z obchodu Google Play ani ručne pomocou APK súborov. Vzhľadom na nízku obnovovaciu frekvenciu displeja by väčšina z nich ani nefungovala. Obrovskou výhodou je však výdrž batérie. So zabudovanou 1800 mAh batériou totižto podľa výrobcu vydrží niečo cez 2 týždne. To je výdrž, ktorú by v prípade konvenčných smartfónov mnoho používateľov uprednostnilo pred vyšším výkonom alebo lepším fotoaparátom.

MIDIA InkPhone 2 MIDIA InkPhone 3 MIDIA InkPhone

Zariadenie predstavené na veľtrhu bolo len predprodukčným prototypom, no výrobca očakáva, že jeho produkcia sa začne do konca mesiaca. Do obchodov by sa tak InkPhone mal dostať niekedy v Apríli, konkrétne v Nemecku a Poľsku. Predpokladaná predajná cena bola stanovená na 140 eur, čo sa príliš neodlišuje od cien iných elektronických čítačiek.

Zdroj: engadget

10.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • dušan

  140 € ? dosť veľa na to že je to len čitačka. za tu cenu si viem predstaviť 4 jadrovy plne funkčny smartfon s 1gb ram z činy :D

 • KeyLimePie

  Za tu cenu aj 8-jadro od mediateku :D

 • Vlado

  Je to ukážka toho aký úsporný je e-ink.
  Snáď raz príde doba keď displeje smartfónov budú mať napr. viacvrstvové priesvitné displeje a bude možné prepínanie napr. medzi úsporným e-ink displejom na telefonovanie, bežnú prácu, čítanie e-mailov, alebo kník a medzi superamoledom na hranie hier.

+